Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brad Kahlefeldt 1979 AUS 8 01:51:41 00:18:08 00:01:37 00:58:30 00:01:06 00:32:20
2 Sven Riederer 1981 SUI 68 01:53:04 00:18:28 00:01:48 00:58:00 00:01:09 00:33:39
3 Stuart Hayes 1979 GBR 30 01:53:08 00:18:07 00:01:43 00:58:27 00:01:08 00:33:43
4 Danylo Sapunov 1982 UKR 52 01:53:13 00:18:36 00:01:45 00:57:58 00:01:12 00:33:42
5 David Dellow 1979 AUS 6 01:53:28 00:18:28 00:01:42 00:58:07 00:01:09 00:34:02
6 Rene Goehler 1980 GER 31 01:53:32 00:18:29 00:01:42 00:58:05 00:01:03 00:34:13
7 Alessandro De Gasperi 1980 ITA 46 01:53:46 00:18:41 00:01:39 00:57:55 00:01:09 00:34:22
8 Jordi Elias Pera 1980 ESP 26 01:53:51 00:18:42 00:01:45 00:57:48 00:01:06 00:34:30
9 Hirokatsu Tayama 1981 JPN 49 01:53:58 00:18:07 00:01:50 00:58:22 00:01:11 00:34:28
10 Marko Albert 1979 EST 28 01:54:08 00:18:06 00:01:44 00:58:28 00:01:13 00:34:37
11 Francisco Serrano Plowell 1980 MEX 58 01:54:16 00:19:10 00:01:37 00:57:28 00:01:12 00:34:49
12 Leigh Chapman AUS 5 01:54:21 00:18:28 00:01:42 00:58:07 00:01:13 00:34:51
13 Jannis Klausch GER 32 01:54:22 00:18:49 00:01:36 00:57:51 00:01:16 00:34:50
14 Gyula Kis 1979 HUN 37 01:54:24 00:18:50 00:01:47 00:57:43 00:01:17 00:34:47
15 Mathias Hecht 1980 SUI 67 01:54:25 00:18:44 00:01:44 00:57:48 00:01:16 00:34:53
16 Jan Raphael 1980 GER 33 01:54:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 Michal Danek 1979 CZE 21 01:55:02 00:18:15 00:00:00 01:00:03 00:00:00 00:36:44
18 Jose Manuel Tovar Espada 1982 ESP 27 01:55:05 00:19:15 00:01:39 01:00:07 00:01:10 00:32:54
19 Andre Campos 1982 POR 64 01:55:14 00:18:25 00:01:47 00:59:16 00:00:00 00:35:46
20 Péter Bajai 1981 HUN 34 01:55:19 00:18:52 00:01:44 00:57:43 00:01:15 00:35:45
21 Ran Alterman 1980 ISR 43 01:55:24 00:18:35 00:01:43 00:57:57 00:01:09 00:36:00
22 Tamás Lipták 1979 HUN 38 01:55:33 00:18:45 00:01:46 00:57:43 00:01:05 00:36:14
23 Graham O'Grady 1982 NZL 62 01:55:47 00:18:12 00:01:40 00:58:29 00:01:20 00:36:06
24 Esteban Rosas Sierra 1982 MEX 57 01:56:45 00:18:31 00:01:50 00:57:57 00:01:14 00:37:13
25 Clark Ellice 1982 NZL 61 01:56:48 00:19:04 00:01:42 00:57:33 00:01:21 00:37:08
26 Sander Berk 1979 NED 59 01:57:07 00:18:39 00:01:54 00:57:49 00:01:25 00:37:20
27 David Arias COL 18 01:57:17 00:18:50 00:01:38 00:57:52 00:01:23 00:37:34
28 Brent McMahon 1980 CAN 15 01:57:45 00:18:11 00:01:40 00:58:26 00:01:09 00:38:19
29 Dan Alterman 1980 ISR 42 01:58:02 00:18:50 00:01:41 00:57:50 00:01:21 00:38:20
30 Sheng Yang 1982 CHN 73 01:58:17 00:18:19 00:02:00 00:58:02 00:01:22 00:38:34
31 Kuniaki Takahama 1979 JPN 48 01:59:39 00:19:47 00:01:46 01:01:24 00:01:18 00:35:24
32 Daiki Masuda JPN 47 02:00:42 00:20:24 00:01:48 01:00:30 00:01:53 00:36:07
33 Felix Molina 1979 MEX 56 02:00:45 00:18:32 00:01:49 01:02:31 00:01:19 00:36:34
34 Rory Mackie 1981 ZIM 9 02:01:37 00:19:05 00:01:40 00:57:32 00:01:09 00:42:11
35 Roberto Delpodio 1981 ARG 1 02:01:52 00:19:26 00:01:58 01:01:38 00:01:41 00:37:09
36 Marc Despaties CAN 13 02:02:02 00:18:44 00:01:49 00:57:46 00:01:19 00:42:24
37 Szabolcs Kaldau 1980 HUN 36 02:02:23 00:19:29 00:01:55 01:01:23 00:01:30 00:38:06
38 Nathan Richmond 1979 NZL 63 02:02:34 00:18:13 00:01:41 00:58:24 00:01:14 00:43:02
