World Duathlon Champs live.....

by ITU Admin on 19 Sep, 2005 12:00

Newcastle is in final preparations to receive hundreds of elite athletes when they vie for the World Duathlon Championship title in 2 weeks time. Top athletes from over 35 countries will be making their way to Newcastle to race from the 21st to the 25th September.Australia’s team of 317 is the largest competing federation, followed by large teams from USA and Great Britain, with Kyrgyzstan, Slovakia and Venezuela having 1 athlete representative. 

The 2005 ITU Newcastle World Duathlon Championships will be covered live on www.triathlon.org.
Coverage takes place on Sunday 25 September at 08.30 local time (23.30 Sat in London, 15.30 Sat in Vancouver, 18.30 Sat in New York and 07.30 in Tokyo).
We will be bringing you live pictures, timing, results and text updates from the event.
Click here to go the Newcastle event page.
Start lists are available on the race website by clicking here.

Related Event: 2005 Newcastle ITU Duathlon World Championships
25 - 26 Sep, 2005 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Paul Amey GBR 01:56:28
2. Tim Don GBR 01:56:52
3. Javier García Gomez ESP 01:57:24
4. Anthony Le Duey FRA 01:57:39
5. Leon Griffin AUS 01:57:48
6. Rob Woestenborghs BEL 01:58:07
7. Mark Bailey NZL 01:58:10
8. Greg Bennett USA 01:58:32
9. Benny Vansteelant BEL 01:59:01
10. Nicolas Lebrun FRA 01:59:42
Results: Elite Women
1. Michelle Dillon GBR 02:11:25
2. Catriona Morrison GBR 02:11:28
3. Andrea Whitcombe GBR 02:11:36
4. Nadia Cortassa ITA 02:12:03
5. Annie Emmerson GBR 02:12:21
6. Laura Bennett USA 02:13:01
7. Talis Apud MEX 02:17:30
8. Réka Brassay HUN 02:17:49
9. Helen Lawrence GBR 02:19:08
10. Inmaculada Pereiro Gonzalez ESP 02:19:14
Results: Junior Men
1. Oliver Freeman GBR 01:01:13
2. Ritchie Nicholls GBR 01:01:58
3. Bojan Cebin SLO 01:02:13
4. Matt Daley AUS 01:02:21
5. Richard Murray RSA 01:02:46
6. Morgan Thomas AUS 01:02:59
7. Bruce Hunter NZL 01:03:10
8. Jared Watson RSA 01:03:16
9. Gábor Faldum HUN 01:03:34
10. Charles-Etienne Plourde CAN 01:03:49
Results: Junior Women
1. Rebecca Spence NZL 01:08:28
2. Gitta Arany HUN 01:09:12
3. Rosie Clarke GBR 01:09:47
4. Anna Hamilton NZL 01:10:34
5. Carolin Glaeser GER 01:11:14
6. Zsuzsa Laluska HUN 01:11:37
7. Jacqui Seebold NZL 01:11:45
8. Tyneal Clark AUS 01:11:56
9. Kristin Watt AUS 01:12:01
10. Louise Kerr AUS 01:13:01
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →