Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Roberts 1996 AUS 6 00:56:26 00:09:50 00:01:09 00:29:42 00:00:26 00:15:19
2 Saxon Morgan 2000 NZL 5 00:56:34 00:09:59 00:01:07 00:29:34 00:00:26 00:15:28
3 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 1 00:57:00 00:09:56 00:01:06 00:29:39 00:00:25 00:15:54
4 Kye Wylde 1997 AUS 12 00:57:18 00:09:58 00:01:08 00:29:33 00:00:28 00:16:11
5 Nan Oliveras 1993 ESP 50 00:57:24 00:10:37 00:01:10 00:29:59 00:00:26 00:15:12
6 Jørgen Gundersen 1995 NOR 21 00:57:34 00:09:47 00:01:11 00:29:44 00:00:31 00:16:21
7 James Edgar 1998 IRL 11 00:57:45 00:10:03 00:01:11 00:30:37 00:00:27 00:15:27
8 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 31 00:57:54 00:10:01 00:01:05 00:30:42 00:00:29 00:15:37
9 Ian Manthey 1993 IRL 24 00:58:00 00:10:29 00:01:09 00:30:19 00:00:28 00:15:35
10 Tomas Zikmund 1999 CZE 15 00:58:13 00:10:30 00:01:13 00:30:07 00:00:29 00:15:54
11 Eduardo Blanco Mollá 2002 ESP 38 00:58:23 00:09:49 00:01:10 00:29:43 00:00:29 00:17:12
12 Peter Denteneer 1990 BEL 18 00:58:29 00:09:53 00:01:12 00:30:41 00:00:30 00:16:13
13 Juan Gonzalez Garcia 2002 ESP 33 00:58:35 00:10:05 00:01:06 00:30:37 00:00:31 00:16:16
14 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 14 00:58:46 00:09:59 00:01:14 00:30:33 00:00:33 00:16:27
15 Gültigin Er 1997 TUR 20 00:58:51 00:09:58 00:01:09 00:30:40 00:00:33 00:16:31
16 Badr Siwane 1994 MAR 2 00:58:56 00:09:57 00:01:09 00:30:45 00:00:29 00:16:36
17 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 26 00:59:12 00:10:38 00:01:11 00:31:04 00:00:29 00:15:50
18 Niklas Keller 2002 AUT 22 00:59:53 00:10:38 00:01:09 00:31:08 00:00:24 00:16:34
19 Enes Kızılcık 2001 TUR 30 01:00:03 00:10:02 00:01:13 00:31:38 00:00:31 00:16:39
20 Tomas Tolkunov 1998 SVK 27 01:00:49 00:10:24 00:01:17 00:31:15 00:00:30 00:17:23
21 Alexandru Ion 1998 ROU 39 01:00:57 00:10:32 00:01:17 00:31:07 00:00:32 00:17:29
22 Seifeddine Selmi 2001 TUN 25 01:01:00 00:10:40 00:01:13 00:32:09 00:00:28 00:16:30
23 Peter Rojtas 2002 SVK 34 01:01:10 00:10:20 00:01:12 00:30:17 00:00:30 00:18:51
24 Pau Gonzalez-Espresati Clement 2002 ESP 37 01:01:10 00:10:01 00:01:09 00:32:53 00:00:28 00:16:39
25 Youssef El Moutaouakil 1999 MAR 48 01:01:11 00:10:58 00:01:24 00:31:39 00:00:28 00:16:42
26 Filip Tlamka 2002 CZE 23 01:01:36 00:10:32 00:01:18 00:32:13 00:00:30 00:17:03
27 Miguel Tiago Silva 1998 POR 7 01:01:45 00:09:52 00:01:06 00:29:45 00:00:38 00:20:24
28 Jayden Schofield 1999 AUS 10 01:02:01 00:10:37 00:01:11 00:31:05 00:00:30 00:18:38
29 Luke Mccarron 1998 IRL 47 01:02:10 00:10:36 00:01:14 00:32:15 00:00:35 00:17:30
30 Joan Reixach Abril 2002 ESP 36 01:02:36 00:10:38 00:01:11 00:32:13 00:00:27 00:18:07
31 Martin Sauser 2002 SUI 44 01:02:59 00:10:35 00:01:17 00:32:12 00:00:30 00:18:25
32 Mohamed Nemsi 1996 MAR 52 01:03:01 00:10:59 00:01:21 00:31:41 00:00:30 00:18:30
34 Chris Deegan 1996 AUS 19 01:03:15 00:10:02 00:01:14 00:33:59 00:00:36 00:17:24
33 Yasser Mahassine 2000 MAR 51 01:03:15 00:11:00 00:01:19 00:33:39 00:00:31 00:16:46
35 Matej Medveczky 2002 SVK 40 01:04:07 00:11:35 00:01:13 00:33:08 00:00:28 00:17:43
DNF Luke Schofield 1999 AUS 4 DNF 00:10:34 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tiago Fonseca 1999 POR 17 DNF 00:10:43 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrew Trouard 1994 USA 29 DNF 00:10:39 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mohamed Aziz Sebai 2001 TUN 42 DNF 00:11:02 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yassine Safir 2001 MAR 53 DNF 00:10:59 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Oliver Gorges 1998 LUX 16 LAP 00:11:06 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Youssef Abououlid 1999 MAR 41 LAP 00:12:56 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Saif Ali Maadad Al Samahi 1984 UAE 43 LAP 00:15:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mohsen Alali 1982 UAE 49 LAP 00:14:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Rick Fulton/ZIM Head Referee: Mounir Benyarmak/MAR
Competition Jury: Rick Fulton/ZIM, Majid Amahroq/MAR, Abdelmajid Jebari/MAR
Distances: Swim: 750m (1 lap), Bike 20km (Connection + 5 laps), Run 5km (3 laps)
Water Temperature 19.8ºC Air Temperature 24.5ºC Wetsuits are allowed