Results: 2022 Africa Triathlon Cup Tangier | Elite Men
Tangier, Morocco • 23 Oct, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 1 00:53:03 00:09:53 00:00:36 00:26:35 00:00:38 00:15:21
2 Jannik Schaufler 1997 GER 2 00:53:07 00:10:00 00:00:33 00:26:28 00:00:37 00:15:29
3 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 27 00:53:11 00:09:43 00:00:41 00:26:38 00:00:36 00:15:33
4 Guillaume Hay 2000 FRA 9 00:53:16 00:09:45 00:00:38 00:26:38 00:00:33 00:15:42
5 Chris Ziehmer 2000 GER 5 00:53:20 00:09:58 00:00:36 00:26:30 00:00:36 00:15:40
6 Theo Texereau 2001 FRA 18 00:53:24 00:09:52 00:00:36 00:26:35 00:00:36 00:15:45
7 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 8 00:53:31 00:09:42 00:00:38 00:26:43 00:00:37 00:15:51
8 Léo Fernandez 2003 FRA 31 00:53:42 00:09:50 00:00:36 00:26:35 00:00:35 00:16:06
9 Peter Denteneer 1990 BEL 17 00:53:44 00:09:42 00:00:40 00:26:41 00:00:38 00:16:03
10 James Chantler-Mayne 2000 GBR 43 00:53:46 00:09:54 00:00:38 00:26:32 00:00:37 00:16:05
11 Michele Bortolamedi 2001 ITA 19 00:53:59 00:09:43 00:00:35 00:26:46 00:00:37 00:16:18
12 Kevin Tarek Viñuela Gonzalez 1995 ESP 37 00:54:02 00:09:44 00:00:38 00:26:44 00:00:37 00:16:19
13 Jimmy Lund 1999 GBR 28 00:54:13 00:09:16 00:00:37 00:27:05 00:00:39 00:16:36
14 Casimir Moine 1999 FRA 42 00:54:20 00:09:45 00:00:40 00:26:39 00:00:38 00:16:38
15 Briac Tence 2002 FRA 22 00:54:22 00:09:53 00:00:37 00:26:32 00:00:40 00:16:40
16 Jordi García Gracia 1992 ESP 12 00:54:25 00:10:08 00:00:37 00:27:21 00:00:33 00:15:46
17 Fabian Meeusen 1998 SUI 7 00:54:33 00:09:25 00:00:37 00:27:01 00:00:37 00:16:53
18 Esteban Bringer 2002 FRA 57 00:54:35 00:09:47 00:00:40 00:26:36 00:00:34 00:16:58
19 Maxime Fluri 1999 SUI 21 00:54:38 00:10:07 00:00:40 00:27:20 00:00:43 00:15:48
20 Yanis Seguin 2000 FRA 3 00:54:50 00:10:04 00:00:36 00:27:28 00:00:41 00:16:01
21 Jesús Jimenez Gimeno 2001 ESP 32 00:54:55 00:09:52 00:00:39 00:26:32 00:00:39 00:17:13
22 Adrian Martinez Bayan 2002 ESP 47 00:55:02 00:09:44 00:00:40 00:26:41 00:00:37 00:17:20
23 Marcus Dey 2001 GBR 35 00:55:09 00:09:17 00:00:39 00:27:02 00:00:35 00:17:36
24 Carlos Lozano Fernandez 2000 ESP 48 00:55:26 00:09:47 00:00:38 00:26:40 00:00:48 00:17:33
25 Tomas Zikmund 1999 CZE 10 00:55:34 00:10:13 00:00:38 00:27:18 00:00:40 00:16:45
26 Damien Andrada 2002 FRA 46 00:55:38 00:10:07 00:00:39 00:27:21 00:00:41 00:16:50
27 Siefeldeen Ismail 2001 EGY 14 00:55:38 00:10:15 00:00:37 00:27:15 00:00:42 00:16:49
28 Marcel Lehmberg 1992 GER 39 00:55:50 00:10:48 00:00:39 00:27:48 00:00:35 00:16:00
