Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Wels | Junior Women
Wels, Austria • 11 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tabea Huys 2005 AUT 5 01:01:12 00:08:38 00:02:24 00:31:05 00:00:43 00:18:20
2 Józefina Młynarska 2003 POL 7 01:01:31 00:08:45 00:02:20 00:31:03 00:00:46 00:18:34
3 Britney Brown 2005 USA 4 01:01:51 00:08:35 00:02:37 00:30:54 00:00:49 00:18:52
4 Faith Dasso 2004 USA 1 01:02:03 00:09:00 00:02:22 00:30:44 00:00:45 00:19:10
5 Sophie Spencer 2004 NZL 2 01:02:56 00:08:58 00:02:27 00:31:19 00:00:43 00:19:28
6 Nicole Bauer 2004 AUT 18 01:04:11 00:09:13 00:02:40 00:32:00 00:00:45 00:19:32
7 Leonie Hauser 2004 AUT 16 01:04:51 00:08:51 00:02:26 00:32:35 00:00:46 00:20:10
8 Kristýna Dvořáková 2005 CZE 8 01:05:08 00:09:22 00:02:31 00:31:58 00:00:45 00:20:29
9 Florentina Prünster 2005 AUT 15 01:05:16 00:09:41 00:02:28 00:33:08 00:00:47 00:19:10
10 Ema Beke 2004 SVK 12 01:05:46 00:09:15 00:02:31 00:32:07 00:00:45 00:21:08
11 Hila Aryas 2005 ISR 6 01:06:00 00:09:32 00:02:32 00:33:10 00:00:47 00:19:57
12 Emma Ryšávková 2005 CZE 22 01:06:31 00:08:54 00:02:44 00:33:39 00:00:52 00:20:19
13 Natalie Fraňková 2004 CZE 25 01:06:39 00:09:46 00:02:42 00:32:48 00:00:49 00:20:31
14 Eva Feltrin Kosec 2004 SLO 14 01:06:53 00:09:04 00:02:45 00:33:26 00:00:51 00:20:44
15 Katarina Kridlova 2004 SVK 26 01:06:54 00:09:38 00:02:35 00:33:01 00:00:49 00:20:49
16 Luna Sraka 2006 SLO 11 01:07:43 00:09:41 00:02:32 00:33:02 00:00:47 00:21:39
17 Anna Stumpf 2005 HUN 17 01:08:27 00:09:20 00:02:51 00:33:04 00:00:47 00:22:22
18 Daria Berezhna 2003 UKR 10 01:10:45 00:10:15 00:02:39 00:35:19 00:00:51 00:21:39
19 Bea Molnar 2004 HUN 19 01:10:59 00:10:23 00:02:55 00:34:53 00:00:53 00:21:54
20 Katalin Básthy 2006 HUN 23 01:14:24 00:09:26 00:02:56 00:35:50 00:00:54 00:25:17
DNF Naomi Ruff 2004 USA 3 DNF 00:08:49 00:02:32 00:31:23 00:00:53 00:00:00
DNF Linda Hehenwarter 2005 AUT 9 DNF 00:08:56 00:02:28 00:33:51 00:00:50 00:00:00
DNF Amelie Roll 2004 AUT 24 DNF 00:09:33 00:02:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michael Kurth/SUI. Head Referee: Daniel Martin/AUT
Competition Jury: Michael Kurth/AUT, Alicia García/ESP, Herwig Grabner/AUT
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (5 laps); Run5 km (3 laps)
Water temperature 17.1ºC. Air temperature 25.3ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #14 Feltrin Kosec/SLO and #7 Młynarska/POL served a 10-second penalty in the run penalty box.