Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Düsseldorf | Junior Men
Düsseldorf, Germany • 19 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Reese Vannerson 2005 USA 43 00:58:20 00:10:14 00:02:11 00:30:07 00:00:23 00:15:27
2 Nathan Simionato 2004 FRA 9 00:58:28 00:10:17 00:02:10 00:30:03 00:00:28 00:15:32
3 Jules Rethoret 2003 FRA 6 00:58:33 00:09:50 00:02:23 00:30:17 00:00:26 00:15:40
4 Tristan Douche 2006 FRA 10 00:58:39 00:10:06 00:02:12 00:30:11 00:00:26 00:15:45
5 Sam Maisonobe 2003 FRA 39 00:59:05 00:10:44 00:02:11 00:29:29 00:00:26 00:16:18
6 Mateo Vidal 2003 FRA 18 00:59:15 00:10:05 00:02:18 00:30:06 00:00:25 00:16:22
7 Luke Anthony 2004 USA 48 00:59:18 00:10:42 00:02:10 00:29:34 00:00:25 00:16:30
8 Merwann Abassi Rouault 2004 FRA 32 00:59:33 00:10:12 00:02:13 00:30:06 00:00:28 00:16:35
9 Fabian Samson 2003 FRA 30 00:59:39 00:09:56 00:02:20 00:30:15 00:00:27 00:16:43
10 Lukas Bentsen 2003 DEN 3 00:59:48 00:09:53 00:02:19 00:30:19 00:00:25 00:16:55
11 Eli Mcward 2006 USA 28 00:59:50 00:10:17 00:02:20 00:29:53 00:00:23 00:16:59
12 Patrik Leitner 2004 AUT 4 01:00:00 00:09:52 00:02:21 00:30:16 00:00:27 00:17:06
13 Sebastian Weissteiner 2003 ITA 7 01:00:04 00:10:08 00:02:20 00:30:04 00:00:29 00:17:06
14 Ivor Feunekes 2003 NED 46 01:00:41 00:10:45 00:02:21 00:30:29 00:00:36 00:16:32
15 Lawrence Martindale 2004 GBR 22 01:00:42 00:10:01 00:02:23 00:30:01 00:00:27 00:17:51
16 Daniele Moruzzi 2006 ITA 37 01:00:49 00:10:20 00:02:18 00:30:57 00:00:27 00:16:49
17 Emiel Torfs 2003 BEL 5 01:00:58 00:10:42 00:02:20 00:30:33 00:00:26 00:16:59
18 Achille Besson 2006 FRA 24 01:01:02 00:10:07 00:02:21 00:31:11 00:00:31 00:16:54
19 Joran Stobbe 2005 NED 14 01:01:15 00:10:34 00:02:22 00:30:40 00:00:28 00:17:14
20 Tommaso Sana 2006 ITA 40 01:01:26 00:10:01 00:02:40 00:30:53 00:00:25 00:17:28
21 Thiméo Havet 2004 FRA 50 01:01:28 00:09:52 00:02:21 00:31:13 00:00:27 00:17:37
22 Eric Jakober 2003 SUI 12 01:01:29 00:10:42 00:02:18 00:31:38 00:00:26 00:16:28
23 Kiril Polikarpenko 2004 ITA 45 01:01:31 00:10:11 00:02:16 00:31:09 00:00:27 00:17:30
24 Rick Van Der Knaap 2004 NED 25 01:01:43 00:10:57 00:02:28 00:30:34 00:00:25 00:17:21
25 Brecht Roelans 2003 BEL 15 01:01:52 00:10:50 00:02:18 00:30:29 00:00:27 00:17:50
26 Matteo Ferazzini 2003 ITA 16 01:01:58 00:10:16 00:02:25 00:30:54 00:00:30 00:17:54
27 Lukas Berger 2003 SUI 36 01:02:07 00:10:36 00:02:15 00:30:41 00:00:29 00:18:08
28 Oscar Lilja 2004 SWE 2 01:02:12 00:10:15 00:02:22 00:30:59 00:00:26 00:18:12
29 Fabio Tallero 2003 SUI 8 01:02:12 00:10:43 00:02:16 00:30:29 00:00:26 00:18:21
30 Federico Perrella 2006 ITA 47 01:02:20 00:10:26 00:02:17 00:30:51 00:00:26 00:18:22
31 Nino Ranzoni 2005 SUI 17 01:02:21 00:10:41 00:02:15 00:31:41 00:00:26 00:17:20
32 Ilias Hatzikiriakos 2004 SUI 33 01:02:46 00:11:05 00:02:10 00:32:45 00:00:25 00:16:23
33 Sem Lazaroms 2004 NED 44 01:03:28 00:10:15 00:02:27 00:31:19 00:00:25 00:19:05
34 Theo West 2003 SUI 34 01:03:45 00:10:59 00:02:20 00:32:39 00:00:25 00:17:24
35 Noel Sterk 2004 NED 20 01:03:47 00:11:07 00:02:28 00:30:25 00:00:34 00:19:16
36 Rens Van Beek 2003 NED 19 01:03:55 00:10:52 00:02:35 00:32:33 00:00:30 00:17:27
37 Jakub Mittner 2006 CZE 31 01:04:05 00:10:07 00:02:26 00:31:06 00:00:35 00:19:53
38 Janick Mühlemann 2006 SUI 49 01:04:45 00:10:40 00:02:23 00:33:10 00:00:26 00:18:09
39 Julian Broodman 2005 NED 23 01:06:15 00:10:58 00:02:28 00:32:31 00:00:25 00:19:54
40 Wiktor Ziółko 2005 POL 35 01:06:38 00:10:53 00:02:39 00:34:37 00:00:24 00:18:06
41 Gianluca Zennaro 2005 ITA 38 01:06:43 00:10:59 00:02:26 00:34:44 00:00:24 00:18:12
42 Adam Skorepa 2004 CZE 27 01:07:39 00:11:00 00:02:33 00:34:35 00:00:22 00:19:11
43 Siro Gambini 2005 SUI 21 01:08:04 00:10:35 00:02:28 00:32:56 00:00:31 00:21:36
44 Matyas Haslar 2004 CZE 29 01:09:26 00:12:32 00:02:28 00:35:11 00:00:30 00:18:47
45 Bruno Haman 2006 CZE 26 01:15:41 00:11:00 00:02:41 00:36:30 00:00:37 00:24:55
DNF Edoardo Bendinelli 2004 ITA 42 DNF 00:10:18 00:02:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN. Head Referee: Noël Remy/BEL
Competition Jury: Lorand Kalotai/HUN; Martin Breedjik/NED; Herman Classen/GER
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.8km (4 laps); Run 4.75km (2 laps)
Water temperature 24.3ºC. Air temperature 22ºC. Wetsuits Forbidden.
Athletes #31Mittner/CZE, #10 Douche/FRA and #30 Samson/FRA served a 10-second penalty in the run penalty box.