Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Fullagar 2000 FRA 7 01:03:28 00:09:54 00:01:07 00:33:26 00:00:32 00:18:29
2 Lucía Salafranca Le Toulouzan 1999 ESP 20 01:03:36 00:10:05 00:01:06 00:33:18 00:00:31 00:18:36
3 Lea Coninx 1998 FRA 21 01:03:52 00:10:16 00:01:15 00:33:27 00:00:29 00:18:25
4 Berenice Fulchiron 2000 FRA 38 01:04:15 00:10:34 00:01:15 00:33:07 00:00:29 00:18:50
5 Sofiya Pryyma 1998 UKR 4 01:04:19 00:10:07 00:01:14 00:32:57 00:00:30 00:19:31
6 Valentina Riasova 1998 RUS 26 01:04:28 00:10:27 00:01:10 00:33:22 00:00:33 00:18:56
7 Pauline Landron 1999 FRA 12 01:04:29 00:10:32 00:01:06 00:33:16 00:00:28 00:19:07
8 Audrey Ducornet 2000 FRA 10 01:04:35 00:10:31 00:01:11 00:33:13 00:00:29 00:19:11
9 Kiara Lenaertz 1998 BEL 8 01:04:46 00:10:42 00:01:13 00:33:01 00:00:28 00:19:22
10 Maria Tchuiko 1998 RUS 45 01:04:47 00:09:59 00:01:14 00:33:17 00:00:31 00:19:46
11 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 35 01:04:50 00:10:40 00:01:13 00:33:00 00:00:30 00:19:27
12 Gabriela Ribeiro 2000 POR 18 01:04:56 00:09:54 00:01:09 00:33:26 00:00:27 00:20:00
13 Rani Škrabanja 1998 NED 2 01:05:06 00:09:56 00:01:08 00:33:25 00:00:32 00:20:05
14 Laura Swannet 1999 BEL 9 01:05:16 00:11:00 00:01:12 00:34:21 00:00:31 00:18:12
15 Lone Meertens 1998 BEL 17 01:05:32 00:10:33 00:01:10 00:33:11 00:00:30 00:20:08
16 Gal Rubanenko 1998 ISR 1 01:05:38 00:10:17 00:01:10 00:33:29 00:00:31 00:20:11
17 Raz Poradosu 1999 ISR 29 01:05:47 00:10:24 00:01:30 00:33:06 00:00:32 00:20:15
18 Carlotta Missaglia 1999 ITA 5 01:05:49 00:10:32 00:01:17 00:33:06 00:00:32 00:20:22
19 Mariana Vargem 2001 POR 34 01:05:54 00:10:36 00:01:21 00:34:35 00:00:26 00:18:56
20 Mathilde Serodon 1999 FRA 23 01:06:00 00:10:18 00:01:08 00:33:32 00:00:28 00:20:34
21 Hanne De Vet 1998 BEL 14 01:06:04 00:09:57 00:01:14 00:33:17 00:00:31 00:21:05
22 Cecile Lejeune 1998 FRA 24 01:06:28 00:12:10 00:01:51 00:33:59 00:00:33 00:17:55
23 Ana Carvajal Herrera 1998 ESP 3 01:06:41 00:10:17 00:01:10 00:33:32 00:00:32 00:21:10
24 Emma Ducreux 1999 FRA 16 01:06:44 00:10:06 00:01:26 00:33:27 00:00:34 00:21:11
25 Rianne De Croock 1998 NED 6 01:06:49 00:10:25 00:01:17 00:33:15 00:00:33 00:21:19
26 Quinty Schoens 1999 NED 11 01:06:59 00:10:52 00:01:22 00:34:21 00:00:29 00:19:55
27 Inês Baptista Pereira 1998 POR 22 01:07:09 00:10:17 00:01:17 00:33:21 00:00:30 00:21:44
28 Carlotta Bonacina 1999 ITA 39 01:07:23 00:10:18 00:01:15 00:35:24 00:00:31 00:19:55
29 Lia Federbusch 1999 ISR 47 01:07:37 00:10:47 00:01:19 00:34:30 00:00:33 00:20:28
30 Elizaveta Zhizhina 1998 RUS 15 01:08:19 00:10:32 00:01:10 00:36:07 00:00:33 00:19:57
31 Joana Miranda 2000 POR 25 01:08:40 00:10:17 00:01:11 00:33:30 00:00:33 00:23:09
32 Carolina Serra 1999 POR 27 01:09:30 00:10:34 00:01:11 00:34:50 00:00:37 00:22:18
33 Elia Ibarra Cazorla 2000 ESP 37 01:09:57 00:10:43 00:01:15 00:36:01 00:00:37 00:21:21
34 Paula Maria Oliver Vives 2000 ESP 31 01:10:05 00:10:38 00:01:17 00:35:55 00:00:35 00:21:40
35 Alida Lilljequist 1998 SWE 46 01:10:09 00:10:49 00:01:15 00:35:54 00:00:42 00:21:29
36 Noga Gottlieb 2000 ISR 32 01:10:14 00:11:17 00:01:18 00:35:55 00:00:33 00:21:11
37 Ronnie Zawlik 2000 ISR 28 01:10:24 00:11:03 00:01:18 00:36:08 00:00:37 00:21:18
38 Anna Carrión I Barea 2000 ESP 36 01:10:29 00:09:57 00:01:11 00:38:31 00:00:35 00:20:15
39 Andrea López Ramentol 2001 ESP 40 01:10:56 00:11:03 00:01:16 00:36:08 00:00:38 00:21:51
40 Ida Osterman 1998 SWE 33 01:11:15 00:11:03 00:01:27 00:36:00 00:00:40 00:22:05
41 Aļika Škarstāne 1999 LAT 19 01:11:15 00:10:50 00:01:23 00:35:47 00:00:38 00:22:37
42 Belen Sanchez García 2000 ESP 44 01:12:10 00:11:04 00:01:27 00:35:58 00:00:38 00:23:03
43 Khrystyna Salkova 2000 UKR 41 01:12:51 00:10:53 00:01:19 00:38:17 00:00:34 00:21:48
44 Shahar Lehman 2001 ISR 42 01:13:58 00:11:13 00:01:21 00:35:55 00:00:34 00:24:55
DNF Yuliia Yaroshevska 2001 UKR 30 DNF 00:12:03 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marta Gil Gregorio 2000 ESP 43 DNF 00:10:26 00:01:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Luis Coira/ESP. Race Referee: Anabela Santos/POR. Competition Jury: Luis Coira/ESP; Alicia Garcia/ESP; Vasco Rodrigues/POR.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20Km (3 laps) Run 5 Km (2 laps)
Water Temperature 15.6°C. Air temperature 15.0ºC Wetsuit Swim.
Athletes numer #27 Trepp/EST, #34 Pierre/FRA, #47 Eshed/ISR,  #49 Schwarz/GER, #53 Shipony/ISR and #73 Astafyev/UKR served a 10 seconds penalty during the run segment.