Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oliver Rau 1970 GER 7109 02:50:51 00:30:37 00:03:34 02:16:41 n/a n/a
2 Wayne Hitchcott 1972 GBR 7097 02:54:24 00:33:44 00:04:21 02:16:20 n/a n/a
3 Georg Harbauer 1971 GER 7108 02:56:05 00:31:41 00:03:49 02:20:36 n/a n/a
4 Simon Wood 1968 GBR 7107 02:56:30 00:31:34 00:04:13 02:20:44 n/a n/a
5 Javier Cerdeira Melero 1972 ESP 7083 02:58:03 00:31:08 00:07:06 02:19:50 n/a n/a
6 Thomas Schmittinger 1972 GER 7110 02:58:30 00:32:29 00:04:26 02:21:36 n/a n/a
7 Juan Ramón Castillo Piedra 1968 ESP 7082 03:03:48 00:32:44 00:05:40 02:25:25 n/a n/a
8 Jose Antonio Fernandez Perez 1971 ESP 7086 03:05:34 00:35:09 00:05:08 02:25:17 n/a n/a
9 Philip Harris 1971 GBR 7096 03:13:12 00:39:55 00:04:52 02:28:26 n/a n/a
10 Alastair Ness 1972 GBR 7100 03:13:59 00:38:13 00:04:25 02:31:22 n/a n/a
11 Iñaki Etxebarrieta Sanchez 1969 ESP 7085 03:14:47 00:31:44 00:05:12 02:37:51 n/a n/a
12 Matthew Clarkson 1969 GBR 7092 03:17:09 00:36:15 00:05:41 02:35:14 n/a n/a
13 Jonathan Roodhouse 1971 GBR 7103 03:17:58 00:35:52 00:06:15 02:35:52 n/a n/a
14 Dave Murray 1969 GBR 7099 03:20:36 00:36:12 00:04:47 02:39:38 n/a n/a
15 Jordi Clavel Jorda 1970 ESP 7084 03:21:00 00:31:00 00:07:03 02:42:58 n/a n/a
16 Andrew White 1968 GBR 7105 03:21:35 00:36:35 00:07:14 02:37:46 n/a n/a
17 Frederic Jaeckert 1968 FRA 7088 03:22:25 00:34:28 00:06:39 02:41:19 n/a n/a
18 Peter Biggs 1971 GBR 7090 03:24:21 00:36:37 00:04:57 02:42:48 n/a n/a
19 James Moss 1968 GBR 7098 03:25:26 00:38:08 00:05:27 02:41:52 n/a n/a
20 Simon Baker 1972 GBR 7089 03:28:41 00:39:20 00:05:26 02:43:56 n/a n/a
21 Ian Brown 1972 GBR 7091 03:31:57 00:38:44 00:07:37 02:45:37 n/a n/a
22 Mark Falkus 1968 GBR 7094 03:38:43 00:37:40 00:10:00 02:51:04 n/a n/a
23 Marcus Rendle 1971 GBR 7102 03:39:44 00:40:24 00:07:36 02:51:46 n/a n/a
24 Garry Plant 1970 GBR 7101 03:41:13 00:41:29 00:06:17 02:53:28 n/a n/a
Program notes:

Distances: Swim 1900 m (1 lap), bike 82.5 km
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP
Head Referee: Monica Zubillaga/ESP, Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 20.5ºC, air temperature 18.0ºC.
Wetsuits allowed