Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 8 01:42:55 00:18:16 00:00:55 00:53:58 00:00:22 00:29:26
2 Jelle Geens 1993 BEL 11 01:43:05 00:18:54 00:00:54 00:53:21 00:00:20 00:29:38
3 Morgan Pearson 1993 USA 19 01:43:12 00:18:18 00:00:51 00:54:09 00:00:28 00:29:30
4 Alex Yee 1998 GBR 9 01:43:17 00:18:27 00:00:57 00:53:45 00:00:21 00:29:49
5 Henri Schoeman 1991 RSA 5 01:43:26 00:18:16 00:00:53 00:54:01 00:00:26 00:29:51
6 Vincent Luis 1989 FRA 1 01:43:35 00:18:00 00:00:58 00:54:12 00:00:21 00:30:06
7 Marten Van Riel 1992 BEL 3 01:43:37 00:18:01 00:00:59 00:54:10 00:00:24 00:30:04
8 Léo Bergere 1996 FRA 6 01:43:37 00:18:19 00:00:54 00:53:55 00:00:21 00:30:10
9 Gustav Iden 1996 NOR 7 01:43:39 00:18:47 00:00:55 00:53:25 00:00:25 00:30:08
10 Jonas Schomburg 1994 GER 14 01:43:40 00:18:05 00:00:55 00:54:09 00:00:20 00:30:13
11 Kevin McDowell 1992 USA 48 01:43:41 00:18:31 00:00:56 00:53:43 00:00:23 00:30:09
12 Adrien Briffod 1994 SUI 25 01:43:51 00:18:25 00:00:52 00:53:56 00:00:20 00:30:21
13 Pierre Le Corre 1990 FRA 21 01:43:58 00:18:04 00:00:56 00:54:08 00:00:26 00:30:26
14 Fernando Alarza 1991 ESP 2 01:44:04 00:18:36 00:00:56 00:53:43 00:00:24 00:30:26
15 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 17 01:44:17 00:18:35 00:00:56 00:53:47 00:00:25 00:30:36
16 Makoto Odakura 1993 JPN 51 01:44:21 00:18:30 00:00:56 00:53:49 00:00:20 00:30:48
17 Dorian Coninx 1994 FRA 15 01:44:43 00:18:09 00:00:53 00:54:07 00:00:22 00:31:13
18 Casper Stornes 1997 NOR 23 01:44:46 00:18:13 00:00:59 00:53:58 00:00:26 00:31:12
19 Vasco Vilaca 1999 POR 37 01:44:50 00:18:17 00:00:52 00:53:59 00:00:25 00:31:20
20 Alois Knabl 1992 AUT 18 01:45:04 00:18:12 00:00:58 00:54:03 00:00:24 00:31:29
21 Andrea Salvisberg 1989 SUI 26 01:45:27 00:18:34 00:00:54 00:53:44 00:00:24 00:31:53
22 Thomas Bishop 1991 GBR 22 01:45:27 00:18:35 00:00:58 00:53:42 00:00:26 00:31:49
23 Jonathan Brownlee 1990 GBR 12 01:45:29 00:18:07 00:00:55 00:54:08 00:00:26 00:31:57
24 Matthew McElroy 1992 USA 20 01:45:41 00:18:31 00:00:57 00:53:46 00:00:23 00:32:05
25 Irving Perez 1986 MEX 28 01:45:41 00:18:17 00:00:55 00:54:05 00:00:24 00:32:02
26 Delian Stateff 1994 ITA 43 01:45:43 00:18:17 00:00:53 00:54:03 00:00:22 00:32:10
27 Tamás Tóth 1989 HUN 39 01:45:45 00:18:46 00:00:57 00:53:36 00:00:26 00:32:03
28 Ren Sato 1995 JPN 54 01:45:53 00:18:29 00:00:57 00:53:48 00:00:24 00:32:17
29 Takumi Hojo 1996 JPN 40 01:46:17 00:18:15 00:00:55 00:54:00 00:00:22 00:32:47
30 Tim Hellwig 1999 GER 57 01:46:29 00:18:15 00:00:54 00:54:03 00:00:27 00:32:52
31 Shachar Sagiv 1994 ISR 27 01:46:42 00:18:33 00:01:04 00:53:37 00:00:22 00:33:09
32 Bob Haller 1993 LUX 55 01:46:52 00:18:34 00:00:53 00:53:51 00:00:22 00:33:14
33 Gaspar Riveros 1990 CHI 58 01:47:01 00:18:41 00:00:58 00:53:35 00:00:28 00:33:22
