Results: 2021 Americas Triathlon Championships St George | Elite Men
St George, UTAH, United States • 30 Oct, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Irving Perez 1986 MEX 1 01:52:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:28 00:00:00
2 Charles Paquet 1997 CAN 3 01:52:07 00:19:04 00:00:27 00:00:00 00:00:31 00:00:00
3 Brent Demarest 1995 USA 9 01:52:44 00:19:04 00:00:29 00:00:00 00:00:39 00:00:00
4 Diego Moya 1998 CHI 31 01:53:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:29 00:00:00
5 Chase Mcqueen 1998 USA 33 01:53:14 00:18:49 00:00:28 00:00:00 00:00:30 00:00:00
6 Austin Hindman 1998 USA 35 01:53:23 00:19:04 00:00:28 00:00:00 00:00:29 00:00:00
7 Marc Dubrick 1994 USA 6 01:53:28 00:19:02 00:00:31 00:00:00 00:00:35 00:00:00
8 Russell Pennock 1995 CAN 18 01:54:05 00:19:14 00:00:28 00:00:00 00:00:36 00:00:00
9 Ricardo Morales Vásquez 2000 MEX 46 01:54:12 00:20:18 00:00:27 00:00:00 00:00:56 00:00:00
10 Gaspar Riveros 1990 CHI 7 01:54:26 00:19:06 00:00:28 00:00:00 00:00:31 00:00:00
11 Clayton Hutchins 1995 USA 8 01:54:52 00:19:17 00:00:26 00:00:00 00:00:33 00:00:00
12 Filip Mainville 2000 CAN 37 01:54:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:33 00:00:00
13 Darr Smith 1998 USA 34 01:55:04 00:19:04 00:00:29 00:00:00 00:00:33 00:00:00
14 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 39 01:55:11 00:19:53 00:00:28 00:00:00 00:00:39 00:00:00
15 Liam Donnelly 1999 CAN 42 01:55:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:33 00:00:00
16 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 17 01:55:32 00:19:27 00:00:26 00:00:00 00:00:40 00:00:00
18 Vicente Trewhela 1995 CHI 14 01:56:26 00:18:49 00:00:27 00:00:00 00:00:27 00:00:00
19 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 10 01:56:52 00:19:06 00:00:28 00:00:00 00:00:31 00:00:00
20 Ryan Lund 1998 USA 49 01:57:22 00:20:33 00:00:27 00:00:00 00:00:36 00:00:00
21 Cesar Saracho 1994 MEX 11 01:57:36 00:19:17 00:00:26 00:00:00 00:00:33 00:00:00
22 Brodie Marshall 1998 CAN 51 01:57:50 00:19:51 00:00:26 00:00:00 00:00:34 00:00:00
23 Jake Baugher 2000 USA 50 01:57:58 00:19:53 00:00:28 00:00:00 00:00:36 00:00:00
24 Derek Oskutis 1987 USA 15 01:58:29 00:19:54 00:00:28 00:00:00 00:00:34 00:00:00
25 Trevor Foley 1999 USA 45 01:58:39 00:22:51 00:00:27 00:00:00 00:00:44 00:00:00
26 Ramón Armando Matute 1994 ECU 16 01:59:16 00:18:49 00:00:27 00:00:00 00:00:27 00:00:00
27 Ibrahim Alucin 1998 ARG 38 02:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:30 00:00:00
28 Thomas Bilodeau 2000 CAN 52 02:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:33 00:00:00
29 Tristen Jones 2001 CAN 41 02:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:35 00:00:00
30 Mathieu Benoit 1999 CAN 48 02:01:34 00:19:52 00:00:31 00:00:00 00:00:35 00:00:00
31 Gregory Harper 1992 USA 21 02:02:15 00:18:49 00:00:30 00:00:00 00:00:36 00:00:00
32 David Alvarado Chou 1999 CRC 43 02:03:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:35 00:00:00
33 Mike Meehan 1994 USA 24 02:03:29 00:20:35 00:00:30 00:00:00 00:00:36 00:00:00
34 Austin Podhajsky 1999 USA 40 02:04:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:29 00:00:00
35 Petter Vega 1996 PAN 12 02:09:20 00:19:04 00:00:29 00:00:00 00:00:39 00:00:00
36 Griff Morgan 1998 USA 44 02:10:10 00:19:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 John Reed 2001 USA 47 01:55:46 00:19:03 00:00:29 00:00:00 00:00:38 00:00:00
Luke Schofield 1999 AUS 5 DNF 00:20:19 00:00:28 00:00:00 00:00:27 00:00:00
Garen Marter 1997 USA 19 DNF 00:20:21 00:00:31 00:00:00 00:00:34 00:00:00
Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 32 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:32 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate : Troyce Beglaw/CAN, Head Referee: Paul Brandt/USA, Competition Jury: Troyce Beglaw/CAN, John Farra/USA, Tim Bosn/USA
Distances: swim 1500 m., bike 40 km, run 10 km
Water temperature 16.1°C, Air temperature 13.7°C. Wetsuits allowed.
Athlete #24 Meehan/USA served 15 seconds penalty during the run segment.