Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run
5400m
T1 Bike
19.5km
T2 Run
2.5km
1 Dan Tate 1981 GBR 280 00:59:54 00:19:19 00:00:39 00:30:27 00:00:40 00:08:51
2 Hunor Beres 1981 ROU 263 01:02:24 00:19:49 00:00:46 00:31:52 00:00:44 00:09:15
3 Stephen Eles 1979 USA 271 01:03:24 00:19:48 00:00:46 00:33:23 00:00:42 00:08:46
4 Istvan Csergedi 1980 ROU 266 01:04:21 00:21:38 00:00:57 00:31:02 00:00:42 00:10:04
5 Rhys Harries 1978 GBR 276 01:06:11 00:21:26 00:00:56 00:33:55 00:00:47 00:09:10
6 Geoff Wynn 1981 GBR 284 01:06:45 00:21:25 00:00:49 00:34:19 00:00:52 00:09:22
7 Bruno Xavier De Lima 1980 BRA 274 01:06:48 00:20:55 00:01:04 00:34:46 00:00:44 00:09:20
8 Juraj Gajdosik 1980 SVK 285 01:07:03 00:20:54 00:01:03 00:34:11 00:00:56 00:10:01
9 Vincent Mcdonald 1982 GBR 278 01:07:24 00:21:17 00:00:52 00:34:28 00:00:45 00:10:03
10 Silviu - Bogdan Viorel 1979 ROU 286 01:07:47 00:23:00 00:00:48 00:32:20 00:00:46 00:10:55
11 Janos Banyai 1981 ROU 262 01:08:02 00:22:38 00:00:49 00:33:41 00:00:53 00:10:02
12 Neil Oakes 1980 GBR 279 01:08:43 00:21:37 00:00:49 00:34:37 00:01:02 00:10:40
13 Jamie Taylor 1980 GBR 281 01:11:07 00:22:50 00:00:59 00:35:09 00:00:44 00:11:28
14 Attila Balint 1981 ROU 261 01:11:55 00:24:24 00:01:00 00:33:54 00:01:19 00:11:20
15 Zsolt Mathe 1980 ROU 268 01:12:39 00:23:49 00:01:17 00:35:42 00:00:55 00:10:58
16 David Taylor 1981 GBR 282 01:13:02 00:23:58 00:00:42 00:36:43 00:00:42 00:10:58
17 Andy Deeks 1981 GBR 275 01:13:11 00:24:08 00:01:15 00:34:46 00:00:56 00:12:08
18 Alexandru Dan Chesler 1979 ROU 265 01:13:18 00:23:09 00:01:14 00:37:30 00:01:20 00:10:08
19 Barry Kahn 1981 USA 272 01:13:45 00:20:51 00:00:57 00:41:24 00:01:22 00:09:12
20 James Johnston 1978 GBR 277 01:13:56 00:21:44 00:00:49 00:40:46 00:00:47 00:09:53
21 Stuart Wall 1981 GBR 283 01:13:59 00:24:21 00:01:04 00:36:24 00:01:03 00:11:09
22 Bogdan Tatomir 1980 ROU 270 01:14:18 00:25:41 00:01:17 00:35:09 00:01:08 00:11:05
23 Jeno Santha 1980 ROU 269 01:15:21 00:24:43 00:01:15 00:35:33 00:01:11 00:12:41
24 Adrian Fodor 1978 ROU 267 01:17:28 00:25:01 00:01:34 00:36:36 00:01:44 00:12:34
25 Aurel-Adrian Costea 1982 ROU 260 01:19:41 00:22:28 00:01:34 00:41:11 00:01:30 00:13:01
DSQ Wellington Oliveira Santos Silva 1982 BRA 273 DSQ 00:21:36 00:00:47 00:26:24 00:00:40 00:06:16
Program notes:

Technical Delegates:  Stefane Mauris/SUI, Esther Sanchez/ESP, Adina Dusa/ROU.
Head Referee Radu Blaga/ROU
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Alpar Nagy/HUN, Ovidiu Burghelea/ROU
Distances: 1st run 5.4 km (6 laps), bike 19.5 km (5 laps), 2nd run 2.5 km (3 laps)
Air temperature 16ºC