Results: 2017 Penticton ITU Duathlon World Championships | 45-49 Female AG Sprint
Penticton, Canada • 19 Aug, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Vicki Fleming 1968 NZL 1629 01:12:39 00:20:45 00:01:45 00:38:46 00:01:17 00:10:09
2 Ruth Hutchinson 1970 NZL 1631 01:12:44 00:21:03 00:01:43 00:38:12 00:01:13 00:10:34
3 Ute Nestler 1971 USA 1642 01:13:30 00:21:06 00:01:53 00:38:02 00:01:24 00:11:07
4 Junko Tomatsu 1969 JPN 1628 01:14:55 00:21:49 00:01:54 00:39:01 00:01:23 00:10:50
5 Victoria Godliman 1972 GBR 1625 01:14:57 00:22:10 00:01:55 00:38:32 00:01:20 00:11:03
6 Elizabeth Sinclair 1969 AUS 1653 01:16:08 00:22:14 00:01:47 00:40:01 00:01:27 00:10:40
7 Kirsty Prior 1972 GBR 1627 01:16:13 00:22:49 00:01:32 00:39:24 00:01:12 00:11:17
8 Christine Hauger 1968 USA 1639 01:17:05 00:20:49 00:02:16 00:42:09 00:01:30 00:10:23
9 Lisa Evered 1969 CAN 1624 01:18:01 00:22:19 00:02:02 00:41:01 00:01:31 00:11:10
10 Vikki Johnston 1971 GBR 1626 01:18:29 00:22:10 00:01:48 00:42:18 00:01:12 00:11:04
11 Karri Beck 1969 CAN 1622 01:18:55 00:22:49 00:02:17 00:40:33 00:01:23 00:11:55
12 Catherine Lye 1972 NZL 1632 01:19:04 00:23:17 00:01:50 00:40:18 00:01:38 00:12:02
13 Pamela Tate 1968 USA 1646 01:19:44 00:24:11 00:02:10 00:39:34 00:01:35 00:12:17
14 Laura Wiley 1972 USA 1651 01:20:33 00:23:33 00:02:21 00:41:17 00:01:53 00:11:30
15 Lara Ray 1969 USA 1644 01:20:52 00:23:07 00:02:19 00:41:45 00:01:37 00:12:05
16 Rebecca Dunne 1972 CAN 1623 01:20:59 00:22:40 00:02:03 00:41:59 00:01:41 00:12:38
17 Lynn Streetz Hallum 1968 USA 1645 01:24:18 00:23:47 00:02:14 00:45:02 00:01:27 00:11:51
18 Julie Logan 1971 USA 1640 01:25:11 00:26:03 00:02:17 00:42:23 00:01:38 00:12:53
19 Nathalie Archambault 1969 CAN 1621 01:25:12 00:25:40 00:02:24 00:42:42 00:01:31 00:12:57
20 Barb Eddy 1968 CAN 1655 01:26:02 00:25:06 00:02:18 00:44:20 00:01:53 00:12:28
21 Catherine Forrest 1972 NZL 1630 01:26:31 00:24:25 00:01:59 00:46:30 00:01:27 00:12:12
22 Julia Spark 1968 NZL 1633 01:27:03 00:25:01 00:02:25 00:44:57 00:01:45 00:12:56
23 Trudy Grahame 1971 AUS 1652 01:28:17 00:24:15 00:02:20 00:47:15 00:01:54 00:12:36
24 Michelle Musia 1971 USA 1641 01:30:02 00:27:10 00:02:01 00:45:00 00:01:45 00:14:09
25 Tracy Arnold 1971 USA 1635 01:30:49 00:26:26 00:02:29 00:46:42 00:02:08 00:13:06
26 Melissa Parrott 1969 USA 1643 01:30:56 00:24:30 00:02:02 00:50:34 00:01:51 00:12:02
27 Anu Campbell 1969 USA 1637 01:32:27 00:27:11 00:02:19 00:48:28 00:01:49 00:12:43
28 Rayna Wendkos 1970 USA 1650 01:33:21 00:27:53 00:02:36 00:47:58 00:02:01 00:12:55
29 Kimee Armour 1970 USA 1634 01:41:56 00:31:15 00:03:16 00:48:09 00:02:13 00:17:04
30 Mia Van Eken 1971 USA 1648 01:49:37 00:31:37 00:03:30 00:56:53 00:02:32 00:15:07
31 Debra Vieira 1968 USA 1649 01:52:08 00:39:27 00:02:58 00:52:08 00:02:57 00:14:40
32 Christina Ullman 1971 USA 1647 02:00:01 00:34:37 00:03:53 00:59:04 00:03:24 00:19:05
33 Iona Stavrou 1972 AUS 1654 02:03:07 00:40:36 00:02:51 00:57:25 00:02:47 00:19:30
DNF Anne Ekern 1968 USA 1638 DNF 00:23:37 00:02:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Draft Legal
Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, David Markham/CAN.
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: David Markham/CAN, Loreen Barnett/CAN, Paul Huyer/CAN.
Distances: First Run 5 km (2 laps); Bike 20 km (2 laps); 2nd Run 2.5 km (1 lap)