Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Panevezys | Junior Men
Panevėžys, Lithuania • 22 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Artūrs Liepa 2003 LAT 1 00:28:00 00:04:33 00:00:25 00:14:36 00:00:15 00:08:08
2 Jan Chrzanowski 2003 POL 15 00:28:25 00:04:47 00:00:26 00:15:00 00:00:18 00:07:53
3 Gregor Rasva 2005 EST 21 00:28:31 00:04:50 00:00:25 00:14:59 00:00:19 00:07:56
4 Ul Denša 2004 SLO 25 00:28:42 00:04:59 00:00:29 00:14:47 00:00:20 00:08:06
5 Max Walther 2003 FIN 12 00:28:45 00:05:12 00:00:24 00:14:39 00:00:19 00:08:10
6 Maksym Salnykov 2004 UKR 8 00:28:53 00:04:55 00:00:27 00:14:54 00:00:20 00:08:15
7 Niko Matas 2003 CRO 2 00:29:01 00:04:38 00:00:23 00:15:14 00:00:20 00:08:24
8 Andreas Nikolajsen 2005 DEN 20 00:29:02 00:05:01 00:00:23 00:14:52 00:00:20 00:08:25
9 Marin Stipčević 2005 CRO 9 00:29:15 00:05:02 00:00:27 00:14:47 00:00:17 00:08:41
10 Tin Rebic 2004 CRO 6 00:29:22 00:04:40 00:00:23 00:15:14 00:00:22 00:08:42
11 Pyry Paloviita 2003 FIN 4 00:29:26 00:04:51 00:00:27 00:14:55 00:00:20 00:08:50
12 Gustav Røn-Buskov 2005 DEN 22 00:30:06 00:04:56 00:00:27 00:16:08 00:00:20 00:08:13
13 Rasmus Boisen 2005 EST 14 00:30:12 00:05:09 00:00:25 00:15:34 00:00:21 00:08:42
14 Filip Vilenica 2005 CRO 29 00:30:26 00:05:02 00:00:38 00:15:20 00:00:30 00:08:54
15 Zigmas Reisas 2006 LTU 28 00:30:31 00:05:13 00:00:22 00:15:29 00:00:21 00:09:06
16 Oskaras Grigonis 2005 LTU 30 00:30:37 00:05:14 00:00:24 00:15:28 00:00:24 00:09:05
17 Rene-Petter Vuorio 2006 FIN 24 00:30:44 00:05:07 00:00:27 00:15:27 00:00:30 00:09:11
18 Džiugas Karklelis 2003 LTU 19 00:30:57 00:05:02 00:00:29 00:15:35 00:00:17 00:09:32
19 Miks Meijers 2007 LAT 3 00:31:01 00:05:16 00:00:32 00:15:43 00:00:30 00:08:58
20 Kristupas Rimkus 2004 LTU 7 00:31:09 00:05:25 00:00:23 00:15:44 00:00:21 00:09:14
21 Gert Martin Savitsch 2006 EST 34 00:31:26 00:05:15 00:00:31 00:15:49 00:00:23 00:09:27
22 Niklas Paramo 2006 DEN 31 00:31:43 00:05:03 00:00:29 00:15:36 00:00:27 00:10:07
23 Oskar Hein 2005 EST 17 00:32:31 00:05:21 00:00:29 00:16:34 00:00:23 00:09:42
24 Aaro Imppola 2006 FIN 26 00:32:52 00:05:16 00:00:27 00:16:41 00:00:21 00:10:05
25 Francis Daniels Veģeris 2003 LAT 10 00:33:26 00:05:08 00:00:29 00:17:45 00:00:32 00:09:29
26 Armands PetaŠko 2003 LAT 5 00:33:43 00:05:15 00:00:37 00:17:30 00:00:24 00:09:55
27 Vilho Tikkanen 2005 FIN 23 00:33:49 00:05:13 00:00:28 00:15:48 00:00:24 00:11:53
28 Andrians Bulko 2005 LAT 32 00:34:34 00:05:22 00:00:33 00:17:28 00:00:29 00:10:40
29 Aleksejs Laidinens 2004 LAT 27 00:34:44 00:05:12 00:00:27 00:17:26 00:00:20 00:11:17
DNF Johan Fredriksson 2003 FIN 16 dnf 00:04:49 00:00:25 00:15:02 00:00:18 00:00:00
DNF Mustafa Jamak 2006 BIH 33 dnf 00:05:05 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kati Raudsepp/EST. Head Referee: Paulius Poviliūnas/LTU. Competition Jury: Kati Raudsepp/EST, Pascal Salamin/SUI, Salius Batavičius/LTU.
Distances: Swim 350 m (1 lap); Bike 10 km (2 laps); Run 2.5 km (2 laps).
Water Temperature: 16.3°C. Air Temperature: 13°C. Wetsuit mandatory.
Athlete #17 Hein/EST served two 10- second penalties during the run segment.
Athlete #26 Imppola/FIN served a 10-second penalty during the run segment.