Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Andree Buc 2004 CHI 1 00:56:22 00:09:46 00:00:45 00:29:09 00:00:00 00:16:40
2 Osvaldo Darell Zuñiga Fierro 2005 MEX 7 00:56:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Thomas Castañeda Maldonado 2004 ARG 2 00:56:30 00:09:41 00:00:38 00:29:20 00:00:00 00:16:50
4 Alfredo Miguel Rodríguez Figueroa 2005 MEX 26 00:56:31 00:09:43 00:00:42 00:29:20 00:00:00 00:16:45
5 Vinicius Avi Santana 2005 BRA 16 00:56:52 00:09:57 00:00:43 00:30:02 00:00:00 00:16:08
6 Sage Sulentic 2004 CAN 5 00:56:57 00:09:40 00:00:44 00:29:17 00:00:00 00:17:14
7 Daniel Epp 2004 CAN 17 00:57:52 00:09:47 00:00:42 00:29:17 00:00:00 00:18:04
8 Evan Mahrous 2006 USA 45 00:57:55 00:09:45 00:00:40 00:29:18 00:00:00 00:18:10
9 Luca Ascenco 2005 BRA 24 00:58:04 00:09:54 00:00:40 00:30:06 00:00:00 00:17:23
10 Angel Yael Yépez Meza 2005 MEX 31 00:58:05 00:09:58 00:00:39 00:30:06 00:00:00 00:17:21
11 Andres Gras 2004 CHI 4 00:58:18 00:09:57 00:00:39 00:30:06 00:00:00 00:17:35
12 Henry Bristol 2006 CAN 20 00:58:24 00:10:21 00:00:43 00:30:14 00:00:00 00:17:06
13 Caua Diniz 2004 BRA 18 00:58:28 00:09:31 00:00:42 00:29:29 00:00:00 00:18:45
14 Arturo Guzmán Medina 2004 COL 6 00:58:30 00:10:07 00:00:45 00:30:28 00:00:00 00:17:09
15 Tiago Muñoz 2005 ARG 10 00:58:43 00:10:21 00:00:43 00:30:22 00:00:00 00:17:15
16 Sebastián Ignacio Colillanca Uribe 2005 CHI 15 00:58:53 00:10:14 00:00:46 00:30:21 00:00:00 00:17:32
17 Pablo Joel Calderon Garcia 2007 MEX 39 00:59:04 00:09:41 00:00:40 00:30:23 00:00:00 00:18:19
18 Raul Emiliano Diaz Rodriguez 2006 MEX 22 00:59:12 00:10:19 00:00:41 00:30:23 00:00:00 00:17:47
19 Nathan Lennox 2005 USA 30 00:59:20 00:10:19 00:00:46 00:30:21 00:00:00 00:17:52
20 Daniel Ubilla Sababa 2006 CHI 25 00:59:35 00:09:41 00:00:39 00:30:23 00:00:00 00:18:51
21 Alejandro Villota 2006 COL 9 00:59:44 00:10:08 00:00:45 00:30:37 00:00:00 00:18:13
22 Dixon Hernandez 2006 VEN 19 01:00:08 00:10:07 00:00:45 00:30:03 00:00:00 00:19:12
23 Ignacio Flores Arana 2006 CHI 12 01:00:18 00:10:02 00:00:41 00:30:32 00:00:00 00:19:00
24 Nicolas Gomez 2004 COL 8 01:00:21 00:10:13 00:08:21 00:22:56 00:00:00 00:18:50
25 Juan Sebastian Dominguez Tacuri 2005 ECU 40 01:00:33 00:11:00 00:00:46 00:31:38 00:00:00 00:17:08
26 Cristopher Alexander Cardenas Jimenez 2005 VEN 11 01:00:40 00:09:42 00:00:46 00:30:17 00:00:00 00:19:54
27 Christiaan Jansen 2007 ARU 14 01:01:00 00:11:20 -00:00:17 00:30:23 00:00:00 00:19:33
28 Marco Alejandro Santoyo 2006 COL 37 01:01:37 00:10:01 00:00:42 00:30:01 00:00:00 00:20:52
29 Sebastián Andrés Gómez Palta 2005 COL 21 01:02:07 00:11:02 00:00:45 00:31:37 00:00:00 00:18:43
30 Andres Angrisano 2007 VEN 38 01:03:16 00:12:02 00:00:44 00:32:51 00:00:00 00:17:38
31 David Alejandro Teran Carvajal 2006 ECU 44 01:03:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
32 Luis Miguel Chávez Sánchez 2007 MEX 27 01:04:40 00:10:34 00:01:11 00:31:38 00:00:00 00:21:15
33 Juan camilo Salazar cardona 2004 COL 41 01:04:44 00:11:07 00:00:44 00:32:53 00:00:00 00:19:59
34 Ramses Montilla 2006 VEN 28 01:05:04 00:09:44 00:00:43 00:31:03 00:00:00 00:23:33
35 David Aguirre cardenas 2005 COL 29 01:06:24 00:10:20 00:00:48 00:32:17 00:00:00 00:22:57
36 Sergio Fernando Picyan Sayes 2004 GUA 23 01:06:40 00:10:48 00:00:46 00:34:09 00:00:00 00:20:55
37 Santiago Cano ocampo 2004 COL 43 01:09:25 00:09:55 00:00:49 00:36:42 00:00:00 00:21:58
38 Richard Sotelo Casas 2006 ARU 34 01:10:08 00:10:54 00:00:42 00:31:47 00:00:00 00:26:43
39 Roger Camilo Velosa Duarte 2005 COL 42 01:11:53 00:00:00 00:00:00 00:32:55 00:00:00 00:26:02
40 Santiago Cano Cardona 2004 COL 35 01:12:43 00:11:06 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Barrera aldana 2006 COL 46 DNF 00:11:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Johnatan Martinez Rodriguez 2004 PER 33 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jesus Escorcha 2005 VEN 36 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program Details
Conditions
Air temp: 26°C
Water temp: 24.8°C
Wetsuits: forbidden
Distances
Swim 750m (1 lap)
Bike 20km (4 laps)
Run 5km (3 laps)
Head Referees
Gustavo Ordoñez/COL
Competition Jury
Rolando Herrera/CUB, Jose F. Espinosa/COL, Juan M. Velasco/COL
Program Notes

Technical Delegate: Rolando Herrera/CUB