Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jorik Van Egdom 1995 NED 26 01:52:39 00:24:54 00:00:40 00:54:38 00:00:25 00:32:03
2 Manoel Messias 1996 BRA 44 01:53:00 00:24:56 00:00:37 00:55:24 00:00:25 00:31:39
3 Bence Bicsák 1995 HUN 33 01:53:02 00:24:07 00:00:38 00:56:11 00:00:26 00:31:42
4 Simon Viain 1993 FRA 1 01:53:12 00:24:10 00:00:40 00:56:06 00:00:26 00:31:53
5 Tom Richard 1993 FRA 19 01:53:13 00:23:39 00:00:41 00:56:33 00:00:26 00:31:57
6 Cesar Saracho 1994 MEX 22 01:53:19 00:23:53 00:00:40 00:56:23 00:00:30 00:31:55
7 Léo Bergere 1996 FRA 12 01:54:02 00:24:11 00:00:38 00:56:03 00:00:24 00:32:49
8 István Király 1994 HUN 48 01:54:42 00:24:51 00:00:40 00:55:23 00:00:27 00:33:24
9 Xavier Grenier-Talavera 1995 CAN 6 01:54:50 00:23:49 00:00:36 00:56:28 00:00:27 00:33:32
10 Declan Wilson 1993 AUS 16 01:54:56 00:24:45 00:00:40 00:55:28 00:00:26 00:33:39
11 Wian Sullwald 1993 RSA 8 01:55:03 00:23:59 00:00:36 00:56:17 00:00:26 00:33:47
12 Calum Johnson 1994 GBR 52 01:55:05 00:24:04 00:00:44 00:56:10 00:00:24 00:33:45
13 Eli Hemming 1995 USA 31 01:55:11 00:24:02 00:00:39 00:56:15 00:00:26 00:33:51
14 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 21 01:55:16 00:24:08 00:00:37 00:55:28 00:00:24 00:34:41
15 Matthew Baker 1994 AUS 10 01:55:22 00:24:29 00:00:38 00:55:50 00:00:26 00:34:02
16 Brian Moya 1993 COL 39 01:55:27 00:23:54 00:00:38 00:56:23 00:00:29 00:34:05
17 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 32 01:56:11 00:23:42 00:00:39 00:56:32 00:00:26 00:34:54
18 Filipe Azevedo 1993 POR 54 01:56:24 00:23:57 00:00:43 00:56:20 00:00:28 00:34:58
19 Jimmy Kershaw 1996 GBR 59 01:56:30 00:24:58 00:00:35 00:55:25 00:00:31 00:35:03
20 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 15 01:56:42 00:24:02 00:00:40 00:56:17 00:00:26 00:35:19
21 Gustav Iden 1996 NOR 18 01:56:45 00:24:55 00:00:40 00:57:41 00:00:29 00:33:01
22 Temirlan Temirov 1996 KAZ 37 01:56:47 00:23:59 00:00:39 00:56:21 00:00:29 00:35:21
23 Itamar Alster 1995 ISR 60 01:56:50 00:23:51 00:00:39 00:56:28 00:00:25 00:35:29
24 Lukas Pertl 1995 AUT 30 01:57:11 00:24:53 00:00:39 00:55:23 00:00:27 00:35:52
25 Ilya Prasolov 1994 RUS 24 01:57:37 00:24:23 00:00:38 00:55:53 00:00:28 00:36:17
26 Alexis Lepage 1994 CAN 36 01:57:47 00:24:06 00:00:42 00:56:05 00:00:28 00:36:28
27 William Huffman 1993 USA 20 01:58:02 00:23:40 00:00:38 00:56:33 00:00:26 00:36:46
28 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 38 01:58:08 00:23:42 00:00:39 00:56:36 00:00:30 00:36:44
29 Frantisek Linduska 1994 CZE 68 01:58:23 00:24:04 00:00:43 00:56:14 00:00:27 00:36:57
30 Tayler Reid 1996 NZL 55 01:58:35 00:23:40 00:00:39 00:56:39 00:00:24 00:37:16
31 Vicente Trewhela 1995 CHI 50 01:58:56 00:23:39 00:00:42 00:56:38 00:00:26 00:37:33
32 Rodolphe Von Berg 1993 USA 27 01:59:22 00:24:36 00:00:40 00:57:29 00:00:29 00:36:09
33 Grant Sheldon 1994 GBR 3 01:59:27 00:24:31 00:00:46 01:01:04 00:00:30 00:32:38
34 Ryousuke Maeda 1995 JPN 42 01:59:33 00:24:09 00:00:39 00:55:27 00:00:27 00:38:54
35 Kauê Willy 1996 BRA 63 01:59:51 00:24:16 00:00:42 00:56:05 00:00:31 00:38:19
36 Sylvain Fridelance 1995 SUI 40 02:00:28 00:24:01 00:00:39 00:55:34 00:00:26 00:39:50
37 Renze Postma 1996 ARU 74 02:00:34 00:24:02 00:00:39 00:56:23 00:00:30 00:39:03
38 Marcel Walkington 1993 AUS 4 02:01:08 00:24:10 00:00:37 00:58:32 00:00:32 00:37:19
