Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jérôme Blanc 1982 FRA 20194 01:57:13 00:21:00 00:01:55 00:58:18 00:01:19 00:34:39
2 James Travers 1985 GBR 20197 01:59:59 00:22:03 00:02:04 00:57:05 00:01:27 00:37:19
3 Felix Saur 1985 GER 20214 02:00:01 00:21:26 00:02:12 00:59:08 00:01:29 00:35:45
4 Luca Bertaccini 1984 ITA 20217 02:00:36 00:21:21 00:02:04 00:59:50 00:01:19 00:36:00
5 David Roper 1984 GBR 20198 02:02:06 00:24:30 00:02:08 00:59:12 00:01:24 00:34:49
6 Thomas Thalhammer 1983 AUT 20187 02:02:15 00:21:24 00:01:51 01:01:05 00:01:20 00:36:34
7 Alex Foster 1982 GBR 20210 02:02:22 00:20:12 00:02:02 01:00:23 00:01:12 00:38:30
8 Urs Schiess 1983 SUI 20175 02:03:47 00:22:52 00:02:02 01:00:59 00:01:19 00:36:32
9 Graham Borg 1981 MLT 20220 02:03:49 00:21:29 00:02:02 00:59:50 00:01:37 00:38:48
10 Sébastien Jossi 1981 SUI 20171 02:04:16 00:24:16 00:02:24 00:58:24 00:01:34 00:37:37
11 Mario Strutzenberger 1981 AUT 20186 02:04:41 00:24:27 00:02:21 00:59:05 00:01:50 00:36:58
12 Etienne Risser 1983 FRA 20195 02:05:30 00:24:20 00:02:07 01:00:52 00:01:18 00:36:51
13 Jonathan Bromfield 1984 GBR 20199 02:05:59 00:22:21 00:02:00 01:02:44 00:01:26 00:37:26
14 Raphaël Vorpe 1982 SUI 20179 02:06:27 00:24:06 00:02:14 01:00:38 00:01:25 00:38:01
15 Federico Marostica 1984 ITA 20219 02:07:15 00:22:04 00:02:14 01:03:29 00:01:21 00:38:05
16 Simon Thornton 1982 GBR 20208 02:07:42 00:24:12 00:01:58 01:01:16 00:01:22 00:38:52
17 Thomas Winkelmann 1982 GER 20215 02:08:17 00:21:19 00:02:06 01:03:50 00:01:26 00:39:35
18 Will Poole 1983 GBR 20206 02:08:42 00:25:40 00:01:46 01:01:29 00:01:27 00:38:18
19 David Hynes 1984 GBR 20203 02:08:54 00:23:10 00:02:16 00:59:49 00:01:29 00:42:09
20 Chris Eggleton 1982 GBR 20207 02:08:59 00:22:27 00:02:26 01:02:15 00:01:17 00:40:33
21 Adam Sheppard 1984 GBR 20202 02:09:23 00:25:24 00:02:23 01:03:16 00:01:22 00:36:56
22 Marcus Egger 1981 AUT 20182 02:09:52 00:22:40 00:02:51 01:01:36 00:02:24 00:40:19
23 Frederik Mejlby 1981 DEN 20189 02:10:11 00:24:20 00:02:27 01:03:06 00:01:51 00:38:25
24 Thomas Robinson 1983 GBR 20205 02:10:21 00:22:53 00:02:33 01:01:52 00:01:35 00:41:26
25 Stephen Jelley 1982 GBR 20209 02:10:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Tom Ralph 1985 GBR 20196 02:10:33 00:25:18 00:02:27 01:02:01 00:01:28 00:39:17
27 Phillip Lynes 1984 GBR 20200 02:10:55 00:23:03 00:02:09 01:02:47 00:01:27 00:41:27
28 Richard Kinnersley 1984 GBR 20201 02:11:11 00:23:33 00:02:36 01:03:16 00:01:36 00:40:08
29 Stefan Huber 1985 AUT 20184 02:11:14 00:22:57 00:02:48 01:03:13 00:01:31 00:40:44
30 Robert Ford 1981 GBR 20213 02:11:17 00:24:11 00:02:21 01:02:37 00:01:36 00:40:30
31 Kevin Digby 1981 GBR 20212 02:11:19 00:22:30 00:03:01 01:05:55 00:01:34 00:38:17
32 Andreas Haberl 1984 AUT 20183 02:12:03 00:24:22 00:02:29 01:03:57 00:01:39 00:39:33
33 Manuel Marquart 1982 SUI 20173 02:14:25 00:26:55 00:02:27 01:03:17 00:01:46 00:39:58
34 Steven Beaney 1981 GBR 20211 02:14:35 00:25:17 00:02:26 01:04:58 00:01:37 00:40:15
35 Dylan Griffiths 1983 GBR 20204 02:14:53 00:29:01 00:02:29 01:02:38 00:01:40 00:39:03
36 Thierry Bessede 1985 SUI 20167 02:15:33 00:27:04 00:02:24 01:03:42 00:01:35 00:40:46
37 Zulfu Karabulut TUR 20181 02:15:41 00:24:21 00:02:30 01:04:34 00:01:40 00:42:34
38 Alexis Fortune 1985 IRL 20216 02:16:42 00:25:28 00:02:25 01:06:02 00:01:24 00:41:21
39 Max Lamy De La Chapelle 1984 FRA 20191 02:18:14 00:28:23 00:02:31 01:06:11 00:01:37 00:39:30
40 Christian Mayr 1983 AUT 20185 02:19:01 00:26:23 00:02:26 01:03:51 00:01:44 00:44:35
41 Evgeni Vasilev 1985 BUL 20188 02:26:44 00:31:04 00:03:14 01:11:14 00:02:01 00:39:09
42 Cyrille Duchesne 1981 FRA 20190 02:27:55 00:31:49 00:02:31 01:08:17 00:01:34 00:43:42
43 Andreas Haas 1983 SUI 20170 02:29:52 00:27:00 00:02:32 01:09:49 00:02:02 00:48:27
44 Nicolas Abassit 1983 FRA 20193 02:30:21 00:30:40 00:03:03 01:07:06 00:01:48 00:47:44
45 Timur Zaynashev 1982 RUS 20221 02:30:28 00:33:45 00:04:26 01:10:27 00:02:05 00:39:43
46 Dario Leoncini 1985 ITA 20218 02:32:24 00:27:54 00:03:23 01:08:37 00:02:03 00:50:25
47 Rafael Vilchez 1981 SUI 20178 02:38:01 00:33:07 00:03:17 01:11:22 00:02:24 00:47:50
48 Sylvain Millet 1984 FRA 20192 02:39:50 00:27:25 00:04:06 01:15:10 00:01:45 00:51:21
49 Sacha Trpkovski 1982 SUI 20176 02:42:10 00:32:45 00:02:53 01:09:43 00:02:19 00:54:28
DNF Fabrice Bally 1981 SUI 20166 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Demierre 1984 SUI 20169 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Philippe Koutny 1983 SUI 20172 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cédric Pache 1983 SUI 20174 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthias Vauthier 1985 SUI 20177 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stephan Walser 1984 SUI 20180 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 loop); Bike 40.8 km (2 laps) Run 10 km (3 laps)
Water temperature 21º C. Air temperature 19º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Pascal Godel/FRA
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Eugene Kraus/LUX, Oliver Imfeld/SUI