Results: 2022 World Triathlon Age-Group Championships Abu Dhabi | 60-64 Male AG
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
38.94km
T2 Run
8.77km
1 Stuart Robinson 1962 GBR 2052 02:13:30 00:23:21 00:03:27 01:03:19 00:02:03 00:41:23
2 Iain Campbell 1961 USA 2022 02:14:03 00:25:57 00:03:46 01:01:11 00:02:06 00:41:05
3 Kyle Welch 1961 USA 2030 02:14:23 00:22:39 00:03:28 01:00:58 00:02:24 00:44:56
4 Terry Johnson 1960 GBR 2048 02:17:13 00:25:38 00:03:28 00:58:02 00:02:30 00:47:37
5 Andy Bourne 1961 GBR 2043 02:22:04 00:22:32 00:03:44 01:02:42 00:02:20 00:50:48
6 Whittier Skaug 1962 CAN 2038 02:22:30 00:25:57 00:03:29 01:01:33 00:02:05 00:49:28
7 Ralf Laermann 1958 GER 2056 02:23:13 00:27:37 00:03:38 01:03:43 00:02:11 00:46:06
8 John Maltby 1962 GBR 2049 02:25:19 00:30:02 00:04:36 01:01:41 00:02:31 00:46:30
9 Jim Taylor 1958 USA 2026 02:26:22 00:29:37 00:03:37 01:05:43 00:02:07 00:45:19
10 Scott Williams 1962 USA 2031 02:26:30 00:28:52 00:04:08 01:04:21 00:02:36 00:46:35
11 David Ardley 1962 GBR 2041 02:26:33 00:24:46 00:03:57 01:03:02 00:02:22 00:52:28
12 Chris Niquette 1960 USA 2024 02:28:08 00:24:50 00:04:39 01:05:07 00:03:09 00:50:25
13 Stuart Nash 1961 GBR 2050 02:30:07 00:31:47 00:04:19 01:03:10 00:02:37 00:48:16
14 David Barrett 1962 GBR 2042 02:30:25 00:29:04 00:03:50 01:03:19 00:02:55 00:51:19
15 Frank McShane 1959 AUS 2033 02:30:43 00:25:41 00:03:43 01:09:29 00:02:44 00:49:07
16 Roger Spice 1961 NZL 2064 02:31:25 00:29:53 00:03:44 01:06:52 00:03:07 00:47:50
17 Mark Hanlon 1959 USA 2023 02:32:40 00:27:45 00:04:02 01:04:50 00:02:50 00:53:14
18 Peter White 1962 GBR 2054 02:32:54 00:29:48 00:03:40 01:03:36 00:02:31 00:53:22
19 Janusz Misiaszek 1958 POL 2066 02:33:57 00:32:17 00:04:06 01:05:28 00:02:44 00:49:25
20 Tony King 1960 NZL 2062 02:34:50 00:31:59 00:03:46 01:09:41 00:02:42 00:46:44
21 Steve Hunter 1961 GBR 2047 02:34:59 00:30:07 00:04:44 01:04:50 00:02:42 00:52:38
22 Geoff McDonald 1961 NZL 2063 02:35:32 00:29:48 00:04:10 01:05:02 00:02:32 00:54:02
23 Juan José López Tello 1961 MEX 2060 02:35:41 00:30:23 00:04:00 01:09:52 00:02:49 00:48:39
24 Antonio Navarro Navarro 1962 MEX 2061 02:36:22 00:29:53 00:04:22 01:08:14 00:02:38 00:51:17
25 Rick Wade 1959 USA 2029 02:36:46 00:29:50 00:03:59 01:08:15 00:03:07 00:51:36
26 Dirk Van Doren 1959 USA 2027 02:37:53 00:28:07 00:04:28 01:04:27 00:02:43 00:58:09
27 Peter Chivers 1960 GBR 2045 02:40:28 00:33:05 00:04:50 01:09:15 00:03:20 00:49:59
28 Brent Reynolds 1958 UKR 2070 02:40:49 00:31:31 00:03:32 01:07:35 00:02:30 00:55:43
29 Barry Lipp 1958 AUS 2032 02:42:57 00:29:33 00:04:20 01:10:35 00:03:27 00:55:02
30 Takeshi Kitayama 1961 JPN 2059 02:43:25 00:33:01 00:04:07 01:09:30 00:02:46 00:54:03
31 Petr Mejzlik 1959 CZE 2039 02:44:40 00:30:36 00:04:23 01:04:06 00:03:00 01:02:38
32 Mark Pattinson 1959 GBR 2051 02:48:36 00:38:19 00:04:40 01:10:52 00:02:52 00:51:55
33 Kevin Brady 1962 CAN 2035 02:48:38 00:27:01 00:03:59 01:08:37 00:02:50 01:06:13
34 Jan Eberhardt 1958 CAN 2037 02:49:23 00:31:01 00:04:51 01:09:34 00:03:21 01:00:37
35 Stephane Arblade 1962 FRA 2040 02:53:41 00:31:52 00:04:38 01:05:47 00:02:55 01:08:31
36 Steven Wade 1958 USA 2028 02:53:59 00:27:42 00:04:36 01:09:12 00:03:14 01:09:16
37 Philippe Druot 1962 UAE 2068 02:58:31 00:38:51 00:04:56 01:14:01 00:03:34 00:57:10
38 Matthias Schröder 1961 GER 2057 03:16:59 00:38:13 00:04:47 01:15:05 00:03:30 01:15:28
39 Conrad Young 1960 NZL 2065 03:26:31 00:41:22 00:06:26 01:14:59 00:03:52 01:19:54
DSQ Andrew Comstock 1962 CAN 2036 DSQ 00:31:04 00:05:25 01:09:37 00:03:24 00:00:00
DNF Adrian Carr 1962 GBR 2044 DNF 00:23:24 00:03:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marc Highton 1960 GBR 2046 DNF 00:29:43 00:04:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Dan Schlig 1959 UAE 2069 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Howard Vine/GBR, Laura Patti /ITA), Beryl Campbell/RSA, Rick Fulton/ZIM, Abbas Moosa Buhassan/BHR.
Head Referees: Laura Patti/ITA, Juliet Fahey/NZL, Jane Vine/GBR.
Distances: Swim 1500 m. (1 lap), bike 38.44 km (2 laps), run 10.38 km (connection + 2 laps).
Water temperature: 27.1ºC, air temperature 20.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #2036 Comstock/CAN was disqualified because he did not complete the course.