Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brock Hoel 2001 CAN 48 01:52:30 00:23:45 00:00:30 00:56:21 00:00:25 00:31:29
2 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 38 01:52:44 00:24:04 00:00:32 00:55:57 00:00:24 00:31:48
3 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 46 01:52:44 00:23:28 00:00:28 00:56:37 00:00:25 00:31:46
4 Liam Donnelly 1999 CAN 39 01:54:23 00:24:35 00:00:27 00:57:14 00:00:23 00:31:45
5 Jorge Alarcon Familiar 1999 MEX 41 01:54:30 00:23:50 00:00:35 00:56:09 00:00:25 00:33:31
6 Dylan Didier Campa Carranza 2000 MEX 70 01:55:34 00:24:03 00:00:35 00:57:37 00:00:25 00:32:54
7 Jesus Gildardo Espiritu 1999 MEX 58 01:55:47 00:23:54 00:00:39 00:57:45 00:00:23 00:33:06
8 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 37 01:56:26 00:24:12 00:00:29 00:57:35 00:00:43 00:33:26
9 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 51 01:56:40 00:23:55 00:00:33 00:57:50 00:00:24 00:33:57
10 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 47 01:57:18 00:23:57 00:00:33 00:56:06 00:00:24 00:36:19
11 Matheus Oliveira Martinhaki 2002 BRA 55 01:58:23 00:24:20 00:00:36 00:57:21 00:00:25 00:35:40
12 Eduardo Nuñez Gomez 2002 MEX 52 01:58:26 00:24:10 00:00:30 00:57:37 00:00:25 00:35:44
13 Davis Bove 2000 USA 44 01:59:39 00:25:27 00:00:28 01:00:07 00:00:24 00:33:13
14 Solen Wood 2001 CAN 69 02:00:00 00:24:03 00:00:30 00:57:44 00:00:29 00:37:14
15 Allan Naranjo Avendaño 2002 CRC 60 02:03:05 00:25:27 00:00:30 01:00:06 00:00:29 00:36:33
16 Gerónimo Dherete 1999 ARG 67 02:03:42 00:23:49 00:00:42 01:00:49 00:00:28 00:37:54
17 Valentino Agnelli 2003 ARG 64 02:05:25 00:24:51 00:00:35 01:00:32 00:00:25 00:39:03
18 Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 54 02:05:42 00:23:51 00:00:38 00:58:04 00:00:50 00:42:18
19 Matias Campi 2001 ARG 65 02:05:52 00:24:17 00:00:38 01:00:26 00:00:30 00:40:01
DNF Miguel Hidalgo 2000 BRA 36 DNF 00:23:50 00:00:32 00:56:10 00:00:23 00:00:00
DNF Filip Mainville 2000 CAN 40 DNF 00:23:49 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF John Reed 2001 USA 43 DNF 00:23:51 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fernando Jacome 2002 CHI 49 DNF 00:23:53 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrew Shellenberger 2002 USA 45 DNF 00:24:03 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kevin Martínez 1999 DOM 66 DNF 00:24:09 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Samuel Abraham Piña Barco 2000 VEN 63 DNF 00:24:19 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 61 LAP 00:24:24 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cristóbal Baeza Muñoz 2002 CHI 50 DNF 00:24:39 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Esteban Tibocha 2002 COL 53 LAP 00:24:52 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Matias Sebastian Bravo Delgado 2002 ECU 56 LAP 00:25:41 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Janarold Martinez 1999 PUR 57 LAP 00:26:07 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Santiago Sierra 2001 URU 62 LAP 00:26:07 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nicholas Holmes 2002 USA 42 LAP 00:26:40 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Santiago Buchmann 2002 ARG 71 LAP 00:28:16 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 68 LAP 00:28:19 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ismael Sosa 2001 URU 59 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegates: Janice Ryan/CAN and Carlos Fernandez/ARG. Head referees: Nicole Tixi/CHI and Maria Chara/ARG.
Competition Jury: Carlos Fernandez/ARG, Antonio Fernandez/ESP, Liber García/URU
Distances: swim 1500 m (2 laps), bike 38.8 km (8 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature 19.6ºC. Air temperature 21.0ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #39 Donnelly/CAN, #65 Campi/ARG and #69 Wood/CAN served 15 seconds penalty during the run segment.