Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gesine Junker 1976 GER 6831 04:52:23 00:37:02 00:04:44 02:31:15 00:04:59 01:34:25
2 Jone Aizpurua Zuazua 1977 ESP 6801 04:54:51 00:36:05 00:04:53 02:29:53 00:05:16 01:38:46
3 Tamara Zeltner 1977 GER 6832 04:55:11 00:37:14 00:05:05 02:31:52 00:05:13 01:35:49
4 Philippa Fancourt 1976 GBR 6813 04:59:52 00:35:41 00:05:01 02:33:12 00:05:59 01:40:01
5 Gemma Gregoris Del Saz 1977 ESP 6805 05:04:42 00:36:04 00:05:11 02:39:01 00:05:09 01:39:19
6 Eva Valero Vazquez 1973 ESP 6808 05:07:19 00:35:22 00:05:21 02:37:30 00:05:18 01:43:49
7 Kirsty McBirnie 1976 GBR 6825 05:08:17 00:39:51 00:05:42 02:46:28 00:05:32 01:30:46
8 Thalia Hessey 1974 GBR 6817 05:09:46 00:38:07 00:04:13 02:40:36 00:04:07 01:42:46
9 Julie Hulbert 1974 GBR 6818 05:13:16 00:39:41 00:06:14 02:43:53 00:05:54 01:37:35
10 Denise Casey 1973 IRL 6833 05:16:08 00:36:52 00:06:15 02:40:47 00:05:12 01:47:04
11 Nuria Alvarez Lopez 1975 ESP 6802 05:18:11 00:39:53 00:05:31 02:45:31 00:05:21 01:41:57
12 Louise Gubb 1975 GBR 6815 05:18:58 00:37:58 00:04:55 02:44:37 00:06:24 01:45:05
13 Thea Gudgeon 1976 GBR 6816 05:21:42 00:38:09 00:07:04 02:46:08 00:06:09 01:44:14
14 Victoria King 1977 GBR 6823 05:23:56 00:39:25 00:06:38 02:45:28 00:05:24 01:47:03
15 Mhairi Smith 1976 GBR 6829 05:26:56 00:41:04 00:07:04 02:52:13 00:06:08 01:40:29
16 Gillian Jakeman 1975 GBR 6820 05:28:17 00:42:07 00:07:57 02:43:14 00:06:41 01:48:21
17 Helen Egdell 1977 GBR 6812 05:32:11 00:43:06 00:06:34 02:48:16 00:04:46 01:49:30
18 Verity Smith 1976 GBR 6828 05:37:22 00:41:11 00:06:33 02:45:02 00:05:34 01:59:03
19 Maria De La Fuente Diez 1977 ESP 6803 05:37:26 00:45:33 00:06:08 02:52:58 00:07:49 01:44:59
20 Emma Edworthy 1973 GBR 6811 05:41:17 00:40:24 00:06:47 02:54:54 00:06:15 01:53:00
21 Claire Willis 1977 GBR 6830 05:42:27 00:39:32 00:07:41 03:00:08 00:07:06 01:48:02
22 Elena Villanueva Cuesta 1976 ESP 6809 05:42:47 00:47:45 00:06:47 02:59:04 00:05:30 01:43:42
23 Begoña Feijoo Sánchez 1975 ESP 6804 05:47:10 00:44:37 00:06:11 03:01:05 00:06:34 01:48:46
24 Victoria Gibson 1975 GBR 6814 05:49:34 00:44:25 00:06:43 02:52:23 00:06:10 01:59:56
25 Imogen Johns 1973 GBR 6822 05:50:56 00:38:13 00:08:01 03:06:12 00:07:58 01:50:34
26 Kathy Kirkwood 1973 GBR 6824 06:04:38 00:42:27 00:06:31 03:03:37 00:06:20 02:05:45
27 Mariola Martínez Jarauta 1974 ESP 6807 06:10:47 00:46:14 00:07:39 03:18:34 00:08:19 01:50:03
28 Claire Jackson 1976 GBR 6819 06:14:33 00:42:15 00:06:29 02:53:31 00:06:31 02:25:48
29 Victoria Joel 1976 GBR 6821 06:16:28 00:44:31 00:06:44 03:13:16 00:06:27 02:05:33
30 Susana Neta 1976 POR 6835 06:23:51 00:45:31 00:07:43 03:27:55 00:06:32 01:56:12
Program notes:

Distances: Swim 1900 m (1 lap), bike 82.5 km, run 21 km (connection + 4 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP.
Head Referee: Monica Zubillaga/ESP, Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN,  Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 20.5ºC, air temperature 18.0ºC.
Wetsuits allowed