Results: 2022 Asia Triathlon Cup Subic Bay | Elite Women
Subic Bay, Philippines • 01 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Yuka Sato 1992 JPN 51 01:58:49 00:19:21 00:00:55 01:02:37 00:00:30 00:35:27
2 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 61 02:00:37 00:19:33 00:00:43 01:02:39 00:00:27 00:37:15
3 Margareta Bicanova 2001 SVK 58 02:01:02 00:20:14 00:00:42 01:03:29 00:00:33 00:36:03
4 Bailee Brown 2000 HKG 55 02:02:14 00:19:22 00:00:54 01:02:38 00:00:30 00:38:50
5 Yoshiko Eda 1993 JPN 63 02:02:35 00:20:17 00:00:39 01:03:30 00:00:30 00:37:39
6 Charlotte Hall 2003 HKG 66 02:02:47 00:20:16 00:00:40 01:03:29 00:00:31 00:37:51
7 Chia-Chia Chang 1995 TPE 59 02:03:03 00:20:14 00:00:42 01:03:32 00:00:30 00:38:05
8 Chi Wen Chang 1998 TPE 54 02:03:35 00:20:11 00:00:45 01:03:30 00:00:29 00:38:41
9 Kotomi Anzai 2004 JPN 60 02:04:21 00:19:24 00:00:52 01:02:38 00:00:29 00:40:59
10 Cade Wright 2003 HKG 64 02:05:12 00:20:11 00:00:45 01:03:30 00:00:28 00:40:17
11 Himeka Sato 2001 JPN 70 02:05:39 00:20:09 00:00:47 01:03:31 00:00:30 00:40:41
12 Wing To Cho 2001 HKG 69 02:08:01 00:20:10 00:00:46 01:03:27 00:00:29 00:43:09
13 Raven Alcoseba 2002 PHI 68 02:09:56 00:20:58 00:00:27 01:09:13 00:00:30 00:38:50
14 Tallulah Wright 2003 HKG 65 02:10:33 00:20:15 00:00:41 01:03:33 00:00:29 00:45:34
15 Erika Burgos 2002 PHI 72 02:12:12 00:21:40 00:00:31 01:08:02 00:00:30 00:41:29
16 Tsudoi Miyazaki 1996 JPN 52 02:13:56 00:20:59 00:00:29 01:09:11 00:00:28 00:42:50
17 Karen Manayon 2002 PHI 73 02:16:00 00:22:14 00:00:39 01:07:21 00:00:32 00:45:14
18 Lauren Plaza 2001 PHI 71 02:17:37 00:22:45 00:00:34 01:09:12 00:00:32 00:44:35
19 Yu-yan Huang 1998 TPE 62 02:18:24 00:22:22 00:00:31 01:07:20 00:00:37 00:47:34
20 Moira Erediano 2004 PHI 67 02:21:22 00:25:40 00:00:26 01:10:39 00:00:30 00:44:07
DNF Jessica Ewart-Mctigue 2001 AUS 53 00:21:23 00:00:27 01:08:22 00:00:41 00:00:00
DNF Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 56 00:20:14 00:00:42 01:03:29 00:00:32 00:00:00
DNF Fumika Matsumoto 1995 JPN 57 00:22:40 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daisuke Iguchi/JPN. Head Referee: Fabian David/PHI.
Competition Jury: Daisuke Iguchi/JPN, Tomas T. Carrrasco Jr./PHI, Romualdo Eduartdo Dumuk/PHI.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 39.34 km (2 laps), Run 9.65 km (5 laps)
Water temperature: 27.7ºC. Air temperature: 27.5ºC. Wetsuits not allowed
Athletes #66 Hall/HKG and #71 Plaza/PHI served a 15-second time penalty in the Run penalty box.