Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Lombardi 2001 FRA 15 01:59:48 00:19:33 00:01:08 01:03:23 00:00:25 00:35:21
2 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 8 02:00:05 00:20:03 00:01:00 01:04:34 00:00:25 00:34:04
3 Annika Koch 1999 GER 5 02:00:10 00:20:26 00:01:04 01:04:08 00:00:25 00:34:09
4 Kira Hedgeland 1998 AUS 3 02:00:28 00:19:35 00:01:05 01:03:23 00:00:27 00:35:59
5 Lea Coninx 1998 FRA 11 02:00:40 00:20:03 00:01:09 01:04:30 00:00:25 00:34:35
6 Olivia Mathias 1998 GBR 2 02:00:54 00:19:33 00:01:06 01:03:25 00:00:26 00:36:28
7 Sophie Alden 1998 GBR 6 02:01:00 00:19:33 00:01:09 01:03:22 00:00:27 00:36:31
8 Lisa Tertsch 1998 GER 4 02:01:45 00:19:56 00:01:06 01:04:36 00:00:27 00:35:41
9 Maria Tomé 2001 POR 25 02:01:46 00:20:01 00:01:14 01:04:25 00:00:29 00:35:39
10 Kate Waugh 1999 GBR 14 02:02:00 00:19:57 00:01:10 01:04:32 00:00:27 00:35:57
11 Barbara De Koning 2002 NED 31 02:02:08 00:19:34 00:01:07 01:03:24 00:00:30 00:37:34
12 Ainsley Thorpe 1998 NZL 1 02:02:51 00:19:54 00:01:12 01:04:33 00:00:24 00:36:51
13 Rani Skrabanja 1998 NED 18 02:03:14 00:19:39 00:01:11 01:04:48 00:00:25 00:37:14
14 Iria Rodriguez 1999 ESP 27 02:03:19 00:20:05 00:01:09 01:04:25 00:00:32 00:37:10
15 Gabriela Ribeiro 2000 POR 29 02:03:37 00:20:02 00:01:10 01:04:29 00:00:26 00:37:32
16 Sophia Green 2000 GBR 12 02:03:38 00:20:00 00:01:12 01:04:28 00:00:28 00:37:32
17 Kyleigh Spearing 1998 USA 30 02:03:48 00:19:41 00:01:14 01:04:46 00:00:32 00:37:37
18 Hanne De Vet 1998 BEL 20 02:04:20 00:19:59 00:01:16 01:04:24 00:00:26 00:38:17
19 Eva Daniels 2001 LUX 33 02:04:31 00:20:07 00:01:11 01:04:21 00:00:30 00:38:24
20 Quinty Schoens 1999 NED 9 02:04:41 00:20:27 00:01:06 01:06:44 00:00:26 00:36:00
21 Cathia Schär 2001 SUI 24 02:05:12 00:20:56 00:01:14 01:06:06 00:00:29 00:36:29
22 Erica Hawley 1998 BER 22 02:05:24 00:20:05 00:01:10 01:04:25 00:00:29 00:39:17
23 Roksana Slupek 1999 POL 10 02:05:36 00:20:23 00:01:14 01:06:39 00:00:33 00:36:48
24 Nora Gmür 2001 SUI 23 02:06:10 00:20:25 00:01:11 01:06:41 00:00:24 00:37:31
25 Erin Mcconnell 2000 IRL 34 02:06:20 00:19:32 00:01:07 01:05:03 00:00:31 00:40:09
26 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 7 02:06:25 00:20:26 00:01:26 01:06:25 00:00:27 00:37:42
27 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 26 02:06:59 00:20:22 00:01:13 01:06:43 00:00:32 00:38:12
28 Maeve Gallagher 2001 IRL 17 02:07:50 00:22:42 00:01:18 01:05:57 00:00:32 00:37:23
29 Grace Walther 1998 USA 28 02:10:02 00:21:35 00:01:06 01:08:40 00:00:36 00:38:07
30 Natalia Hidalgo Martínez 2001 ESP 35 02:11:25 00:20:54 00:01:04 01:09:23 00:00:26 00:39:40
31 Hannah Newman 2000 RSA 19 02:13:44 00:21:33 00:01:18 01:08:31 00:00:27 00:41:57
32 Miyu Sakai 1999 JPN 16 02:15:06 00:20:58 00:01:15 01:09:06 00:00:28 00:43:21
DNF Madisen Lavin 2000 USA 32 DNF 00:20:04 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Keith Iwasaki/CAN, Gergely Markus/HUN, Roberto Menescal/BRA, Janice Turner/CAN.
Head Referees: Leslie Buchanan/CAN, Ulf Schuetze/CAN
Competition Jury: Gergely Markus/HUN, Antonio Fernandez/ESP, Peter McCroy/CAN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (6 laps),  run 10 km (4 laps)
Water temperature: 19.3ºC, air temperature 9.7ºC. Wetsuits mandatory.
Athlete #7 Romero Tinoco/MEX served 15 seconds penalty during the run segment.