Oceania Title for Olympic Venue

by ITU Admin on 18 Jan, 2006 12:00

The 2006 ITU Oceania Under 23 Championships will be be held at the Sydney International Regatta Centre, Penrith on the 29th January 2006, set in the pristine Olympic venue built for the Sydney Games of 2000.

The Oceania Championship ranks under the World Championship as a most major triathlon race, and the prestigious event is a boost for ITU Junior racing in and around Australasia.

The ITU Oceania U23 Championship is a great opportunity for U23 athletes in Australia, New Zealand and the Oceania countries to show their skill and committment to the sport.

The event is a draft legal Olympic Distance race, open to athletes who are turning 18 to 23 in 2006.

As an ITU Regional Championship event, this race is of major significance for Junior competitors and fits in nicely under World Championship status - as such it should / will be a very desirable event to win!

Further details are available from the ITU website and full details are based at Triathlon NSW’s racing website at www.trinswrace.org

Preceding the ITU U23 Oceania racing, on the 29th January is the Start the Day all Women’s Triathlons as triathlon in NSW celebrates two special core focus groups in competition.

PLEASE NOTE: That ‘ITU Juniors’ attending this event require endorsement from their respective state and/or national federation.

For Further Information Please Contact:
Cris Ashcroft / Nick Munting / Jamie Turner
Triathlon NSW through +61 2 9518 7766 or nick@trinswrace.org

Related Event: 2006 Penrith OTU Triathlon U23 Oceania Championships
29 Jan, 2006 • event pageall results
Results: U23 Men
1. Nathan Campbell AUS 01:48:29
2. Callum Millward NZL 01:48:58
3. Brendan Sexton AUS 01:49:06
4. Dan Wilson AUS 01:49:10
5. Dane Robinson AUS 01:49:29
6. Matthew Murphy AUS 01:50:08
7. David Matthews AUS 01:51:14
8. Johnny Rockliff AUS 01:51:28
9. Adam Carlton AUS 01:52:24
10. Martin Van Barneveld NZL 01:53:22
Results: U23 Women
1. Rebecca Spence NZL 01:59:41
2. Emma Moffatt AUS 02:00:48
3. Erin Densham AUS 02:02:00
4. Lynne Duthie AUS 02:02:16
5. Brittany Orr AUS 02:04:23
6. Samantha Beenie AUS 02:06:28
7. Jenni Tibbits AUS 02:12:43
DNF. Sophia Amor-Smith AUS 00:00:00
DNF. Michelle Ede AUS 00:00:00
DNF. Hannah Lee AUS 00:00:00
Tracker Pixel for Entry