Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Robin Sottiau 1989 BEL 5363 00:28:51 n/a n/a 00:10:55 00:00:41 00:17:17
2 Jonathan Lopez Garcia 1989 ESP 5340 00:29:08 n/a n/a 00:11:52 00:00:55 00:16:22
3 Jürgen Kühschweiger 1991 AUT 5361 00:30:09 n/a n/a 00:11:39 00:00:48 00:17:43
4 Carlos Ramírez De La Cruz 1991 ESP 5343 00:30:32 n/a n/a 00:12:58 00:00:49 00:16:46
5 Alejandro Romero 1989 GBR 5355 00:30:50 n/a n/a 00:11:40 00:00:50 00:18:21
6 Calum Clark 1988 GBR 5345 00:30:58 n/a n/a 00:12:48 00:01:12 00:16:58
7 João Rodrigues 1991 POR 5360 00:31:19 n/a n/a 00:12:34 00:00:57 00:17:50
8 Diego Muñoz Vaquero 1991 ESP 5341 00:31:27 n/a n/a 00:12:27 00:00:50 00:18:11
9 Markus Orgill 1991 GBR 5354 00:31:33 n/a n/a 00:12:17 00:01:04 00:18:13
10 Carlos Velázquez Martín De Blas 1988 ESP 5344 00:31:47 n/a n/a 00:12:50 00:00:59 00:17:58
11 Kamil Zieliński 1989 POL 5359 00:32:18 n/a n/a 00:12:24 00:00:51 00:19:05
12 Rob Newton 1988 GBR 5353 00:32:33 n/a n/a 00:13:36 00:01:02 00:17:56
13 Luke Halliday 1988 GBR 5350 00:33:03 n/a n/a 00:12:55 00:01:08 00:19:01
14 Matthew Garside 1988 GBR 5349 00:33:11 n/a n/a 00:13:40 00:01:03 00:18:29
15 Dominic Townsend 1989 GBR 5356 00:33:56 n/a n/a 00:13:25 00:01:03 00:19:29
16 Clinton Lowe 1990 GBR 5352 00:34:28 n/a n/a 00:13:32 00:00:57 00:20:00
17 James Whistler 1988 GBR 5357 00:34:34 n/a n/a 00:15:59 00:00:58 00:17:38
18 Chester Clarke 1992 GBR 5346 00:34:44 n/a n/a 00:13:41 00:01:52 00:19:12
19 Mario Gil Hernández 1989 ESP 5339 00:35:22 n/a n/a 00:15:35 00:01:06 00:18:42
20 Ashley Jeggo 1990 GBR 5351 00:35:32 n/a n/a 00:14:39 00:00:55 00:19:59
21 Nick Flanagan 1992 IRL 5358 00:35:47 n/a n/a 00:12:52 00:00:54 00:22:02
22 Alexander Evans 1989 GBR 5347 00:36:28 n/a n/a 00:13:10 00:01:08 00:22:11
23 Daniel Fernández González 1990 ESP 5338 00:36:53 n/a n/a 00:14:50 00:01:15 00:20:48
24 Rene Schrottner 1989 AUT 5362 00:37:09 n/a n/a 00:16:06 00:01:15 00:19:49
Program notes:

Due to the water temperature the race had the format swim-run. Distances: Swim 1000 m (1 lap), run 5 km (2 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP. Head Referee: Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 19.2ºC, air temperature 20.0ºC. Wetsuits allowed.