Results: 2022 Valledupar Bolivarian Games | Elite Men
Valledupar, Chimichagua, Colombia • 04 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 2 00:56:28 00:09:21 00:00:29 00:30:55 00:00:22 00:15:21
2 Cristóbal Baeza Muñoz 2002 CHI 5 00:56:43 00:09:17 00:00:34 00:30:50 00:00:25 00:15:37
3 Brian Moya 1993 COL 11 00:56:51 00:09:28 00:00:27 00:30:45 00:00:23 00:15:48
4 Yhousman Perdomo 1996 VEN 14 00:57:19 00:09:10 00:00:31 00:31:04 00:00:25 00:16:09
5 Ramón Armando Matute 1994 ECU 6 00:57:25 00:09:06 00:00:32 00:31:02 00:00:24 00:16:21
6 Esteban Tibocha 2002 COL 8 00:57:36 00:09:19 00:00:31 00:30:53 00:00:21 00:16:32
7 Petter Vega 1996 PAN 7 00:57:57 00:09:21 00:00:29 00:30:54 00:00:21 00:16:52
8 Luis Miguel Velasquez Ramos 1994 VEN 10 00:58:35 00:09:08 00:00:33 00:30:58 00:00:21 00:17:35
9 David Guete 1991 COL 15 00:58:44 00:10:05 00:00:35 00:31:43 00:00:27 00:15:54
10 Cesar Xavier Criollo Matute 2003 ECU 9 00:59:42 00:09:30 00:00:28 00:30:45 00:00:21 00:18:38
11 Fernando Jacome 2002 CHI 4 01:00:09 00:09:28 00:00:31 00:32:29 00:00:26 00:17:15
12 Brener Valencia Nuñez 2001 PER 25 01:00:43 00:09:55 00:00:35 00:31:56 00:00:29 00:17:48
13 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 17 01:01:08 00:10:00 00:00:34 00:31:51 00:00:30 00:18:13
14 Armando Abaunza 1992 PAN 16 01:01:20 00:10:17 00:00:34 00:31:34 00:00:31 00:18:24
15 Kevin Martínez 1999 DOM 12 01:01:46 00:09:28 00:00:31 00:32:24 00:00:29 00:18:54
16 Gabriel David Rodriguez Sanchez 2001 VEN 24 01:02:03 00:09:26 00:00:35 00:32:26 00:00:25 00:19:11
17 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 1 01:02:11 00:09:30 00:00:33 00:32:19 00:00:25 00:19:24
18 Rodrigo Marcelo Leaño Alconz 2001 BOL 19 01:02:29 00:09:46 00:00:35 00:33:25 00:00:29 00:18:14
19 Samuel Abraham Piña Barco 2000 VEN 23 01:03:16 00:09:31 00:00:32 00:33:41 00:00:25 00:19:07
DNF Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 3 DNF 00:09:21 00:00:30 00:30:52 00:00:20 00:00:00
LAP Roberto Leon Pacheco BOL 20 LAP 00:11:05 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 21 LAP 00:09:42 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 18 LAP 00:10:28 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Diego Valentín Ore Herrera 2004 PER 22 LAP 00:10:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Manuela Cavalcanti/BRA. Head Referee: Gustavo Adolfo Ordoñez/COL.
Competition Jury: Orlando Arauz/ARG, Manuela Cavalcanti/BRA, Georgio Alberti.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps).
Water Temperature: 30°C. Air Temperature: 27.1°C. Wetsuits not allowed.