Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 1 00:57:43 00:09:43 00:00:37 00:31:46 00:00:28 00:15:07
2 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 32 00:57:45 00:09:56 00:00:37 00:31:38 00:00:29 00:15:02
3 Jordi García Gracia 1992 ESP 8 00:57:51 00:09:51 00:00:39 00:31:34 00:00:30 00:15:15
4 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 6 00:57:53 00:10:06 00:00:37 00:31:20 00:00:30 00:15:18
5 Sylvain Fridelance 1995 SUI 5 00:57:55 00:09:50 00:00:39 00:31:39 00:00:29 00:15:16
6 Ran Sagiv 1997 ISR 35 00:57:58 00:09:53 00:00:40 00:31:37 00:00:33 00:15:14
7 Constantine Doherty 1995 IRL 14 00:58:06 00:10:14 00:00:37 00:31:11 00:00:30 00:15:31
8 Massimo De Ponti 1987 ITA 4 00:58:13 00:09:53 00:00:37 00:31:41 00:00:30 00:15:30
9 Luke Burns 1998 AUS 36 00:58:17 00:10:15 00:00:39 00:31:16 00:00:28 00:15:37
10 Danilo Pimentel 1986 BRA 2 00:58:21 00:09:52 00:00:39 00:31:39 00:00:29 00:15:40
11 Fergus Roberts 1994 GBR 38 00:58:25 00:10:10 00:00:43 00:31:18 00:00:33 00:15:39
12 Jesus Gomar 1988 GEO 9 00:58:34 00:09:51 00:00:42 00:31:32 00:00:35 00:15:52
13 Javier Lluch Perez 1998 ESP 20 00:58:36 00:10:23 00:00:33 00:31:10 00:00:30 00:15:57
14 Kevin Tarek Viñuela 1995 ESP 22 00:58:38 00:09:43 00:00:38 00:31:51 00:00:35 00:15:50
15 João Francisco Ferreira 1993 POR 16 00:58:41 00:10:04 00:00:39 00:31:26 00:00:32 00:15:58
16 Lasse Nygaard-Priester 1995 GER 17 00:58:44 00:09:56 00:00:38 00:31:33 00:00:30 00:16:06
17 Alberto Castiñeira 1996 ESP 30 00:58:48 00:09:44 00:00:40 00:31:41 00:00:32 00:16:09
18 Antoine Muller 1993 FRA 33 00:58:51 00:09:56 00:00:40 00:31:35 00:00:32 00:16:06
19 Amitai Yonah 1994 ISR 15 00:58:56 00:10:25 00:00:40 00:32:07 00:00:33 00:15:09
20 Jonathan Sammut 1997 AUS 47 00:59:13 00:09:55 00:00:40 00:31:35 00:00:30 00:16:30
21 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 10 00:59:17 00:09:59 00:00:35 00:31:38 00:00:30 00:16:32
22 Frederik Henes 1997 GER 69 00:59:19 00:10:34 00:00:41 00:31:59 00:00:30 00:15:33
23 Alexandre Nobre 1994 POR 11 00:59:22 00:10:05 00:00:38 00:31:25 00:00:33 00:16:40
24 Jonas Breinlinger 1994 GER 12 00:59:24 00:09:43 00:00:39 00:31:55 00:00:43 00:16:22
25 Marco Corrà 1995 ITA 27 00:59:25 00:09:43 00:00:41 00:31:47 00:00:37 00:16:36
26 Walter Schafer 1991 USA 25 00:59:27 00:10:36 00:00:37 00:32:00 00:00:31 00:15:41
27 Aleix Domenech 1995 ESP 31 00:59:38 00:10:02 00:00:37 00:31:26 00:00:31 00:16:58
28 Hector Arevalo Chico 1997 ESP 65 00:59:40 00:10:07 00:00:36 00:31:31 00:00:32 00:16:53
29 Alec Wilimovsky 1997 USA 21 00:59:45 00:09:30 00:00:40 00:31:53 00:00:34 00:17:06
30 Javier Romo Oliver 1999 ESP 44 00:59:50 00:10:24 00:00:39 00:32:12 00:00:34 00:15:59
31 Riccardo Mosso 1994 ITA 29 00:59:55 00:10:11 00:00:38 00:32:25 00:00:32 00:16:06
32 Jordi Relats Moreno 1980 ESP 74 01:00:00 00:09:57 00:00:39 00:32:34 00:00:34 00:16:14
33 David Castro Fajardo 1993 ESP 3 01:00:16 00:09:43 00:00:38 00:33:44 00:00:31 00:15:38
34 Genis Grau 1994 ESP 18 01:00:19 00:09:58 00:00:37 00:32:39 00:00:32 00:16:30
