Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Learmonth 1988 GBR 8 01:57:50 00:19:09 00:00:51 01:00:11 00:00:25 00:37:14
2 Sophie Coldwell 1995 GBR 15 01:58:05 00:19:49 00:00:49 00:59:34 00:00:26 00:37:27
3 Alice Betto 1987 ITA 14 01:58:31 00:19:45 00:00:51 00:59:36 00:00:26 00:37:53
4 Vendula Frintova 1983 CZE 3 01:58:41 00:20:53 00:00:51 01:00:44 00:00:22 00:35:51
5 Claire Michel 1988 BEL 9 01:58:41 00:20:56 00:00:50 01:00:45 00:00:26 00:35:44
6 Jolanda Annen 1992 SUI 6 01:58:47 00:20:18 00:00:49 01:01:21 00:00:24 00:35:55
7 Sara Vilic 1992 AUT 7 01:59:00 00:20:51 00:00:50 01:00:46 00:00:25 00:36:08
8 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 10 01:59:24 00:19:50 00:00:49 01:01:51 00:00:25 00:36:29
9 Zsófia Kovács 1988 HUN 2 01:59:28 00:21:00 00:00:48 01:00:43 00:00:27 00:36:30
10 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 23 01:59:37 00:20:05 00:00:50 01:03:13 00:00:30 00:34:59
11 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 19 01:59:46 00:19:27 00:00:54 00:59:52 00:00:27 00:39:06
12 Elena Danilova 1991 RUS 11 02:00:13 00:21:00 00:00:51 01:00:39 00:00:28 00:37:15
13 Lisa Perterer 1991 AUT 12 02:00:24 00:20:59 00:00:47 01:00:41 00:00:28 00:37:29
14 Petra Kurikova 1991 CZE 22 02:00:37 00:20:57 00:00:51 01:00:43 00:00:24 00:37:42
15 India Lee 1988 GBR 1 02:01:24 00:20:16 00:00:52 01:01:22 00:00:27 00:38:27
16 Michelle Flipo 1988 ITU 17 02:02:14 00:20:56 00:00:55 01:02:16 00:00:29 00:37:38
17 Eva Skaza 1997 SLO 27 02:02:28 00:20:48 00:00:53 01:00:47 00:00:26 00:39:34
18 Yuliya Golofeeva 1996 RUS 26 02:02:41 00:21:13 00:00:54 01:02:02 00:00:31 00:38:01
19 Julia Hauser 1994 AUT 18 02:03:09 00:21:02 00:00:53 01:02:13 00:00:24 00:38:37
20 Mariya Shorets 1990 RUS 4 02:03:19 00:21:14 00:00:53 01:02:00 00:00:26 00:38:46
21 Lisa Berger 1993 SUI 24 02:05:07 00:21:01 00:00:52 01:00:39 00:00:27 00:42:08
22 Sara Perez Sala 1988 ESP 20 02:07:13 00:20:17 00:00:53 01:01:20 00:00:30 00:44:13
LAP Amalia Isabel Sanchez Albo 1991 MEX 25 LAP 00:21:12 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Margaryta Krylova 1994 UKR 30 LAP 00:22:50 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anna Godoy Contreras 1992 ESP 16 DNF 00:20:17 00:00:48 01:01:26 00:00:28 00:00:00
DNF Vanessa Fernandes 1985 POR 28 DNF 00:22:20 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kseniia Levkovska 1989 AZE 21 DNF 00:21:13 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vira Sosnova 1995 UKR 29 DNF 00:23:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (8 laps); Run 10 km (4 laps)
Water temperature 23.1 C. Air Temperature 18.9 C. Wetsuits not allowed.