USA top Paratriathlon Medal Table

24 Sep, 2009 11:18

The United States paratriathlon team put on a dominant display in Gold Coast as they came away from the ITU Triathlon World Championships with six gold medals, two silvers and two bronze, more than any other nation.

A gold and silver for New Zealand placed them second with Australia, Germany, Great Britain and Hungary in joint third, all with one sole gold medallist each. Canada bagged a couple of silvers with Austria and France celebrating both a silver and bronze medallist.

Brazil and Spain collected one silver medal with Italy and the Netherlands a single bronze rounding out a remarkable thirteen different nations on the podium across the six classification categories.

Pos Country Gold Silver Bronze Total
1. USA 6 2 2 10
2. New Zealand 1 1 0 2
3. Australia 1 0 0 1
=. Germany 1 0 0 1
=. Great Britain 1 0 0 1
=. Hungary 1 0 0 1
7. Canada 0 2 0 2
8. Austria 0 1 1 2
=. France 0 1 1 2
10. Brazil 0 1 0 1
=. Spain 0 1 0 1
12. Italy 0 0 1 1
=. Netherlands 0 0 1 1
Related Event: 2009 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Gold Coast
09 - 13 Sep, 2009 • event pageall results
Results: U23 Women
1. Hollie Avil GBR 01:56:38
2. Jodie Stimpson GBR 01:57:01
3. Paula Findlay CAN 01:57:15
4. Vicky Holland GBR 01:57:30
5. Yuliya Yelistratova UKR 01:59:48
6. Sarah Fladung GER 02:00:22
7. Annamaria Mazzetti ITA 02:00:31
8. Charlotte Morel FRA 02:00:32
9. Agnieszka Jerzyk POL 02:00:44
10. Dan Bi Hong KOR 02:00:50
Results: U23 Men
1. Franz Loeschke GER 01:46:19
2. James Seear AUS 01:46:25
3. Joao Pereira POR 01:46:32
4. Tony Dodds NZL 01:46:39
5. Jonathan Zipf GER 01:46:41
6. Jose Miguel Perez ESP 01:46:57
7. Ivan Tutukin RUS 01:47:04
8. Crisanto Grajales MEX 01:47:15
9. Lukas Salvisberg SUI 01:47:30
10. Denis Vasiliev RUS 01:47:34
Results: Junior Men
1. Mario Mola ESP 00:54:35
2. Jonathan Brownlee GBR 00:54:50
3. Kristóf Király HUN 00:54:55
4. Kevin Mcdowell USA 00:55:07
5. Davide Uccellari ITA 00:55:10
6. Igor Polyanskiy RUS 00:55:13
7. Min Ho Heo KOR 00:55:14
8. Andrey Bryukhankov RUS 00:55:19
9. Stefan Zachaeus LUX 00:55:22
10. Matheus Diniz BRA 00:55:25
Results: Junior Women
1. Emmie Charayron FRA 01:00:22
2. Emma Jackson AUS 01:00:41
3. Rachel Klamer NED 01:00:57
4. Maaike Caelers NED 01:00:59
5. Alexandra Razarenova RUS 01:01:05
6. Allison Hooper CAN 01:01:09
7. Holly Aitken AUS 01:01:27
8. Kyla Coates CAN 01:01:39
9. Carina Brechters GER 01:01:40
10. Yuka Sato JPN 01:01:51
Related articles
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →