Results: 2017 Penticton ITU Duathlon World Championships | 16-19 Male AG Sprint
Penticton, Canada • 19 Aug, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Cameron Low 1998 NZL 1011 01:00:25 00:16:39 00:01:16 00:33:10 00:00:59 00:08:24
2 Jared Eytcheson 1999 USA 1013 01:00:58 00:16:52 00:01:22 00:32:47 00:01:05 00:08:55
3 Jake Stephenson 2001 GBR 1007 01:01:39 00:17:35 00:01:20 00:33:09 00:00:55 00:08:42
4 Timothy Wells 1999 USA 1018 01:02:53 00:16:34 00:01:14 00:35:45 00:00:52 00:08:31
5 Matthew Braybrooke 1999 GBR 1004 01:04:08 00:18:32 00:01:28 00:33:51 00:00:58 00:09:21
6 Luiz Felipe Domingos 1998 BRA 1021 01:04:18 00:18:04 00:01:35 00:34:31 00:01:00 00:09:09
7 Rafael Rodriguez Fernandez 1999 MEX 1023 01:05:09 00:17:19 00:01:27 00:36:33 00:01:01 00:08:51
8 Patrick Wells 1999 USA 1019 01:05:22 00:17:56 00:01:18 00:35:09 00:01:02 00:09:59
9 Nathan Paladino 1998 USA 1014 01:05:45 00:17:55 00:01:34 00:35:38 00:01:26 00:09:14
10 Bradyn Ricca 2000 USA 1016 01:08:19 00:17:34 00:01:29 00:38:52 00:01:13 00:09:12
11 Lachlan Pettigrew 2001 USA 1015 01:09:42 00:19:58 00:01:29 00:36:38 00:01:02 00:10:38
12 Callan Rowland 1998 GBR 1006 01:10:10 00:18:32 00:02:04 00:38:51 00:01:07 00:09:38
13 Lance Stites 2001 USA 1017 01:10:42 00:18:37 00:02:17 00:38:24 00:01:35 00:09:51
14 Marcus Brown 2000 CAN 1001 01:10:57 00:19:12 00:01:38 00:38:34 00:01:09 00:10:26
15 Scott Thomas 1999 GBR 1008 01:12:10 00:19:28 00:01:29 00:37:53 00:01:16 00:12:07
16 Samuel Page 1999 GBR 1005 01:12:30 00:20:54 00:01:42 00:37:18 00:01:16 00:11:23
17 Jared Clark 2000 USA 1012 01:16:18 00:21:44 00:01:46 00:40:15 00:01:19 00:11:16
18 Antoine Simard 1999 CAN 1022 01:16:54 00:20:37 00:01:36 00:42:43 00:01:08 00:10:51
19 David Moore 2000 CAN 1003 01:23:00 00:23:06 00:01:56 00:41:24 00:01:52 00:14:43
20 Noah Jones 1998 CAN 1002 01:24:44 00:24:48 00:01:56 00:43:28 00:02:00 00:12:33
Program notes:

Draft Legal
Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, David Markham/CAN.
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: David Markham/CAN, Loreen Barnett/CAN, Paul Huyer/CAN.
Distances: First Run 5 km (2 laps); Bike 20 km (2 laps); 2nd Run 2.5 km (1 lap)