Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Ondrej Kubo 1993 SVK 24 02:28:25 00:31:27 00:00:46 01:23:09 00:00:58 00:32:05
2 Simon Jørn Hansen 1991 DEN 3 02:28:36 00:30:30 00:00:47 01:24:20 00:00:58 00:32:01
3 Kenneth Vandendriessche 1991 BEL 5 02:29:02 00:30:31 00:00:48 01:24:23 00:00:51 00:32:29
4 Oliver Martinussen 1998 DEN 26 02:29:12 00:30:28 00:00:56 01:25:08 00:00:52 00:31:48
5 Lars Van Der Knaap 1999 NED 8 02:31:23 00:31:20 00:00:47 01:25:50 00:00:46 00:32:40
6 Simon Huckestein 1985 GER 7 02:31:57 00:30:29 00:00:53 01:27:24 00:00:55 00:32:16
7 Daan De Groot 1991 NED 1 02:32:26 00:31:28 00:00:55 01:25:31 00:00:52 00:33:40
8 Matthew Nelson 1992 GBR 27 02:32:36 00:30:30 00:00:53 01:27:11 00:00:57 00:33:05
9 Gonzalo Fuentes Isasi 1992 ESP 17 02:33:38 00:30:29 00:00:46 01:28:19 00:00:57 00:33:07
10 Jens Emil Sloth Nielsen 1998 DEN 23 02:34:20 00:30:30 00:00:53 01:27:57 00:00:57 00:34:03
11 Liam Lloyd 1994 GBR 20 02:35:06 00:31:56 00:00:49 01:27:23 00:00:54 00:34:04
12 Domenico Passuello 1978 ITA 21 02:36:19 00:31:48 00:00:53 01:27:06 00:01:09 00:35:23
13 Michael Ott 1982 SUI 6 02:37:19 00:31:25 00:00:44 01:30:20 00:00:53 00:33:57
14 Fabian Zehnder 1987 SUI 10 02:37:41 00:31:48 00:00:44 01:28:31 00:00:58 00:35:40
15 Yannick Cadalen 1988 FRA 11 02:37:53 00:30:29 00:00:49 01:32:34 00:00:57 00:33:04
16 Richard Lustenberger 1998 SUI 2 02:40:00 00:33:06 00:00:49 01:27:02 00:00:49 00:38:14
17 Michael Pfanner 1987 SUI 14 02:41:03 00:32:03 00:00:44 01:31:24 00:00:55 00:35:57
18 Guust De Smul 1995 BEL 15 02:41:54 00:31:24 00:00:55 01:27:34 00:01:03 00:40:58
19 Matt Smith 1996 AUS 16 02:42:05 00:30:57 00:00:48 01:36:04 00:01:10 00:33:06
20 Matthieu Bourgeois 1995 FRA 4 02:42:20 00:30:52 00:00:46 01:32:15 00:00:56 00:37:31
21 Ben Price 1981 GBR 18 02:42:25 00:31:27 00:00:54 01:32:47 00:01:06 00:36:11
22 Felix Köhler 1984 GER 22 02:43:50 00:30:32 00:00:59 01:29:50 00:01:06 00:41:23
23 Andreas Kälin 1991 SUI 19 02:47:10 00:33:00 00:00:52 01:35:05 00:01:01 00:37:12
24 Marco Corti 1986 ITA 9 02:57:20 00:33:01 00:00:47 01:40:32 00:02:18 00:40:42
25 Franz Hinojosa 1978 USA 25 03:26:54 00:40:58 00:01:07 01:54:20 00:01:53 00:48:36
DNF Sander Heemeryck 1993 BEL 12 00:30:30 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: David Rigby/GBR. Head Referee: Thomas Klingler/SUI.
Competition Jury: David Rigby/GBR, Antonio Arimany/ESP, Mads Freund/DEN.
Distances: Run1 9.7 km (3 laps), Bike 59.5 km (2 laps), Run 9.7 km (3 laps)
Air temperature: 10.7
Athletes #23 Sloth Nielsen/DEN and #25 Hinojosa/USA served a 30 seconds penalty in the Run penalty box.