Results: 2024 World Triathlon Cup Hong Kong | Elite Men
Hong Kong, Hong Kong China • 24 Mar, 2024
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 7 00:53:17 00:09:25 00:00:52 00:27:24 00:00:18 00:15:18
2 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 3 00:53:22 00:09:32 00:00:54 00:27:18 00:00:17 00:15:21
3 Kenji Nener 1993 JPN 1 00:53:24 00:09:21 00:00:55 00:27:26 00:00:16 00:15:26
4 Luke Willian 1996 AUS 11 00:53:38 00:09:40 00:00:51 00:27:37 00:00:17 00:15:13
5 David Cantero Del Campo 2003 ESP 22 00:53:50 00:10:01 00:00:53 00:27:41 00:00:17 00:14:58
6 Max Stapley 1999 GBR 31 00:53:55 00:09:27 00:00:56 00:27:20 00:00:20 00:15:52
7 Darr Smith 1998 USA 15 00:54:01 00:09:22 00:00:56 00:27:24 00:00:18 00:16:01
8 Panagiotis Bitados 2003 GRE 40 00:54:13 00:09:26 00:00:58 00:27:17 00:00:15 00:16:17
9 Matthew McElroy 1992 USA 8 00:54:16 00:10:06 00:00:53 00:27:37 00:00:18 00:15:22
10 Saxon Morgan 2000 NZL 39 00:54:24 00:09:28 00:00:53 00:27:21 00:00:23 00:16:19
11 David Castro Fajardo 1993 ESP 12 00:54:26 00:09:48 00:00:55 00:27:54 00:00:25 00:15:24
12 Alois Knabl 1992 AUT 28 00:54:27 00:09:27 00:00:57 00:27:19 00:00:19 00:16:25
13 Emil Holm 1996 DEN 21 00:54:31 00:09:56 00:00:54 00:27:45 00:00:19 00:15:37
14 Kevin McDowell 1992 USA 64 00:54:33 00:09:43 00:00:52 00:27:35 00:00:17 00:16:06
15 Martin Sobey 1996 CAN 6 00:54:34 00:09:43 00:00:53 00:27:34 00:00:19 00:16:05
16 Janus Staufenberg 1999 NZL 38 00:54:35 00:09:52 00:00:54 00:27:49 00:00:18 00:15:42
17 Gregor Payet 1995 LUX 45 00:54:37 00:09:57 00:00:54 00:27:44 00:00:18 00:15:44
18 Márk Dévay 1996 HUN 5 00:54:40 00:09:15 00:00:57 00:27:29 00:00:19 00:16:40
19 Takumi Hojo 1996 JPN 24 00:54:43 00:09:34 00:00:54 00:27:43 00:00:22 00:16:10
20 Bence Bicsák 1995 HUN 4 00:54:44 00:09:41 00:00:55 00:28:00 00:00:19 00:15:49
21 Ben Dijkstra 1998 GBR 37 00:54:48 00:10:03 00:00:57 00:27:36 00:00:20 00:15:52
22 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 17 00:54:50 00:09:45 00:00:52 00:28:00 00:00:18 00:15:55
23 Robin Elg 2002 HKG 43 00:54:53 00:09:24 00:00:54 00:27:24 00:00:16 00:16:55
24 Seth Rider 1997 USA 16 00:54:54 00:09:30 00:00:56 00:27:17 00:00:21 00:16:50
25 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 20 00:54:59 00:10:04 00:00:56 00:27:36 00:00:19 00:16:04
26 Gaspar Riveros 1990 CHI 32 00:55:09 00:09:58 00:00:55 00:27:42 00:00:19 00:16:15
27 Martin Demuth 1995 AUT 46 00:55:14 00:09:23 00:00:54 00:27:26 00:00:21 00:17:10
28 Crisanto Grajales 1987 MEX 23 00:55:21 00:09:38 00:00:58 00:28:01 00:00:22 00:16:22
29 Shing Him Yu 1999 HKG 57 00:55:26 00:09:52 00:00:55 00:27:50 00:00:19 00:16:30
30 Jumpei Furuya 1991 JPN 25 00:55:33 00:10:02 00:00:59 00:27:35 00:00:19 00:16:38
31 Nicola Azzano 1997 ITA 27 00:55:44 00:09:35 00:00:55 00:28:05 00:00:18 00:16:51
32 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 19 00:55:48 00:09:56 00:00:55 00:27:47 00:00:21 00:16:49
33 Stefan Zachäus 1990 LUX 52 00:55:51 00:09:36 00:00:55 00:27:38 00:00:00 00:34:11
