Results: 2022 World Triathlon Age-Group Championships Abu Dhabi | 55-59 Male AG
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
38.94km
T2 Run
8.77km
1 Grzegorz Zgliczynski 1966 POL 2198 02:09:04 00:21:24 00:03:26 00:59:42 00:02:13 00:42:21
2 Tobias Oelmaier 1967 GER 2190 02:10:11 00:22:41 00:03:23 00:58:47 00:02:03 00:43:20
3 Bruno De Decker 1966 BEL 2154 02:13:40 00:25:09 00:04:19 00:56:41 00:02:33 00:45:00
4 Todd Shellenberger 1967 USA 2150 02:13:56 00:23:42 00:03:42 00:58:35 00:02:14 00:45:44
5 Franck Tajiri 1966 FRA 2168 02:14:49 00:21:55 00:03:25 01:00:42 00:02:13 00:46:36
6 Roger T. Canham 1964 GBR 2173 02:16:19 00:26:29 00:03:36 00:59:11 00:02:25 00:44:40
7 Drew Coles 1967 CAN 2158 02:17:42 00:26:07 00:04:10 00:59:50 00:02:43 00:44:55
8 Neil Smith 1963 GBR 2185 02:19:18 00:26:36 00:04:12 01:01:44 00:02:40 00:44:07
9 Martin Hibbert 1967 GBR 2181 02:19:19 00:28:39 00:03:57 01:01:35 00:02:27 00:42:43
10 Jean Francois Badin 1964 FRA 2165 02:19:41 00:24:19 00:03:35 01:02:10 00:02:18 00:47:22
11 Richard Bewell 1963 GBR 2171 02:20:18 00:26:17 00:03:26 01:02:54 00:01:55 00:45:48
12 Paul Chesworth 1966 GBR 2175 02:20:44 00:25:40 00:03:43 01:01:59 00:02:23 00:47:01
13 Tom Scanlon 1966 USA 2149 02:20:49 00:30:14 00:04:13 00:56:55 00:02:48 00:46:40
14 David Thornsby-Smith 1965 GBR 2187 02:23:03 00:27:05 00:03:18 01:02:00 00:02:12 00:48:30
15 Adrian Feasby 1964 GBR 2178 02:24:01 00:25:50 00:04:02 01:02:38 00:02:27 00:49:06
16 Alec Main 1964 CAN 2160 02:24:15 00:24:07 00:04:38 01:03:29 00:03:15 00:48:48
17 Matthew Elson 1965 GBR 2177 02:24:29 00:27:30 00:03:39 01:05:10 00:02:29 00:45:44
18 Mike Cooper 1966 GBR 2176 02:24:51 00:28:37 00:03:35 01:03:23 00:02:27 00:46:51
19 David Forbes 1966 GBR 2179 02:25:08 00:26:28 00:03:40 01:02:10 00:02:16 00:50:36
20 Jeremy Oury 1964 USA 2148 02:25:34 00:28:48 00:03:44 01:03:21 00:02:26 00:47:17
21 David Brown 1965 CAN 2157 02:25:51 00:26:33 00:04:38 01:03:17 00:02:25 00:48:59
22 David Nicholls 1967 NZL 2195 02:26:41 00:25:11 00:03:50 01:04:33 00:03:10 00:49:59
23 Martin Heardman 1964 GBR 2180 02:27:30 00:25:46 00:03:44 01:04:36 00:03:02 00:50:24
24 Henryk Brzóska 1966 POL 2196 02:27:35 00:33:08 00:03:54 01:02:50 00:02:22 00:45:23
25 Andrés Mira Inguanzo 1964 ESP 2164 02:27:50 00:28:17 00:03:58 01:02:08 00:02:25 00:51:04
26 Peter Bühlmann 1965 SUI 2200 02:28:45 00:26:15 00:03:37 01:03:24 00:02:52 00:52:39
27 Danny Wade 1965 AUS 2153 02:29:24 00:26:04 00:04:31 01:05:01 00:02:22 00:51:27