39 Jing Huang 1989 CHN 74 02:03:25 00:18:26 00:01:54 01:02:40 00:01:16 00:39:09
40 Omar Macias 1982 MEX 55 02:03:40 00:18:53 00:01:46 00:57:38 00:01:10 00:44:13
41 Zsolt Bíró 1982 HUN 35 02:04:03 00:19:10 00:01:58 01:01:50 00:01:15 00:39:50
42 Michael Simpson 1983 CAN 16 02:04:34 00:20:24 00:01:46 01:01:22 00:00:00 00:41:02
43 Atanas Zlatkov 1981 BUL 12 02:05:33 00:18:42 00:02:01 01:02:18 00:00:00 00:42:32
44 Timothy O'Donnell 1980 USA 71 02:05:57 00:18:38 00:02:10 01:02:09 00:01:09 00:41:51
45 Andries Niewenhuizen RSA 66 02:07:07 00:22:40 00:01:54 01:04:55 00:01:06 00:36:32
46 Kieran Doe 1981 NZL 60 02:07:10 00:18:21 00:01:43 00:57:29 00:01:22 00:48:15
47 Emilio Illanes MEX 54 02:10:07 00:19:17 00:01:42 01:02:35 00:01:32 00:45:01
48 Sean Marlowe 1982 CAN 14 02:10:36 00:18:47 00:01:50 00:57:43 00:01:22 00:50:54
49 Angel Mogrovejo ECU 24 02:10:44 00:19:27 00:01:55 01:01:36 00:01:17 00:46:29
50 Miguel Loor ECU 23 02:11:05 00:18:30 00:01:49 01:02:40 00:01:24 00:46:42
51 Jason Gooding 1979 TTO 69 02:11:17 00:23:49 00:01:55 01:04:30 00:01:10 00:39:53
52 Chris Valenti USA 72 02:11:21 00:20:35 00:01:52 01:05:11 00:01:12 00:42:31
53 Luiz Schulman 1983 BRA 11 02:20:16 00:19:53 00:02:08 01:07:29 00:01:22 00:49:24
DNS Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 50 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Juan Fernando Enderica ECU 22 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Juan Sebastian Sacco 1983 ARG 3 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Nicolas Ortega Bernal 1982 ARG 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Bruno Pais 1981 POR 65 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Emilio D'Aquino 1982 ITA 45 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Mahesh Shinde IND 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Akhil Sheikh IND 39 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Matias Optiz 1981 CHI 17 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stephan Teeling Lynch 1982 IRL 41 DNF 00:25:09 00:03:28 01:10:18 00:01:41 00:00:00
DNF Roberto Machado 1980 CRC 20 DNF 00:19:12 00:01:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea D'Aquino 1979 ITA 44 DNF 00:18:35 00:01:46 00:57:56 00:01:18 00:00:00
DNF Yohann Vincent 1979 FRA 29 DNF 00:18:51 00:01:44 00:57:41 00:01:24 00:00:00
DNF Dmitriy Smurov 1980 KAZ 53 DNF 00:19:44 00:01:50 01:18:56 00:00:00 00:00:00
DNF Mikhail Kuznestov 1979 KAZ 51 DNF 00:18:50 00:01:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Benjamin Buchholz AUS 4 DNF 00:18:03 00:01:42 00:57:47 00:01:13 00:00:00
DNF Nick Hornman 1981 AUS 7 DNF 00:18:37 00:01:43 00:57:58 00:01:12 00:00:00
DNF Diego Vera COL 19 DNF 00:21:53 00:05:48 00:50:40 00:01:23 00:00:00
DNF Rodriguez Wissthon BRA 10 DNF 00:25:41 00:02:39 01:10:34 00:01:42 00:00:00
DNF Matthew Kowalski USA 70 DNF 00:18:09 00:01:48 01:03:05 00:01:22 00:00:00
DNF Raul Cordoba Zamorano 1979 ESP 25 DNF 00:18:05 00:01:43 00:58:28 00:01:10 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Sheila O’Kelly/CAN, Allen Vansen/CAN. Referee: Gergely Markus/HUN. Competition Jury: Brian Hinton/AUS, Antonio Alvarez/MEX, Sheila O’Kelly/CAN, Doug Hiller/USA and Masao Nakayama/JPN.
Distances: Swim 1500 m (1 lap), bike 40 km (4 laps), Run 10 km (2 laps)
Air temperature 34ºC