34 Itamar Eshed 2000 ISR 55 00:55:54 00:09:50 00:00:57 00:22:07 00:06:02 00:16:58
35 Gabriel Sandör 1996 SWE 60 00:55:57 00:10:06 00:00:52 00:27:40 00:00:18 00:17:01
36 Kurt Wesley 1997 AUS 44 00:56:04 00:09:42 00:00:51 00:27:38 00:00:16 00:17:37
37 Sylvain Fridelance 1995 SUI 41 00:56:07 00:09:39 00:00:54 00:27:36 00:00:21 00:17:37
38 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 62 00:56:07 00:09:58 00:00:55 00:27:46 00:00:18 00:17:10
39 Henry Räppo 1998 EST 53 00:56:08 00:09:55 00:00:57 00:11:04 00:17:01 00:17:11
40 Ren Sato 1995 JPN 18 00:56:22 00:09:57 00:00:58 00:27:42 00:00:20 00:17:25
41 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 34 00:56:31 00:09:54 00:00:57 00:27:46 00:00:22 00:17:32
42 Valdemar Solok 2001 DEN 65 00:56:34 00:10:01 00:00:56 00:27:37 00:00:19 00:17:41
43 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 26 00:57:20 00:09:51 00:00:49 00:27:29 00:00:18 00:18:53
44 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 9 00:57:34 00:10:00 00:00:54 00:29:44 00:00:22 00:16:34
45 Koki Yamamoto 1996 JPN 49 00:57:55 00:09:29 00:00:55 00:27:46 00:00:20 00:19:25
46 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 36 00:58:03 00:09:44 00:00:54 00:30:00 00:00:20 00:17:05
47 Daniel Dixon 2002 GBR 30 00:58:10 00:09:31 00:00:55 00:28:13 00:00:23 00:19:08
48 Russell White 1992 IRL 59 00:58:31 00:10:07 00:00:56 00:29:35 00:00:18 00:17:35
49 Donald Hillebregt 1992 NED 61 00:58:33 00:10:05 00:00:59 00:29:36 00:00:26 00:17:27
50 Jesus Gildardo Espiritu 1999 MEX 56 00:58:41 00:09:39 00:01:00 00:30:01 00:00:19 00:17:42
51 Badr Siwane 1994 MAR 29 00:58:54 00:09:26 00:00:59 00:30:13 00:00:20 00:17:56
52 Tzu I Pan 2000 TPE 48 00:59:15 00:10:00 00:00:55 00:29:43 00:00:20 00:18:17
53 Temirlan Temirov 1996 KAZ 50 00:59:22 00:10:07 00:00:54 00:17:44 00:00:03 00:30:34
54 Genta Uchida 1997 JPN 33 00:59:39 00:09:49 00:00:57 00:29:52 00:00:24 00:18:37
55 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 10 01:00:08 00:09:57 00:00:54 00:31:53 00:00:19 00:17:05
56 Rashif Amila Yaqin 2002 INA 63 01:02:24 00:10:23 00:00:59 00:32:12 00:00:26 00:18:24
57 Leon Pauger 1998 AUT 47 01:04:33 00:09:48 00:00:55 00:30:23 00:00:22 00:23:05
58 Diego Moya 1998 CHI 14 01:05:01 00:09:18 00:00:56 00:27:32 00:00:25 00:26:50
DNF Lasse Nygaard Priester 1995 GER 2 DNF 00:09:42 00:00:51 00:28:05 00:00:18 00:00:00
DNF Samuele Angelini 1999 ITA 51 DNF 00:09:59 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bob Haller 1993 LUX 54 DNF 00:10:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Meirlan Iskakov 1997 KAZ 58 DNF 00:09:50 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program Details
Conditions
Air temp: 29.3°C
Water temp: 22.3°C
Wetsuits: forbidden
Distances
Swim 750m (1 lap)
Bike 20km (5 laps)
Run 5km (2 laps)
Head Referees
Alan Ma/MAC
Competition Jury
Hideo Watanabe/JPN, Shin Otsuka/JPN Chiu Nam Chau/HBKG
Program Notes

Technical Delegate: Hideo Watanabe/JPN.
Athlete #59 White/IRL sa penalty of 10 seconds during the run segment.