Balkan Championships Preview

by ITU Admin on 19 Sep, 2008 12:01

This Saturday Serbia will host the Belgrade ITU Triathlon European Cup, which doubles as the Balkan Championships.  A number of Beijing Olympians will toe the start line for the elite women’s and men’s races.  Highlighting the women’s field are a trio of Olympians: Irina Abyssova of Russia, Deniz Dimaki of Greece and Zita Szabo of Hungary.  Svetlana Blazevic and Ksenija Bodlovic will carry Serbian hopes as the only Serbians in the women’s field.

Click here for complete women’s start list

On the men’s side, double Olympian Igor Sysoev will be aiming for his third straight podium in as many weeks.  The Russian has won in Poland two weeks ago and took bronze in Vienna last weekend.  He’ll wear the number one start number as he faces 49 other men in the field.  In all 18 countries are represented.  The home team includes 7 athletes including teenager Ognjen Stojanovic who’s fresh off participating in the BG-ITU European Junior Select Camp in Tiszaujvaros, Hungary this past week.  He was part of a group of 18 athletes who had the opportunity to train with some of the best coaches in Europe at the camp.  Stojanovic won a European Junior Cup in Pulpi, Spain earlier this year.

Click here for complete men’s start list

Click here for more event information

Related Event: 2008 Belgrade ETU Triathlon European Cup and Balkan Championships
20 Sep, 2008 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Lee Greer NZL 1:49:29
2. Ádám Molnár HUN 1:49:57
3. Ludovic Dernier BEL 1:50:25
4. David Plese SLO 1:51:25
5. Jan Janour CZE 1:51:48
6. Filip Szolowski POL 1:52:06
7. Przemyslaw Szymanowski POL 1:52:20
8. Ognjen Stojanovic SRB 1:53:02
9. Benjamin Visser NZL 1:53:05
10. Levente Nix HUN 1:53:15
Results: Elite Women
1. Deniz Dimaki GRE 2:00:22
2. Evgenia Sukhoruchenkova RUS 2:00:24
3. Anna Burova RUS 2:03:30
4. Jacqueline Slack GBR 2:03:39
5. Hila Maimon ISR 2:04:33
6. Gréta Santosi HUN 2:04:49
7. Svetlana Blazevic SRB 2:06:04
8. Kata Láposi HUN 2:06:32
9. Irini Mouchou GRE 2:07:52
DNF. Zoe Hanson GBR 00:00:00
Results: Junior Women
1. Monika Mikova BUL 01:02:36
2. Dimitra Alifieraki GRE 01:04:29
3. Efthalia Vachli GRE 01:08:51
4. Jovana Crnogorac SRB 01:13:03
5. Ljudmila Radakovic SRB 01:14:40
DNF. Cigdem Gulcec TUR 00:00:00
DNF. Martina Micevska MKD 00:00:00
DNF. Jelena Novoselac SRB 00:00:00
DNF. Ceren Orhanli TUR 00:00:00
DNF. Zorana Pavlov SRB 00:00:00
Results: Junior Men
1. Vladimir Stojsavljevic SRB 00:57:09
2. Emil Stoynev BUL 00:58:22
3. Stefan Gadeiu ROU 00:59:00
4. Bojan Nikolovski MKD 01:01:49
5. Strahinja Trakic SRB 01:06:03
6. Dogucan Bilgetürk TUR 01:06:54
7. Boris Tasic SRB 01:07:03
8. Theofanis Bouloumis GRE 01:07:19
9. Miroslav Gajan SRB 01:07:28
10. Goran Vidovic SRB 01:13:48
Tracker Pixel for Entry