39 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 45 02:01:37 00:24:53 00:00:38 00:55:23 00:00:31 00:40:14
40 Bob Haller 1993 LUX 7 02:01:51 00:24:27 00:00:38 00:55:47 00:00:23 00:40:39
41 David Luis 1995 POR 66 02:01:53 00:23:54 00:00:38 00:58:47 00:00:26 00:38:09
42 Alexey Kalistratov 1994 RUS 64 02:01:54 00:25:04 00:00:39 00:59:59 00:00:29 00:35:45
43 Federico Scarabino 1996 URU 69 02:02:50 00:24:56 00:00:42 00:57:41 00:00:31 00:39:02
44 Ron Lewinsohn 1995 ISR 58 02:03:07 00:24:03 00:00:41 00:58:29 00:00:27 00:39:29
45 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 11 02:04:50 00:24:40 00:00:39 01:01:01 00:00:29 00:38:02
46 Eun Sung Lee 1994 KOR 65 02:04:57 00:24:20 00:00:42 01:01:16 00:00:31 00:38:09
47 Dario Chitti 1993 ITA 51 02:05:37 00:23:54 00:00:40 00:58:48 00:00:30 00:41:47
48 Hui Wai Wong 1995 HKG 23 02:05:50 00:24:22 00:00:39 00:59:38 00:00:28 00:40:46
49 Martin Ulloa 1994 CHI 49 02:06:26 00:24:49 00:00:40 01:00:53 00:00:33 00:39:33
50 Gordon Benson 1994 GBR 41 02:06:56 00:23:53 00:00:40 01:03:01 00:00:31 00:38:53
LAP Roy Zuaretz 1994 ISR 57 LAP 00:24:14 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Marc Greyling 1994 RSA 72 LAP 00:24:20 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Menno Koolhaas 1995 NED 35 LAP 00:24:27 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Christophe De Keyser 1993 BEL 29 LAP 00:24:52 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jose David Amaya 1996 VEN 62 LAP 00:25:54 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Facundo Medard 1995 ARG 73 LAP 00:26:12 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ruslan Terekhov 1994 RUS 67 LAP 00:26:44 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Jiri Kalus 1993 CZE 56 DSQ 00:24:25 00:00:43 01:01:11 00:00:29 00:00:00
DSQ David Castro Fajardo 1993 ESP 2 DSQ 00:23:38 00:00:42 01:02:01 00:00:31 00:00:00
DNF Sam Ward 1994 NZL 9 DNF 00:23:42 00:00:40 00:56:36 00:00:27 00:00:00
DNF Jørgen Gundersen 1995 NOR 61 DNF 00:23:39 00:00:41 00:56:40 00:00:27 00:00:00
DNF Gabriel Sandör 1996 SWE 53 DNF 00:24:47 00:00:39 00:55:35 00:00:35 00:00:00
DNF Raphael Montoya 1995 FRA 14 DNF 00:24:05 00:00:41 00:56:07 00:00:26 00:00:00
DNF Luke Willian 1996 AUS 5 DNF 00:24:34 00:00:38 00:58:04 00:00:29 00:00:00
DNF Badr Siwane 1994 MAR 47 DNF 00:24:51 00:00:39 01:02:20 00:00:16 00:00:00
DNF Matthew Roberts 1996 AUS 77 DNF 00:23:56 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 34 DNF 00:23:59 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Khaled Essam 1997 EGY 76 DNF 00:24:00 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Adrien Briffod 1994 SUI 17 DNF 00:24:26 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lasse Lührs 1996 GER 28 DNF 00:24:32 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 25 DNF 00:24:57 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ramon Bustos 1994 CHI 70 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Flavio Morandini 1994 ARG 43 DNF 00:24:14 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ulf Schuetze/CAN Race Referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Ulf Schuetze/CAN, Terry Sheldrake/NZL, Jaime Cadaval/MEX
Water Temperature 29.0º C. Air Temperature 34º C. Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 40.050 km (8 laps); Run 9.630 km (4 laps)
Athletes #2 Castro Fajardo/ESP and #56 Kalus/CZE were disqualified because they short cut the swimming course