Official Launch of 2011 Gijon ITU Duathlon World Championships

by Masa Takaya on 11 Jan, 2011 11:07 • Español

The 2011 Gijon ITU Duathlon World Championships, set to take place on 24-25 September, organised an official event launch ceremony at the end of 2010.  D. José Ramón Tuero, Councilor for Sports of the Municipality of Gijón hosted the launch ceremony, joined by D. Ramon del Rio of the Government of Principado de Asturias, Jorge Garcia of the Spanish Triathlon Federation, and Alfredo Lorenzo, Vice-President of the Principado de Asturias Triathlon Federation.

Gijon is a northern coastal city in Spain and is also recognised as one of the most important touristic areas.  The city is confident that athletes, coaches and other guests from around the world will enjoy the incredible competition venue, which is set in the heart of the city.

Along with Elite competitions, Junior, U23, Mixed Team Relay, Age-Group Sprint, Standard, and ParaDuathlon are going to take place.  Hosting ParaDuathlon will be a unique opportunity to demonstrate a commitment from the entire triathlon family developing the sport with disabilities at every corner of the world.  Paratriathlon has been recently added to the RIo 2016 Paralympic Games programme.

The official website, www.duathlongijon.org, was also revealed.


Article gallery
Related Event: 2011 Gijon ITU Duathlon World Championships
24 - 25 Sep, 2011 • event pageall results
Results: U23 Women
1. Alexandra Cassan Ferrier FRA 02:05:43
2. Sofie Hooghe BEL 02:09:24
3. Arina Shulgina RUS 02:13:32
4. María Ortega De Miguel ESP 02:14:17
5. Ami Haishima JPN 02:14:53
6. Tomomi Kurihara JPN 02:24:01
DNF. Alice Capone ITA 00:00:00
DNF. Elena Danilova RUS 00:00:00
DNF. Nelmare Loubser RSA 00:00:00
DNF. Thays Dos Santos BRA 00:00:00
Results: U23 Men
1. Etienne Diemunsch FRA 01:50:36
2. Matthew Gunby GBR 01:51:40
3. Miguel Arraiolos POR 01:51:51
4. Fernando Alarza ESP 01:51:54
5. Miguel Angel Fidalgo ESP 01:52:28
6. Jesus Gomar GEO 01:52:32
7. Maciej Kubiak POL 01:52:50
8. Tim Van Hemel BEL 01:53:01
9. Uxio Abuin Ares ESP 01:56:06
10. José Estrangeiro POR 01:56:56
Results: Junior Women
1. Jocelyn Daniely Brea Abreu ITU 01:03:12
2. Elena Maria Petrini ITA 01:03:37
3. Melina Alonso ESP 01:03:51
4. Georgina Schwiening GBR 01:04:07
5. Aleksandra Antkiewicz POL 01:04:31
6. Rita Lopes POR 01:04:32
7. Laura Gomez Ramon ESP 01:04:37
8. Xisca Tous ESP 01:04:45
9. Ana Paula Huerta MEX 01:04:45
10. Liis-Grete Arro EST 01:05:00
Results: Junior Men
1. Matthias Steinwandter ITA 00:56:31
2. David Mendoza MEX 00:56:36
3. David Castro Fajardo ESP 00:56:36
4. Nan Oliveras ESP 00:56:38
5. Delian Stateff ITA 00:56:42
6. Rodolphe Von Berg USA 00:56:49
7. Michael Pienaar RSA 00:56:55
8. Rhys Park GBR 00:56:59
9. Anton Melnikov RUS 00:57:06
10. Antonio Benito ESP 00:57:09
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →