Results: 2015 Geneva ETU Triathlon European Championships | 30-34 Male AG Sprint
Geneva, Switzerland • 10 Jul, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Isacco Andrenucci 1985 ITA 10225 01:05:44 00:10:21 00:01:43 00:34:58 00:01:16 00:17:25
2 Wolfgang Mangold 1981 AUT 10197 01:07:05 00:11:05 00:02:04 00:34:55 00:01:26 00:17:34
3 Thomas Thalhammer 1983 AUT 10198 01:07:06 00:11:03 00:01:50 00:34:54 00:01:21 00:17:55
4 Alan O'Brien 1985 IRL 10224 01:08:43 00:12:49 00:02:03 00:34:15 00:01:17 00:18:18
5 Scott Wardman 1983 GBR 10207 01:09:21 00:11:14 00:02:04 00:36:22 00:01:21 00:18:19
6 Djalil Baiou 1981 GBR 10217 01:09:46 00:12:25 00:02:28 00:35:57 00:01:17 00:17:37
7 Thomas Winkelmann 1982 GER 10223 01:10:03 00:11:00 00:02:06 00:36:34 00:01:22 00:18:59
8 Grant Ormerod 1982 GBR 10218 01:10:20 00:12:59 00:02:11 00:34:36 00:01:24 00:19:08
9 Andrew Bedford 1981 GBR 10212 01:10:21 00:13:43 00:02:03 00:35:02 00:01:20 00:18:11
10 Francois Fontaine 1981 FRA 10229 01:11:03 00:12:11 00:01:51 00:36:14 00:01:22 00:19:23
11 Nicolas Herbau 1982 FRA 10201 01:11:15 00:14:54 00:02:37 00:33:56 00:01:35 00:18:11
12 Alan Ward 1984 GBR 10220 01:11:18 00:11:32 00:02:10 00:35:09 00:01:32 00:20:54
13 Christopher Holmes 1981 GBR 10208 01:11:47 00:11:01 00:02:05 00:36:37 00:01:37 00:20:25
14 Jonathan Pim 1983 GBR 10214 01:12:05 00:13:27 00:02:24 00:36:34 00:01:26 00:18:11
15 Manuel Marquart 1982 SUI 10191 01:13:19 00:14:24 00:02:25 00:35:33 00:01:45 00:19:11
16 Soner Oralkasım 1981 TUR 10194 01:13:20 00:12:19 00:03:16 00:36:02 00:01:45 00:19:57
17 Harry Boyle 1982 GBR 10215 01:13:27 00:13:56 00:02:06 00:36:21 00:01:29 00:19:33
18 Simon Needle 1981 GBR 10210 01:13:30 00:12:43 00:01:58 00:37:21 00:01:32 00:19:54
19 Nathan Risbey 1982 GBR 10206 01:13:47 00:13:54 00:02:39 00:37:51 00:01:19 00:18:01
20 Andrew Morris 1983 GBR 10222 01:16:08 00:14:23 00:02:56 00:36:26 00:01:54 00:20:27
21 Tim George 1983 GBR 10203 01:16:22 00:14:36 00:02:18 00:37:23 00:01:30 00:20:34
22 Kev Tonner 1983 GBR 10209 01:16:32 00:14:42 00:02:14 00:38:07 00:01:25 00:20:02
23 Peter Thomas 1984 GBR 10211 01:16:49 00:14:14 00:02:17 00:37:49 00:01:29 00:20:57
24 Laurent Henry 1985 SUI 10190 01:16:56 00:14:59 00:02:32 00:36:48 00:01:39 00:20:56
25 Andrea Rondilone 1985 ITA 10227 01:17:16 00:13:44 00:02:57 00:39:25 00:01:38 00:19:32
26 Andrew Taylor 1981 GBR 10204 01:17:58 00:14:02 00:02:36 00:38:45 00:01:34 00:20:59
27 Russell Parry 1981 GBR 10219 01:18:22 00:13:09 00:02:35 00:39:30 00:01:44 00:21:22
28 Johannes Zsifkovits 1984 AUT 10199 01:19:02 00:14:28 00:02:28 00:39:25 00:01:40 00:21:00
29 Michael Heyes 1985 GBR 10213 01:23:43 00:16:30 00:02:12 00:44:14 00:01:24 00:19:22
30 James Wilson 1980 GBR 10221 01:23:49 00:15:12 00:02:24 00:41:40 00:01:39 00:22:53
31 Samuel Nikles 1984 SUI 10192 01:29:26 00:17:29 00:02:22 00:44:21 00:01:40 00:23:31
32 Marco Testa 1985 ITA 10226 01:32:07 00:19:55 00:03:16 00:43:58 00:01:57 00:22:59
33 Peter Kaltenegger 1984 AUT 10196 01:34:59 00:23:47 00:03:13 00:43:35 00:01:59 00:22:23
DNF Cyrille Duchesne 1981 FRA 10200 DNF 00:17:34 00:02:36 00:40:31 00:01:38 00:00:00
DNF Stefan Huber 1985 AUT 10195 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 loop); Bike 20.4 km (3 laps) Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.2º C. Air temperature 20.9º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Ian Howard/GBR, Oliver Imfeld/SUI