Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Riga | Junior Men
Riga, Latvia • 13 Aug, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gyula Kovács 2004 HUN 2 00:55:59 00:09:27 00:00:25 00:30:56 00:00:23 00:14:50
2 Márton Kropkó 2005 HUN 12 00:56:02 00:09:27 00:00:24 00:30:59 00:00:23 00:14:50
3 Jaspar Ortfeld 2003 GER 7 00:56:13 00:10:13 00:00:24 00:30:38 00:00:21 00:14:39
4 Andree Buc 2004 CHI 1 00:56:22 00:10:11 00:00:25 00:30:41 00:00:29 00:14:39
5 Antoine L'hôte 2005 SUI 8 00:56:39 00:10:20 00:00:25 00:30:32 00:00:29 00:14:55
6 Tomer Shapira 2004 ISR 21 00:56:53 00:10:12 00:00:26 00:30:37 00:00:22 00:15:19
7 Paul Frayon 2004 SWE 16 00:56:55 00:10:11 00:00:27 00:30:39 00:00:29 00:15:11
8 Andres Gras 2004 CHI 5 00:56:56 00:10:10 00:00:26 00:30:40 00:00:26 00:15:17
9 Ola Rasmussen Vestbø 2003 NOR 25 00:56:56 00:10:16 00:00:26 00:30:35 00:00:23 00:15:19
10 Jakub Marek 2003 CZE 19 00:56:58 00:10:15 00:00:26 00:30:36 00:00:26 00:15:18
11 Moritz Göttler 2004 GER 46 00:57:00 00:10:16 00:00:28 00:30:34 00:00:26 00:15:18
12 Oscar Lilja 2004 SWE 3 00:57:02 00:10:14 00:00:25 00:30:37 00:00:27 00:15:21
13 Gregor Rasva 2005 EST 22 00:57:04 00:10:10 00:00:25 00:30:42 00:00:24 00:15:25
14 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 6 00:57:21 00:09:49 00:00:28 00:30:57 00:00:26 00:15:43
15 Roy Baron 2006 ISR 29 00:57:33 00:10:20 00:00:25 00:30:31 00:00:33 00:15:46
16 Carl August Jensehaugen 2004 NOR 36 00:57:43 00:10:15 00:00:31 00:30:32 00:00:32 00:15:56
17 Severin Schwarz 2006 SUI 23 00:57:52 00:10:17 00:00:26 00:30:35 00:00:28 00:16:08
18 Nicolas Bolouri 2003 CAN 10 00:57:57 00:10:15 00:00:26 00:30:35 00:00:24 00:16:18
19 Ul Denša 2004 SLO 15 00:58:01 00:10:15 00:00:28 00:30:34 00:00:30 00:16:16
20 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 4 00:58:05 00:10:23 00:00:28 00:31:43 00:00:24 00:15:10
21 Jan Chrzanowski 2003 POL 20 00:58:21 00:10:29 00:00:25 00:31:38 00:00:25 00:15:26
22 Filip Lizak 2004 SVK 11 00:58:36 00:10:26 00:00:26 00:31:42 00:00:25 00:15:40
23 Manuel Lessing 2005 GER 37 00:58:39 00:10:46 00:00:24 00:31:40 00:00:24 00:15:27
24 Pablo León Marin 2005 ESP 38 00:58:42 00:10:46 00:00:27 00:31:36 00:00:25 00:15:29
25 Elias Leimer 2006 SUI 40 00:58:49 00:10:37 00:00:24 00:31:32 00:00:25 00:15:53
26 David Vollmann 2003 AUT 18 00:59:01 00:10:23 00:00:27 00:31:44 00:00:25 00:16:04
27 Johan Fredriksson 2003 FIN 44 00:59:05 00:10:27 00:00:27 00:31:41 00:00:27 00:16:05
28 Joran Stobbe 2005 NED 24 00:59:09 00:10:45 00:00:27 00:31:38 00:00:28 00:15:52
29 Lukas Bentsen 2003 DEN 17 00:59:10 00:09:51 00:00:27 00:30:58 00:00:26 00:17:31
30 David Spiekermann 2005 GER 53 00:59:17 00:10:47 00:00:28 00:31:34 00:00:23 00:16:07
31 Titouan Cormier 2003 FRA 45 00:59:38 00:10:24 00:00:32 00:31:54 00:00:25 00:16:25
32 Simon Freisinger 2005 AUT 32 01:00:27 00:10:12 00:00:28 00:30:39 00:00:27 00:18:44
33 Pyry Paloviita 2003 FIN 26 01:00:31 00:10:38 00:00:26 00:31:31 00:00:26 00:17:32
34 Gert Martin Savitsch 2006 EST 33 01:00:52 00:10:34 00:00:30 00:31:31 00:00:31 00:17:48
35 Ivor Feunekes 2003 NED 27 01:01:05 00:10:56 00:00:27 00:33:30 00:00:34 00:15:41
36 Cis Huyghe 2006 BEL 42 01:01:12 00:10:56 00:00:36 00:33:22 00:00:26 00:15:55
37 Oskar Hein 2005 EST 34 01:02:02 00:11:06 00:00:33 00:33:14 00:00:28 00:16:43
38 Džiugas Karklelis 2003 LTU 9 01:02:05 00:10:40 00:00:46 00:33:26 00:00:25 00:16:49
39 Noah Petersson 2005 SWE 41 01:02:17 00:11:21 00:00:27 00:32:59 00:00:28 00:17:04
40 Adam Skorepa 2004 CZE 43 01:02:43 00:11:24 00:00:28 00:32:58 00:00:24 00:17:31
41 Francis Daniels Veģeris 2003 LAT 50 01:03:16 00:11:10 00:00:32 00:33:13 00:00:28 00:17:56
42 Kristupas Rimkus 2004 LTU 35 01:03:37 00:11:23 00:00:28 00:33:02 00:00:28 00:18:17
43 Zigmas Reisas 2006 LTU 31 01:03:56 00:11:10 00:00:27 00:33:15 00:00:32 00:18:33
44 Philipp Klein 2004 GER 51 01:04:17 00:11:24 00:00:28 00:33:02 00:00:29 00:18:55
45 Oliver Nissen 2003 GER 49 01:05:37 00:11:48 00:00:25 00:35:40 00:00:25 00:17:20
46 Omer Zafrir 2005 ISR 47 01:11:55 00:11:22 00:00:25 00:33:05 00:00:33 00:26:32
DNF Rasmus Boisen 2005 EST 30 DNF 00:10:56 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Lawrence Martindale 2004 GBR 28 DSQ 00:10:14 00:00:26 00:30:37 00:00:25 00:16:09
LAP Andrians Bulko 2005 LAT 39 LAP 00:12:06 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nils Kravalis 2006 LAT 48 LAP 00:13:05 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Igors Siminaitis/LAT
Competition Jury: Aigars Strauss/LAT, Eero Raudsepp/EST, Željko Bijuk/CRO
Distance Sprint 750m (1 lap),  22km (4 laps), 5km (2 laps)
Water temperature 22.4ºC,  Air Temperature 20.1ºC. Wetsuits not allowed
Athlete #42 Huyghe/BEL served a 10 seconds penalty in T1
Athlete #28 Martindale/GBR was disqualified because he did not serve the time penalty.