Results: 2021 World Triathlon Winter Championships Andorra | Elite Men
Sant Julià de Lòria , Andorra • 20 Mar, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Ski
1 Hans Christian Tungesvik 1992 NOR 45 01:16:47 00:22:46 00:00:39 00:26:23 00:01:27 00:25:34
2 Pavel Andreev 1983 RTF 21 01:17:46 00:23:12 00:00:37 00:25:28 00:01:11 00:27:20
3 Giuseppe Lamastra 1984 ITA 23 01:17:50 00:23:11 00:00:44 00:25:22 00:01:33 00:27:03
4 Franco Pesavento 1997 ITA 27 01:18:07 00:21:53 00:00:32 00:26:37 00:01:22 00:27:46
5 Marek Rauchfuss 1990 CZE 28 01:18:45 00:23:13 00:00:39 00:25:20 00:01:38 00:27:56
6 Evgenii Uliashev 1988 RTF 31 01:18:57 00:22:54 00:00:53 00:26:11 00:01:29 00:27:31
7 Viorel Palici 1989 ROU 26 01:19:33 00:23:10 00:00:48 00:26:35 00:01:46 00:27:16
8 Daniel Antonioli 1982 ITA 25 01:19:38 00:22:30 00:00:42 00:27:10 00:01:40 00:27:38
9 Pavel Yakimov 1992 RTF 24 01:19:47 00:23:10 00:00:42 00:26:33 00:01:32 00:27:52
10 Sebastian Neef 1989 GER 35 01:19:55 00:23:39 00:00:33 00:26:14 00:01:25 00:28:05
11 Dmitriy Bregeda 1987 RTF 22 01:20:19 00:23:01 00:00:39 00:26:49 00:01:17 00:28:35
12 Manuel Bortolas 1986 ITA 41 01:20:30 00:23:06 00:00:52 00:27:17 00:02:19 00:26:58
13 Oivind Bjerkseth 1988 NOR 29 01:20:31 00:23:12 00:00:51 00:25:45 00:01:59 00:28:46
14 Robert Gehbauer 1987 AUT 47 01:20:38 00:23:40 00:00:44 00:25:23 00:02:29 00:28:25
15 Alessandro Saravalle 1996 ITA 30 01:21:41 00:24:33 00:00:53 00:26:20 00:01:49 00:28:07
16 Mattia Tanara 2000 ITA 53 01:21:41 00:23:02 00:00:50 00:27:23 00:01:52 00:28:36
17 Xavier Jové Riart 1994 AND 38 01:23:37 00:23:11 00:00:41 00:25:26 00:02:46 00:31:34
18 Eneko Llanos Burguera 1976 ESP 40 01:23:54 00:22:30 00:00:35 00:26:13 00:02:10 00:32:28
19 Theo Dupras 1993 FRA 39 01:25:31 00:23:04 00:00:42 00:29:07 00:02:28 00:30:12
20 Maxim Chane 1996 FRA 42 01:25:31 00:22:49 00:00:34 00:25:31 00:01:56 00:34:43
21 Victor Manuel Del Corral Morales 1980 ESP 44 01:26:46 00:22:28 00:00:41 00:26:43 00:03:00 00:33:56
22 Evgenii Evgrafov 1998 RTF 51 01:26:56 00:25:38 00:00:50 00:27:17 00:01:53 00:31:21
23 Joan Freixa Marcelo 1978 ESP 33 01:27:51 00:23:56 00:00:48 00:28:44 00:03:14 00:31:11
24 Ivan Zalavtsev 1998 RTF 52 01:28:11 00:23:45 00:00:49 00:28:12 00:01:32 00:33:55
25 Ondrej Petiska 1997 CZE 46 01:28:47 00:24:14 00:01:04 00:30:59 00:01:43 00:30:50
26 Adam Holomoucky 1999 CZE 56 01:29:59 00:25:19 00:00:47 00:30:08 00:01:34 00:32:13
27 Alex Rhodes 1988 GBR 43 01:32:33 00:25:10 00:00:52 00:28:51 00:02:32 00:35:10
28 Gareth Griffin 1995 GBR 34 01:33:52 00:26:02 00:01:12 00:31:13 00:02:31 00:32:56
29 Francois Carloni 1985 FRA 36 01:34:01 00:25:06 00:00:59 00:27:15 00:02:59 00:37:43
30 David Puertas Tenorio 1998 ESP 54 01:34:08 00:24:26 00:01:01 00:27:16 00:03:23 00:38:04
DSQ José Cabeça 1996 POR 37 DSQ 00:25:34 00:01:15 00:30:08 00:03:54 00:22:46
Program notes:

Distances: run 6.2 km. (4 laps), mountain bike 11.8 km. (3 laps + connection), ski 10 km. (connection + 3 laps + connection).
Technical Delegate: Laura Patti/ITA. Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Laura Patti/ITA, Antonio Fernandez/TRI, Laura Camps/AND.
Air temperature: -8ºC
Athlete #37 Cabeça/POR was disqualied because he did not complete the ski course.
Athlete #40 LLanos Burguera/ESP served a 15 seconds penalty during the ski segment.