Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run
1000m
T1 Bike
7.2km
T2 Run
2km
1 Ricardo Batista 2000 POR 47 00:20:02 00:02:46 00:00:29 00:10:29 00:00:30 00:05:50
2 Joao Silva 1989 POR 72 00:20:03 00:02:46 00:00:30 00:10:28 00:00:30 00:05:51
3 Genis Grau 1994 ESP 61 00:20:04 00:02:46 00:00:31 00:10:27 00:00:31 00:05:51
4 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 51 00:20:07 00:02:45 00:00:29 00:10:28 00:00:32 00:05:54
5 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 50 00:20:10 00:02:47 00:00:28 00:10:28 00:00:31 00:05:58
6 Brent Demarest 1995 USA 65 00:20:13 00:02:46 00:00:30 00:10:30 00:00:33 00:05:57
7 Gábor Faldum 1988 HUN 48 00:20:16 00:02:46 00:00:29 00:10:29 00:00:30 00:06:03
8 Jeremy Briand 1995 CAN 67 00:20:17 00:02:45 00:00:28 00:10:32 00:00:34 00:05:59
9 Austin Hindman 1998 USA 60 00:20:24 00:02:46 00:00:30 00:10:29 00:00:34 00:06:08
10 Seth Rider 1997 USA 55 00:20:32 00:02:48 00:00:29 00:10:27 00:00:32 00:06:17
11 Tamás Tóth 1989 HUN 57 00:20:33 00:02:48 00:00:30 00:10:28 00:00:33 00:06:17
12 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 46 00:20:38 00:02:47 00:00:29 00:10:29 00:00:33 00:06:22
13 Gregor Payet 1995 LUX 59 00:20:40 00:02:46 00:00:29 00:10:29 00:00:32 00:06:27
14 Ren Sato 1995 JPN 58 00:20:43 00:02:53 00:00:28 00:10:23 00:00:35 00:06:25
15 Sasha Caterina 2000 SUI 70 00:20:45 00:02:47 00:00:29 00:10:30 00:00:32 00:06:30
16 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 56 00:20:50 00:02:48 00:00:28 00:10:29 00:00:37 00:06:30
17 Sebastian Wernersen 2002 NOR 73 00:21:23 00:02:48 00:00:30 00:10:27 00:00:33 00:07:07
18 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 71 00:22:55 00:02:53 00:00:30 00:10:53 00:00:36 00:08:05
DNS Alessio Crociani 2001 ITA 66 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Head Referees: Patty Petty/BER and Janice Ryan/CAN.
Competition Jury: Ulf Schuetze/CAN; Miles Stewart/AUS; Joe Morissette/CAN.
Due to the water quality, this race changed to a duathlon.
Distances: Run 1km (1 lap) ; Bike 7.2km (3 laps);  Run 2km (2 laps)
Top 5 athletes progressed to Final.