Results: 2022 Europe Triathlon Cup Yenişehir | Elite Women
Yenişehir, Mersin, Turkey • 17 Apr, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Tanja Neubert 2000 GER 5 00:57:27 00:09:31 00:00:53 00:29:24 00:00:28 00:17:14
2 Nora Gmür 2001 SUI 4 00:57:29 00:09:11 00:00:45 00:29:50 00:00:28 00:17:17
3 Roksana Slupek 1999 POL 1 00:57:31 00:09:14 00:00:47 00:29:46 00:00:27 00:17:19
4 Romana Gajdošová 1994 SVK 3 00:57:42 00:09:11 00:01:00 00:29:36 00:00:28 00:17:29
5 Issy Morris 1999 GBR 33 00:57:44 00:09:14 00:00:55 00:29:40 00:00:33 00:17:25
6 Finja Schierl 2002 GER 20 00:58:06 00:09:26 00:00:51 00:29:31 00:00:26 00:17:55
7 Daryna Moskalenko 1997 UKR 19 00:58:18 00:09:25 00:00:49 00:29:34 00:00:27 00:18:05
8 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 18 00:58:21 00:09:22 00:00:52 00:29:32 00:00:31 00:18:07
9 Sara Vilic 1992 AUT 6 00:58:35 00:09:01 00:00:52 00:29:56 00:00:26 00:18:23
10 Zuzanna Sudak 2001 POL 31 00:58:43 00:09:12 00:00:51 00:29:50 00:00:30 00:18:22
11 Sofiya Pryyma 1998 UKR 16 00:58:51 00:09:39 00:00:46 00:29:24 00:00:28 00:18:37
12 Bianca Bogen 1998 GER 10 00:58:54 00:09:05 00:00:49 00:29:52 00:00:26 00:18:44
13 Tanja Stroschneider 1990 AUT 7 00:58:59 00:09:36 00:00:48 00:29:27 00:00:35 00:18:35
14 Dorka Putnóczki 1999 HUN 26 00:59:18 00:09:02 00:00:48 00:30:02 00:00:33 00:18:55
15 Kseniia Levkovska 1989 TRI 2 00:59:19 00:09:17 00:00:50 00:29:44 00:00:30 00:18:59
16 Maryna Kyryk 1997 UKR 9 00:59:21 00:09:08 00:00:57 00:29:46 00:00:37 00:18:55
17 Aleisha Wesley 1999 AUS 24 00:59:26 00:09:02 00:00:48 00:30:03 00:00:29 00:19:06
18 Magdalena Sudak 2000 POL 17 00:59:53 00:09:26 00:00:47 00:29:37 00:00:39 00:19:27
19 Michaela Sterbova 1999 CZE 30 01:00:11 00:09:12 00:00:54 00:29:47 00:00:30 00:19:51
20 Marta Lagownik 1995 POL 11 01:00:31 00:09:58 00:01:03 00:31:09 00:00:32 00:17:52
21 Sophia Weiler 2002 GER 40 01:00:36 00:10:04 00:00:51 00:31:14 00:00:27 00:18:02
22 Noémi Sárszegi 1996 HUN 8 01:00:52 00:09:37 00:00:46 00:31:46 00:00:31 00:18:14
23 Natalia Zych 2001 POL 36 01:01:14 00:09:42 00:00:50 00:31:38 00:00:27 00:18:39
24 Monika Bartol 2003 SLO 32 01:01:16 00:10:15 00:00:49 00:31:08 00:00:27 00:18:39
25 Joana Miranda 2000 POR 39 01:01:23 00:09:21 00:00:54 00:29:39 00:00:30 00:21:02
26 Magdalena Früh 2000 AUT 14 01:01:28 00:09:49 00:00:52 00:31:33 00:00:30 00:18:47
27 Ivana Granosa 2000 CRO 27 01:01:33 00:09:18 00:00:52 00:29:42 00:00:37 00:21:08
28 Alina Khakimova 1997 UZB 15 01:01:55 00:10:10 00:00:49 00:31:48 00:00:30 00:18:41
29 Marit Van Den Berg 2001 NED 12 01:01:58 00:10:08 00:00:49 00:31:16 00:00:28 00:19:20
30 Erin Mcconnell 2000 IRL 23 01:02:09 00:09:25 00:00:53 00:31:52 00:00:29 00:19:33
31 Ines Oliveira 1996 POR 22 01:02:16 00:09:26 00:00:51 00:31:57 00:00:32 00:19:33
32 Jasmin Weber 1998 SUI 25 01:02:23 00:10:08 00:00:53 00:31:08 00:00:28 00:19:48
33 Theresa Moser 1993 AUT 35 01:02:34 00:10:01 00:00:58 00:31:16 00:00:33 00:19:48
34 Margaryta Krylova 1994 UKR 21 01:02:36 00:09:27 00:01:00 00:31:44 00:00:28 00:19:59
35 Ronnie Zawlik 2000 ISR 34 01:03:27 00:10:04 00:01:00 00:31:08 00:00:37 00:20:41
36 Veronika Horobets 2001 UKR 42 01:04:36 00:10:03 00:00:55 00:31:17 00:00:35 00:21:49
37 Varvara Mukhina 2002 UKR 38 01:05:35 00:09:32 00:00:59 00:35:01 00:00:33 00:19:31
38 Darya Bychkova 1996 KAZ 28 01:05:40 00:10:03 00:00:51 00:34:41 00:00:34 00:19:33
39 Shannon Kelly 1994 IRL 29 01:05:46 00:10:14 00:01:03 00:35:01 00:00:34 00:18:56
40 Mariia Aha 2002 UKR 43 01:09:45 00:11:05 00:01:13 00:35:53 00:00:32 00:21:04
DNS Laura Holánszky 2002 HUN 41 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Alexander Kochetkov/LTU. Competition Jury: John Petrides/GBR, Zeljko Bijuk/CRO, Bayram Yalcinkaya/TUR.
Distances: swim 750 m.( 1 lap), bike 20 km (3 laps), run 5 km (2 laps).
Water temperature: 17.9 ºC, air temperature: 22.6ºc. Wetsuits allowed.
Athletes #34 Zawlik/ISR and #21 Krylova/UKR served a 10 seconds time penalty during the run segment.