Canberra LD Triathlon World Champ Bike course change
The LOC for the 2006 Canberra LD Triathlon World Championships have upgraded the bike leg of the event, set for November 19th, to become a spectator friendly, four-lap ride of a superb undulating course over sensational roads and with one gentle rise/climb per lap.
The revised course has come on the back of suggestions from Chris Kitchen, the LD Chair and will give competitors and spectators a close look at the exciting racing within the event, and even more so as Canberra authorities have now given permission to close the entire lakeside roadway past the event HQ alongside Lake Burley Griffen.
LOC. X-Tri Australia promises competitors a friendly event, with maximum challenge and a worthy world championship course in an atmosphere of camaraderie.
Related Event: 2006 Canberra ITU Long Distance Triathlon World Championships
Results: Elite Men | |||
---|---|---|---|
1. | Torbjorn Sindballe | DEN | 05:59:13 |
2. | Craig Alexander | AUS | 06:00:35 |
3. | Marino Vanhoenacker | BEL | 06:02:22 |
4. | Julien Loy | FRA | 06:02:46 |
5. | Nathan Richmond | NZL | 06:04:53 |
Results: Elite Women | |||
---|---|---|---|
1. | Bella Bayliss | GBR | 06:55:32 |
2. | Edith Niederfriniger | ITA | 06:57:17 |
3. | Johanna Daumas | FRA | 07:00:50 |
4. | Erika Csomor | HUN | 07:05:13 |
5. | Martina Dogana | ITA | 07:05:37 |
Results: 20-24 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Chris Stanton | AUS | 06:46:32 |
2. | Richard Thompson | AUS | 06:53:37 |
3. | Renaud Herington | AUS | 07:01:25 |
4. | Luke Way | CAN | 07:05:52 |
5. | Richard Campbell | NZL | 07:13:44 |
Results: 25-29 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Jason Crowther | AUS | 06:40:17 |
2. | Cameron Munro | AUS | 06:48:38 |
3. | Ben Harley | AUS | 06:49:11 |
4. | Jeremy Webber | NZL | 06:50:45 |
5. | Marc Person | AUS | 07:03:45 |
Results: 30-34 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Sam Hume | AUS | 06:31:42 |
2. | Nick Burt | AUS | 06:41:46 |
3. | David Bertovic | AUS | 06:47:43 |
4. | Shane Freer | AUS | 06:49:20 |
5. | Brendan Deurloo | AUS | 06:51:42 |
Results: 35-39 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Matthew Wolstencroft | AUS | 06:43:53 |
2. | Stephane Lacroix | FRA | 06:53:07 |
3. | Trevor Fairhurst | AUS | 06:58:28 |
4. | Kevin Nicholson | NZL | 07:06:48 |
5. | Steve Dean | NZL | 07:14:30 |
Results: 40-44 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Chris Southwell | AUS | 06:40:46 |
2. | Farshad Charmforoosh | USA | 06:56:20 |
3. | Shayne Nairn | NZL | 07:06:14 |
4. | Holger Beckmann | USA | 07:10:24 |
5. | Paul Roberts | AUS | 07:13:59 |
Results: 45-49 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Kevin Fergusson | AUS | 06:50:42 |
2. | Tony Southwell | AUS | 06:57:15 |
3. | Gregory Ball | NZL | 06:59:54 |
4. | Eric Becker | FRA | 07:03:16 |
5. | Paul James | AUS | 07:04:59 |
Results: 50-54 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Brett Stewart | AUS | 07:16:33 |
2. | Klaus Runer | ITA | 07:17:51 |
3. | Alan Lennon | NZL | 07:39:39 |
4. | David Baigent | AUS | 07:46:38 |
5. | Chris Kiley | AUS | 07:51:59 |
Results: 55-59 Male AG | |||
---|---|---|---|
1. | Brian Barr | AUS | 07:37:55 |
2. | Bob Harlow | AUS | 08:03:47 |
3. | Miroslav Vrastil | CZE | 08:18:24 |
4. | Michael Smith | AUS | 08:21:49 |
5. | Rob Howitt | AUS | 08:29:46 |