Results: 2022 World Triathlon Cup Vina del Mar | Elite Men
Vina del Mar, Chile • 13 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
18.6km
T2 Run
5km
1 David Castro Fajardo 1993 ESP 7 00:50:52 00:08:58 00:00:24 00:26:08 00:00:21 00:15:00
2 Diego Moya 1998 CHI 3 00:50:55 00:08:43 00:00:25 00:26:22 00:00:21 00:15:02
3 Jawad Abdelmoula 1994 MAR 1 00:50:56 00:08:59 00:00:28 00:26:01 00:00:23 00:15:03
4 Jannik Schaufler 1997 GER 17 00:51:04 00:09:03 00:00:27 00:25:58 00:00:23 00:15:10
5 Jordi García Gracia 1992 ESP 41 00:51:12 00:09:06 00:00:30 00:25:54 00:00:18 00:15:21
6 Alessio Crociani 2001 ITA 30 00:51:16 00:08:56 00:00:36 00:25:58 00:00:18 00:15:27
7 Alois Knabl 1992 AUT 10 00:51:22 00:08:59 00:00:26 00:26:02 00:00:22 00:15:32
8 Darr Smith 1998 USA 9 00:51:23 00:09:03 00:00:26 00:25:59 00:00:23 00:15:30
9 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 8 00:51:31 00:09:11 00:00:26 00:25:52 00:00:24 00:15:36
10 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 33 00:51:32 00:08:57 00:00:25 00:26:07 00:00:21 00:15:40
11 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 5 00:51:33 00:09:23 00:00:24 00:26:18 00:00:25 00:15:01
12 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 2 00:51:42 00:09:24 00:00:28 00:26:10 00:00:20 00:15:19
13 David Cantero Del Campo 2003 ESP 58 00:51:46 00:09:21 00:00:32 00:26:10 00:00:21 00:15:20
14 Matthew Wright 1992 BAR 28 00:51:48 00:09:10 00:00:25 00:25:53 00:00:20 00:15:57
15 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 31 00:51:54 00:09:10 00:00:28 00:25:50 00:00:23 00:16:03
16 Jeremy Briand 1995 CAN 11 00:51:56 00:09:27 00:00:28 00:26:10 00:00:24 00:15:24
17 Lukas Pertl 1995 AUT 43 00:52:00 00:09:18 00:00:28 00:26:16 00:00:20 00:15:35
18 Chris Ziehmer 2000 GER 24 00:52:04 00:09:08 00:00:29 00:25:52 00:00:18 00:16:15
19 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 6 00:52:05 00:09:33 00:00:27 00:26:06 00:00:22 00:15:35
20 Stefan Zachäus 1990 LUX 47 00:52:08 00:08:56 00:00:28 00:26:04 00:00:22 00:16:16
21 Gaspar Riveros 1990 CHI 20 00:52:15 00:09:20 00:00:26 00:26:16 00:00:20 00:15:51
22 Itamar Eshed 2000 ISR 55 00:52:15 00:09:27 00:00:29 00:26:07 00:00:19 00:15:51
23 Nicholas Quenet 1997 RSA 14 00:52:17 00:08:49 00:00:29 00:26:24 00:00:21 00:16:12
24 Felix Duchampt 1989 ROU 16 00:52:24 00:09:22 00:00:26 00:26:18 00:00:26 00:15:50
25 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 12 00:52:25 00:09:29 00:00:32 00:26:04 00:00:24 00:15:54
26 Michał Oliwa 1997 POL 26 00:52:26 00:09:09 00:00:29 00:26:27 00:00:24 00:15:55
27 Philip Pertl 1998 AUT 34 00:52:26 00:09:26 00:00:24 00:26:14 00:00:19 00:16:02
28 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 50 00:52:27 00:09:24 00:00:25 00:26:15 00:00:22 00:16:00
29 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 40 00:52:32 00:08:58 00:00:28 00:26:05 00:00:18 00:16:41
30 Genis Grau 1994 ESP 4 00:52:40 00:09:15 00:00:36 00:26:13 00:00:20 00:16:14
31 Henry Räppo 1998 EST 45 00:52:42 00:09:27 00:00:29 00:26:09 00:00:23 00:16:13
32 Clayton Hutchins 1995 TRI 32 00:52:46 00:09:13 00:00:28 00:26:24 00:00:22 00:16:18
