Results: 2022 Americas Triathlon Junior North Americas Championships Sarasota-Bradenton | Junior Women
Nathan Benderson Park - 5851 Nathan Benderson Cir, Sarasota, FL 34235., United States • 12 Mar, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Noemie Beaulieu 2003 CAN 4 00:31:15 00:02:34 00:00:28 00:19:14 00:00:29 00:08:32
2 Naomi Ruff 2004 USA 7 00:31:31 00:02:36 00:00:33 00:19:13 00:00:34 00:08:39
3 Faith Dasso 2004 USA 1 00:31:49 00:02:42 00:00:28 00:19:07 00:00:31 00:09:04
4 Adelaide Anna Badini Confalonieri 2004 ITA 44 00:31:57 00:02:43 00:00:35 00:19:00 00:00:32 00:09:09
5 Jimena Renata De La Peña Schott 2006 MEX 39 00:32:02 00:02:33 00:00:33 00:19:59 00:00:37 00:08:22
6 Clara James-Heer 2006 USA 18 00:32:10 00:02:35 00:00:31 00:19:14 00:00:39 00:09:14
7 Heidi Henry 2005 CAN 37 00:32:14 00:02:42 00:00:30 00:19:05 00:00:38 00:09:22
8 Marcela Alvarez Solis 2003 MEX 3 00:32:14 00:02:34 00:00:28 00:19:59 00:00:33 00:08:44
9 Maïra Carreau 2003 CAN 5 00:32:19 00:02:36 00:00:29 00:19:11 00:00:31 00:09:36
10 Abby Lewis 2006 CAN 25 00:32:27 00:02:31 00:00:33 00:20:05 00:00:40 00:08:40
11 Marley Andelman 2006 USA 46 00:33:05 00:02:40 00:00:33 00:19:50 00:00:41 00:09:23
12 Britney Brown 2005 USA 8 00:33:07 00:02:40 00:00:40 00:19:46 00:00:44 00:09:21
13 Molly Lakustiak 2004 CAN 36 00:33:09 00:02:38 00:00:29 00:19:59 00:00:35 00:09:31
14 Zoe Adam 2005 PUR 10 00:33:09 00:02:40 00:00:32 00:19:53 00:00:31 00:09:36
15 Sarahí Macias Arevalo 2004 MEX 9 00:33:10 00:02:42 00:00:34 00:19:49 00:00:37 00:09:30
16 María Alejandra Coral Mejia 2003 COL 49 00:33:22 00:02:38 00:00:32 00:19:57 00:00:33 00:09:44
17 Gabby Martin 2004 USA 11 00:33:25 00:02:46 00:00:38 00:19:41 00:00:40 00:09:43
18 Sidney Clement 2005 CAN 48 00:33:39 00:02:35 00:00:34 00:20:01 00:00:37 00:09:54
19 Kira Ribbink 2003 RSA 6 00:33:42 00:02:47 00:00:42 00:19:41 00:00:48 00:09:47
20 Clare Dasso 2006 USA 50 00:33:51 00:03:00 00:00:31 00:19:33 00:00:33 00:10:18
21 Jet Francis 2005 USA 38 00:33:56 00:02:57 00:00:33 00:19:31 00:00:32 00:10:26
22 Maria Monica López Aguirre 2004 MEX 20 00:34:07 00:02:36 00:00:31 00:20:02 00:00:37 00:10:24
23 Shelby Lajeunesse 2005 CAN 17 00:34:17 00:02:41 00:00:33 00:20:24 00:00:34 00:10:07
24 Natalie Fournier 2004 CAN 15 00:34:20 00:02:54 00:00:36 00:19:37 00:00:39 00:10:36
25 Jenna Buchanan 2004 USA 42 00:34:40 00:02:36 00:01:04 00:20:58 00:00:44 00:09:20
26 Isabella Belogay 2003 USA 45 00:34:58 00:02:53 00:00:39 00:21:08 00:00:35 00:09:45
27 Mia Wentzy 2006 USA 35 00:35:06 00:02:44 00:00:36 00:21:17 00:00:37 00:09:56
28 Searcy Mooney 2006 USA 19 00:35:30 00:02:54 00:00:42 00:21:08 00:00:32 00:10:18
29 Machaila Wesch-Dawson 2005 CAN 23 00:35:32 00:02:40 00:00:33 00:21:33 00:00:40 00:10:09
30 Emily Coonce 2005 USA 41 00:35:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
31 Astrid Bergman 2005 CAN 56 00:35:57 00:02:57 00:00:47 00:20:59 00:00:42 00:10:35
32 Magdalena Quezada 2004 CHI 33 00:36:29 00:03:00 00:00:36 00:20:59 00:00:38 00:11:18
33 Sophie Brandwene 2004 USA 47 00:37:42 00:03:16 00:00:39 00:21:55 00:00:41 00:11:14
34 Trinity Braithwaite 2004 CAN 12 00:37:49 00:03:02 00:00:36 00:22:14 00:00:47 00:11:14
35 Alexandra Gongas 2006 USA 28 00:39:23 00:03:09 00:00:35 00:23:36 00:00:36 00:11:30
36 Jessica Lickstein 2004 USA 32 00:40:03 00:03:17 00:00:34 00:23:25 00:00:40 00:12:09
37 Freya Davis 2004 USA 14 00:41:03 00:03:05 00:00:37 00:24:45 00:00:39 00:12:00
38 Almog Horowitz 2006 USA 31 00:43:50 00:03:16 00:00:42 00:25:38 00:00:43 00:13:34
DNF Anabelle Saindon 2004 CAN 24 DNF 00:02:46 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maggie Graves 2005 CAN 27 DNF 00:02:55 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lea Boucher 2004 CAN 55 DNF 00:02:46 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Clara Normand 2003 CAN 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Olivia Ebenstein 2003 USA 16 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Freya Mckinley 2003 USA 21 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Natalie Wang 2006 USA 22 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Tyler Kovak 2005 USA 26 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Sasha Emmons 2006 USA 29 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Jessica Hernandez 2004 USA 30 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Jenna Topott 2006 USA 34 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Marika Couture 2004 CAN 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Rose-emanuelle Binette 2003 CAN 43 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Nadya Stolarczyk 2003 RSA 51 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Vivien Mattice 2003 USA 52 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Alexa Hoppenfeld 2004 USA 53 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Kennedy Calcagno 2003 USA 54 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Yan Therrien/CAN. Head Referee: Caroline Gelinas/CAN.
Competition Jury: Yan Therrien/CAN, Craig Hanken/USA, Matt Reger/USA.
Due to the weather conditions, the event changed to a Super Sprint Distance Duathlon.
Distances: Run 1 km (1 lap), Bike 12.2 km (2 laps), Run 2.5 km (1 lap)
Water temperature: n/a; Air temperature: 9ºC.