35 Harry Leleu 1996 GBR 64 01:00:29 00:10:13 00:00:39 00:31:12 00:00:28 00:17:55
36 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 28 01:00:48 00:09:45 00:00:47 00:32:52 00:00:34 00:16:47
37 Guillem Montiel Moreno 1999 ESP 41 01:00:49 00:10:10 00:00:38 00:32:21 00:00:31 00:17:06
38 Karim Balli Al Soufi 1986 ESP 34 01:00:56 00:10:20 00:00:41 00:32:15 00:00:33 00:17:05
39 Arnau Montiel Moreno 1997 ESP 43 01:00:59 00:09:54 00:00:40 00:32:37 00:00:30 00:17:16
40 Guillermo Cuchillo Bermejo 1990 ESP 46 01:01:10 00:10:21 00:00:39 00:33:04 00:00:36 00:16:28
41 André Dias 1996 POR 39 01:01:15 00:10:20 00:00:37 00:32:17 00:00:32 00:17:28
42 Adria Muñoz Illana 1990 ESP 73 01:01:27 00:09:39 00:00:43 00:32:51 00:00:35 00:17:37
43 Rory Atkins 1994 GBR 48 01:01:50 00:10:06 00:00:43 00:32:27 00:00:35 00:17:59
44 Michele Sarzilla 1988 ITA 40 01:01:52 00:10:33 00:00:40 00:33:56 00:00:34 00:16:07
45 Alberto Chiodo 1996 ITA 57 01:02:10 00:10:36 00:00:37 00:34:02 00:00:30 00:16:24
46 Gil Maia 1991 POR 37 01:02:18 00:10:48 00:00:37 00:33:49 00:00:34 00:16:29
47 Colin Wyss 1995 SUI 63 01:02:43 00:10:32 00:00:39 00:34:02 00:00:33 00:16:55
48 Javier Martin Morales 1995 ESP 59 01:02:48 00:11:06 00:00:38 00:33:23 00:00:32 00:17:07
49 Jose Angel Hernández Lleo 1998 ESP 53 01:02:57 00:10:36 00:00:41 00:33:52 00:00:32 00:17:14
50 Idan Apsimon 1997 ISR 54 01:02:59 00:10:03 00:00:42 00:34:27 00:00:33 00:17:12
51 Ivan Anzaldo 1998 ARG 68 01:03:06 00:10:23 00:00:38 00:34:14 00:00:32 00:17:17
52 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 23 01:03:38 00:09:46 00:00:38 00:35:00 00:00:42 00:17:30
53 Ricardo Clavería Guerra 1998 ESP 67 01:03:54 00:10:12 00:00:38 00:34:22 00:00:32 00:18:08
54 Cheng Tai Wu 1993 TPE 70 01:04:01 00:10:21 00:00:37 00:34:19 00:00:33 00:18:09
55 Keith Galea 1987 MLT 51 01:04:21 00:11:07 00:00:44 00:34:18 00:00:36 00:17:34
56 Gültigin Er 1997 TUR 58 01:04:33 00:09:50 00:00:39 00:34:51 00:00:30 00:18:41
57 Ruben Pereira 1994 ESP 71 01:06:08 00:10:11 00:00:39 00:35:33 00:00:33 00:19:11
58 Andres Eduardo Diaz 1993 COL 50 01:06:49 00:09:55 00:00:40 00:36:14 00:00:39 00:19:20
DNF Federico Scarabino 1996 URU 24 DNF 00:10:13 00:10:56 00:45:11 00:45:48 00:00:00
DNF Stefano Rigoni 1994 ITA 49 DNF 00:09:42 00:10:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nikos Wilczek 1992 GRE 52 DNF 00:10:14 00:10:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF David Agius Lia 1980 MLT 60 DNF 00:12:05 00:12:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ramon Bustos 1994 CHI 62 DNF 00:10:34 00:11:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andreas Galanos/GRE. Race Referee: Noelia Rivas/ESP. Competition Jury: Andreas Galanos/GER, Nezha Bidouane/MAR, Alicia Garcia/ESP.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps) Run 5 km (2 laps).
Water Temperature 21.0ºC, Air Temperature 27.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #6 SAnchez MAnteca/ESP. #9 Gomar/GEO, #50 Eduaro Diaz/COL and #73 Muñoz Illana served a 10 seconds penalty during the run segment.