33 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 29 00:52:49 00:09:05 00:00:28 00:26:30 00:00:23 00:16:20
34 Maciej Bruzdziak 1998 POL 35 00:52:52 00:08:58 00:00:26 00:26:06 00:00:28 00:16:53
35 Luis Miguel Velasquez Ramos 1994 VEN 59 00:52:59 00:09:24 00:00:30 00:26:09 00:00:23 00:16:31
36 Vicente Trewhela 1995 CHI 37 00:53:01 00:08:58 00:00:33 00:26:00 00:00:26 00:17:02
37 Marcin Stanglewicz 2002 POL 25 00:53:03 00:09:28 00:00:26 00:26:09 00:00:24 00:16:34
38 Badr Siwane 1994 MAR 21 00:53:14 00:09:18 00:00:26 00:26:21 00:00:24 00:16:43
39 Benedikt Bettin 2001 GER 42 00:53:26 00:09:30 00:00:31 00:26:00 00:00:19 00:17:03
40 Thomas Sonnery-Cottet 1998 USA 46 00:53:35 00:09:27 00:00:28 00:26:10 00:00:23 00:17:05
41 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 23 00:53:45 00:09:19 00:00:33 00:27:46 00:00:21 00:15:45
42 Erik Yamir Ramos Croda 2001 MEX 56 00:53:45 00:09:40 00:00:31 00:27:23 00:00:21 00:15:47
43 Dylan Didier Campa Carranza 2000 MEX 57 00:53:47 00:09:43 00:00:27 00:27:28 00:00:24 00:15:43
44 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 53 00:53:49 00:09:39 00:00:31 00:27:26 00:00:20 00:15:50
45 Ryan Lund 1998 USA 63 00:53:49 00:09:36 00:00:31 00:27:29 00:00:21 00:15:49
46 Matheus Diniz 1990 BRA 44 00:54:09 00:09:28 00:00:34 00:27:36 00:00:20 00:16:09
47 Pavlos Antoniades 2000 CAN 38 00:54:15 00:09:28 00:00:24 00:27:43 00:00:17 00:16:21
48 Felipe Bianchi 1994 BRA 48 00:54:22 00:09:30 00:00:32 00:27:40 00:00:22 00:16:18
49 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 39 00:54:31 00:09:17 00:00:32 00:27:46 00:00:19 00:16:35
50 Morgan Pearson 1993 USA 22 00:54:39 00:09:04 00:00:43 00:29:23 00:00:21 00:15:05
51 Fernando Jacome 2002 CHI 54 00:54:45 00:09:13 00:00:27 00:26:27 00:00:24 00:18:11
52 Valentino Agnelli 2003 ARG 66 00:54:56 00:09:23 00:00:29 00:26:13 00:00:21 00:18:29
53 Roee Zuaretz 1994 ISR 51 00:55:12 00:09:38 00:00:26 00:27:34 00:00:28 00:17:04
54 Martin Baeza Muñoz 2001 CHI 62 00:55:14 00:09:38 00:00:28 00:27:30 00:00:28 00:17:08
55 Yael Vladimir González Melendez 2003 MEX 64 00:55:28 00:09:31 00:00:27 00:27:37 00:00:29 00:17:22
56 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 49 00:55:29 00:09:38 00:00:26 00:27:33 00:00:24 00:17:26
57 Ibrahim Alucin 1998 ARG 60 00:55:36 00:09:23 00:00:29 00:26:43 00:00:26 00:18:34
58 Jorge Alarcon Familiar 1999 MEX 27 00:56:05 00:09:35 00:00:27 00:27:34 00:00:25 00:18:02
59 Gültigin Er 1997 TUR 52 00:56:11 00:09:18 00:00:35 00:27:44 00:00:22 00:18:10
60 Thomas Castañeda Maldonado 2004 ARG 65 00:56:14 00:09:43 00:00:30 00:28:58 00:00:22 00:16:39
61 Bob Haller 1993 LUX 15 00:57:27 00:09:26 00:00:31 00:30:16 00:00:23 00:16:50
62 Michael Arishita 1994 USA 36 00:57:58 00:09:45 00:00:24 00:30:05 00:00:21 00:17:21
DNF Kauê Willy 1996 BRA 19 DNF 00:09:20 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX.
Head Referee: Maria Chara/ARG.
Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Agustín Riveros/CHI, Liber Garcia/URU.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 18,6 km (3 laps); Run 5km (2 laps)
Water temperature: 14.4ºC. Air temperature:15 ºC. Wetsuits mandatory.