34 Louis Vitiello 1998 FRA 59 01:47:12 00:18:40 00:00:57 00:53:36 00:00:22 00:33:39
35 Sylvain Fridelance 1995 SUI 33 01:47:38 00:18:21 00:00:56 00:53:57 00:00:25 00:34:02
36 Oscar Coggins 1999 HKG 50 01:47:50 00:18:23 00:00:57 00:53:53 00:00:22 00:34:17
37 Ben Kanute 1992 USA 24 01:47:53 00:18:15 00:00:53 00:54:10 00:00:24 00:34:14
38 Lukas Hollaus 1986 AUT 36 01:48:00 00:19:23 00:01:02 00:56:19 00:00:25 00:30:52
39 Bence Bicsák 1995 HUN 10 01:48:22 00:18:38 00:01:04 00:57:06 00:00:24 00:31:13
40 Kenji Nener 1993 JPN 41 01:48:40 00:18:32 00:00:56 00:53:48 00:00:20 00:35:06
41 Stefan Zachäus 1990 LUX 30 01:49:13 00:18:36 00:00:58 00:53:41 00:00:25 00:35:36
42 Crisanto Grajales 1987 MEX 47 01:49:22 00:18:34 00:01:00 00:57:15 00:00:29 00:32:07
43 Florin Salvisberg 1990 SUI 34 01:49:46 00:18:20 00:00:54 00:53:58 00:00:24 00:36:12
44 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 49 01:49:47 00:19:14 00:00:53 00:57:52 00:00:25 00:31:24
45 Dmitry Polyanskiy 1986 RTF 53 01:50:29 00:18:13 00:00:58 00:57:40 00:00:29 00:33:11
46 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 56 01:51:04 00:18:12 00:00:54 00:57:43 00:00:23 00:33:52
47 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 52 01:54:36 00:19:06 00:01:00 00:57:55 00:00:26 00:36:10
48 Donald Hillebregt 1992 NED 60 01:58:46 00:18:37 00:00:58 00:57:16 00:00:30 00:41:27
DNF Jacob Birtwhistle 1995 AUS 4 DNF 00:18:59 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aaron Royle 1990 AUS 16 DNF 00:18:08 00:00:57 00:54:11 00:00:23 00:00:00
DNF Joao Silva 1989 POR 29 DNF 00:19:33 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eli Hemming 1995 USA 31 DNF 00:18:56 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rostislav Pevtsov 1987 AZE 32 DNF 00:18:48 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Richard Varga 1989 SVK 35 DNF 00:18:03 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Russell White 1992 IRL 38 DNF 00:19:03 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gábor Faldum 1988 HUN 42 DNF 00:18:59 00:01:00 00:56:51 00:00:22 00:00:00
DNF Ran Sagiv 1997 ISR 44 DNF 00:18:44 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Igor Polyanskiy 1990 RTF 45 DNF 00:18:15 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jumpei Furuya 1991 JPN 46 DNF 00:18:10 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emil Holm 1996 DEN 61 DNF 00:18:32 00:00:56 00:53:50 00:00:27 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan/MAS. Head Referee: Jorge Garcia/ESP. Competition Jury: Melody Tan/MAS, Kris Gemmell/NZL, Shin Otsuka/JPN.
Distances: swim 1500 m. (2 laps), bike 40.05 km (9 laps) run 10 km (4 laps)
Water temperature 20.9ºC, air temperature 30.0ºC. Wetsuits not allowed.