Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Corina Hengartner 1978 SUI 938 04:56:06 00:38:38 00:02:25 02:45:00 00:03:58 01:26:04
2 Virginie Popieul 1975 FRA 915 05:08:24 0:38:53 0:02:49 2:55:29 0:03:59 1:27:11
3 Keiko Chikaishi 1977 JPN 927 05:21:21 00:41:33 00:02:55 02:55:01 00:04:53 01:36:56
4 Katie Cooke 1978 IRL 925 05:21:43 00:41:31 00:02:04 03:00:54 00:04:41 01:32:31
5 Bronwyn Copeland 1978 NZL 934 05:31:10 00:45:26 00:03:56 02:54:07 00:04:43 01:42:56
6 Richele Frank 1974 CAN 949 05:31:22 00:42:30 00:03:16 03:01:03 00:06:45 01:37:46
7 Isabelle Boyer Moulin 1974 FRA 913 05:39:38 00:42:14 00:06:41 03:06:06 00:06:11 01:38:25
8 Genevieve Cauffope 1999 CAN 948 05:40:30 00:40:09 00:03:03 03:12:09 00:04:29 01:40:37
9 Cecília Shinn 1976 POR 937 05:42:54 00:42:20 00:03:50 03:17:25 00:05:07 01:34:10
10 Rachael Cunningham 1977 NZL 935 05:44:21 00:45:26 00:04:08 03:09:02 00:04:32 01:41:10
11 Fran Bungay 1974 GBR 918 05:44:30 00:42:23 00:05:01 03:01:40 00:04:28 01:50:57
12 Joanne Rodda 1976 GBR 922 05:59:34 00:44:15 00:03:18 03:20:50 00:04:03 01:47:06
13 Bernadette Wolff 1978 GBR 923 06:02:03 00:44:47 00:03:32 03:18:23 00:05:27 01:49:53
14 Miriam Reupichler 1978 AUT 947 06:06:52 00:47:11 00:03:01 03:26:41 00:05:30 01:44:27
15 Chie Kikoku 1978 JPN 928 06:07:34 00:39:23 00:02:57 03:35:07 00:05:11 01:44:54
16 Claire Hebblewaite 1976 GBR 921 06:11:35 00:46:33 00:04:04 03:29:40 00:05:05 01:46:11
17 Jannelle Allen 1976 USA 939 06:12:08 00:44:41 00:04:30 03:29:51 00:07:50 01:45:14
18 Nicola Goodwin 1974 GBR 919 06:12:46 00:48:38 00:03:43 03:29:58 00:05:28 01:44:57
19 Nicola Hearn 1978 GBR 920 06:17:22 00:48:03 00:02:59 03:29:17 00:05:12 01:51:50
20 Correen Schuebel 1978 USA 941 06:21:45 00:46:08 00:03:46 03:32:36 00:05:52 01:53:22
21 Rachael Addicott 1976 GBR 916 06:23:18 00:48:26 00:04:42 03:38:40 00:06:29 01:44:59
22 Youko Shimada 1978 JPN 932 06:23:50 00:50:55 00:05:16 03:20:56 00:06:42 01:59:58
23 Carole Mcgregor 1976 AUS 944 06:28:44 00:47:50 00:07:43 03:34:43 00:11:28 01:46:58
24 Lynne Collins 1974 USA 940 06:38:25 00:49:26 00:05:06 03:39:54 00:07:34 01:56:23
25 Emilia Mazur 1977 NZL 936 06:39:56 00:53:34 00:05:18 03:44:20 00:08:13 01:48:30
26 Akiko Kubo 1978 JPN 929 06:47:57 00:47:36 00:03:54 03:54:15 00:06:56 01:55:13
27 Sarah Matthews 1974 AUS 943 06:49:35 00:51:24 00:04:55 03:41:54 00:08:10 02:03:10
28 Yuko Oguchi 1975 JPN 931 06:52:34 00:47:05 00:03:48 03:53:21 00:06:30 02:01:49
29 Severine Bonneau 1975 FRA 912 07:07:10 00:48:27 00:06:13 04:02:00 00:07:31 02:02:57
30 Ikuko Ueda 1975 JPN 933 07:26:29 00:48:26 00:04:06 04:15:43 00:09:43 02:08:31
DNF Magali Arfel 1974 FRA 911 00:00:00 00:49:40 00:03:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yukie Matsuo 1974 JPN 930 00:00:00 00:44:52 00:03:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Due to the cold weather conditions, the race was reformatted as a Duathlon. Distances 10 km run; 86 km bike; 20 km run.