28 Gregory Shimizu 1964 CAN 2162 02:29:45 00:28:35 00:03:55 01:02:40 00:02:40 00:51:57
29 Eric Berniolles 1967 FRA 2166 02:29:48 00:23:46 00:03:46 01:05:32 00:02:35 00:54:11
30 Bob Harris 1967 USA 2147 02:30:00 00:29:19 00:04:35 01:02:01 00:03:06 00:51:02
31 John Skain 1963 CAN 2163 02:30:42 00:26:22 00:03:56 01:04:33 00:03:02 00:52:50
32 Stephen O Donnell 1964 GBR 2184 02:33:23 00:26:00 00:04:10 01:06:39 00:02:34 00:54:02
33 Phil Anderson 1964 GBR 2169 02:34:30 00:27:28 00:03:56 01:06:49 00:02:28 00:53:51
34 Bruno Roels 1964 BEL 2155 02:35:54 00:26:16 00:04:37 01:09:08 00:02:30 00:53:25
35 Janusz Duk 1966 POL 2197 02:38:47 00:33:01 00:03:57 01:05:15 00:02:52 00:53:43
36 Rolf Brölemann 1964 GER 2188 02:39:36 00:30:56 00:04:30 01:04:57 00:03:06 00:56:09
37 Dirk Eichholz 1966 GER 2189 02:41:27 00:32:06 00:03:45 01:07:38 00:02:37 00:55:23
38 Chiyoji Sakata 1965 JPN 2192 02:41:35 00:33:01 00:04:25 01:06:48 00:01:39 00:55:44
39 Victor Hugo Lopez Picon 1964 MEX 2194 02:41:56 00:33:17 00:03:37 01:09:23 00:02:20 00:53:21
40 Neil Lloyd 1967 CAN 2159 02:42:31 00:33:14 00:04:17 01:07:12 00:02:34 00:55:16
41 Stephen Mundie 1966 GBR 2183 02:42:45 00:28:10 00:03:58 01:10:47 00:02:51 00:57:01
42 Neil McManus 1965 GBR 2182 02:42:46 00:37:43 00:03:41 01:07:42 00:02:51 00:50:51
43 Guy Painchaud 1963 CAN 2161 02:43:43 00:29:22 00:04:33 01:13:32 00:03:37 00:52:42
44 Olivier Paucot 1966 FRA 2167 02:43:48 00:31:23 00:04:18 01:09:26 00:02:58 00:55:45
45 Andy Biggs 1967 GBR 2172 02:50:19 00:32:25 00:03:37 01:12:33 00:02:22 00:59:23
46 Anastasios Hantzakos 1966 UAE 2203 02:50:43 00:39:04 00:05:05 01:07:48 00:03:53 00:54:54
47 Valmor Raimundo Machado Junior 1965 BRA 2156 02:51:44 00:35:00 00:05:27 01:14:01 00:03:02 00:54:15
48 Jaap Kalkman 1965 UAE 2204 02:52:48 00:39:57 00:05:49 01:05:08 00:04:34 00:57:22
49 Bulmaro Diaz Valenzuela 1966 MEX 2193 02:56:18 00:31:32 00:03:48 01:19:45 00:02:50 00:58:25
50 Anton Homsek 1963 RSA 2199 03:12:37 00:40:46 00:06:32 01:11:07 00:04:48 01:09:26
DNF Robert Ball 1967 UAE 2201 DNF 00:28:14 00:04:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Howard Vine/GBR, Laura Patti /ITA), Beryl Campbell/RSA, Rick Fulton/ZIM, Abbas Moosa Buhassan/BHR.
Head Referees: Laura Patti/ITA, Juliet Fahey/NZL, Jane Vine/GBR.
Distances: Swim 1500 m. (1 lap), bike 38.44 km (2 laps), run 10.38 km (connection + 2 laps).
Water temperature: 27.1ºC, air temperature 20.1ºC. Wetsuits not allowed.