29 Aurelien Jem 1996 FRA 29 00:55:58 00:10:12 00:00:37 00:27:18 00:00:40 00:17:11
30 Jaime Rodado Gonzalez 1997 ESP 40 00:56:03 00:10:05 00:00:38 00:27:23 00:00:40 00:17:17
31 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 38 00:56:11 00:10:06 00:00:40 00:27:21 00:00:38 00:17:26
32 Mohamed Nemsi 1996 MAR 24 00:56:15 00:10:50 00:00:40 00:27:48 00:00:40 00:16:17
33 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 15 00:56:17 00:10:48 00:00:39 00:27:47 00:00:38 00:16:25
34 Daniel Nou 1999 SWE 36 00:56:19 00:10:12 00:00:39 00:28:27 00:00:43 00:16:18
35 Lukas Kollegger 1997 AUT 41 00:56:24 00:09:59 00:00:45 00:27:25 00:00:46 00:17:29
36 Neal Van Vaerenbergh 1996 BEL 53 00:56:28 00:11:00 00:00:38 00:27:37 00:00:36 00:16:37
37 Jose Ignacio Galvez Ponce 2001 ESP 50 00:56:42 00:10:53 00:00:41 00:27:41 00:00:39 00:16:48
38 Thibaud Decurnex 1998 SUI 33 00:56:49 00:10:53 00:00:38 00:27:45 00:00:38 00:16:55
39 Joaquín Mojica Baquero 2002 COL 56 00:56:53 00:10:52 00:00:41 00:27:46 00:00:42 00:16:52
40 Junhao Li 2002 CHN 52 00:56:56 00:10:49 00:00:40 00:27:51 00:00:39 00:16:57
41 Ruben Pereira Garcia 1994 ESP 55 00:56:56 00:10:52 00:00:40 00:27:46 00:00:40 00:16:58
42 Youssef El Moutaouakil 1999 MAR 25 00:56:58 00:10:36 00:00:39 00:28:01 00:00:39 00:17:03
43 Seifeddine Selmi 2001 TUN 20 00:57:02 00:10:23 00:00:39 00:28:15 00:00:37 00:17:08
44 Eloi Adjavon 1992 TOG 30 00:57:06 00:10:50 00:00:39 00:27:49 00:00:43 00:17:05
45 Alvaro Martínez García 1998 ESP 45 00:57:39 00:10:17 00:00:37 00:28:25 00:00:41 00:17:39
46 Jakub Marek 2003 CZE 49 00:57:48 00:10:41 00:00:39 00:27:57 00:00:42 00:17:49
47 Mohanad Elshafei 1999 EGY 23 00:58:01 00:09:53 00:00:53 00:28:32 00:00:42 00:18:01
48 Tianqi Sha 1999 CHN 60 00:59:17 00:10:50 00:00:42 00:30:30 00:00:38 00:16:37
49 Nicolás Heredero Carazo 2002 ESP 58 00:59:22 00:11:42 00:00:37 00:29:42 00:00:39 00:16:42
DNF Delian Stateff 1994 ITA 11 DNF 00:10:01 00:00:43 00:27:25 00:00:44 00:00:00
DNF Lucas Cambresy 2002 LUX 34 DNF 00:10:23 00:00:41 00:30:51 00:00:42 00:00:00
DNF Stijn Jansen 1997 NED 51 DNF 00:10:49 00:00:41 00:27:47 00:00:45 00:00:00
LAP Juan David Prada 1996 COL 54 LAP 00:11:42 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate, Williams Walten/RSA. Head Referee: Mfedal El Bakkali/MAR
Competition Jury:  Williams Walten/RSA, Abdennour Rahmouni/MAR, Abdelmajid Jebari/MAR.
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 20 km ( 4 laps), run 4.8 km (3 laps)
Water temperature 21.1ºC, air temperature 26.7ºC. Wetsuits not allowed.