Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pilar Hidalgo Iglesias 1979 ESP 115 02:01:42 00:19:14 00:01:56 01:02:21 00:01:08 00:37:03
2 Mirinda Carfrae 1981 AUS 102 02:02:41 00:20:48 00:01:43 01:02:47 00:01:04 00:36:19
3 Nicola Spirig 1982 SUI 136 02:02:55 00:20:42 00:01:48 01:02:32 00:01:20 00:36:33
4 Nikki Egyed 1982 AUS 103 02:03:29 00:20:47 00:01:41 01:02:31 00:01:19 00:37:11
5 Annabel Luxford 1982 AUS 105 02:03:41 00:19:16 00:01:52 01:02:23 00:01:07 00:39:03
6 Ricarda Lisk 1981 GER 119 02:04:12 00:20:39 00:01:44 01:02:54 00:01:14 00:37:41
7 Anikó Góg 1980 HUN 120 02:05:03 00:20:53 00:01:54 01:02:29 00:01:09 00:38:38
8 Lauren Groves 1981 CAN 108 02:05:05 00:20:38 00:01:59 01:02:41 00:01:19 00:38:28
9 Josie Loane AUS 104 02:05:16 00:19:14 00:01:50 01:02:27 00:01:06 00:40:39
10 Zuriñe Rodriguez Sanchez 1982 ESP 116 02:06:09 00:20:49 00:01:52 01:02:38 00:01:16 00:39:34
11 Adara Garcia MEX 129 02:06:37 00:20:44 00:01:50 01:02:45 00:01:07 00:40:11
12 Debbie Tanner 1982 NZL 133 02:07:37 00:20:45 00:01:51 01:02:42 00:01:13 00:41:06
13 Anna Supinova 1981 CZE 113 02:08:23 00:20:43 00:01:48 01:02:49 00:01:21 00:41:42
14 Samantha Mcglone 1979 CAN 110 02:08:25 00:21:09 00:02:08 01:04:37 00:01:19 00:39:12
15 Kathy Tremblay 1982 CAN 111 02:09:33 00:20:52 00:01:51 01:02:35 00:01:23 00:42:52
16 Risa Akizuki 1982 JPN 123 02:09:49 00:20:45 00:01:55 01:02:39 00:01:21 00:43:09
17 Thalia Castillo MEX 128 02:11:00 00:20:48 00:01:53 01:02:37 00:01:14 00:44:28
18 Eri Otake 1981 JPN 125 02:11:32 00:20:49 00:00:00 01:09:52 00:00:00 00:40:51
19 Mateja Šimic 1980 SLO 141 02:11:57 00:21:03 00:01:59 01:04:53 00:01:19 00:42:43
20 Svetlana Blazevic 1980 SRB 139 02:13:28 00:20:37 00:02:02 01:02:39 00:01:24 00:46:46
21 Ainslie Savage NZL 132 02:14:53 00:22:25 00:02:08 01:05:23 00:01:13 00:43:44
22 Catherine Hare GBR 117 02:15:54 00:20:50 00:01:53 01:06:56 00:01:21 00:44:54
23 Gisele Bassil 1983 BRA 106 02:18:09 00:20:52 00:02:17 01:07:37 00:01:24 00:45:59
24 Vanessa Palmer COK 131 02:18:26 00:21:11 00:02:10 01:09:17 00:01:24 00:44:24
25 Jenna Layden CAN 140 02:18:37 00:22:48 00:02:25 01:07:22 00:01:27 00:44:35
26 Riana De Lange 1983 RSA 135 02:18:43 00:23:45 00:01:59 01:06:54 00:01:15 00:44:50
27 Maria Gabriela Tupayachi PER 134 02:19:51 00:20:50 00:02:13 01:09:40 00:01:20 00:45:48
28 Clarissa Kimi Mine 1980 BRA 107 02:20:21 00:22:29 00:02:09 01:09:33 00:01:40 00:44:30
29 Risa Kusunoki 1984 JPN 124 02:22:17 00:20:50 00:02:06 01:08:41 00:01:33 00:49:07
30 Viviana Chavarria Barrantes CRC 112 02:22:33 00:22:32 00:02:11 01:12:19 00:01:27 00:44:04
31 Hitomi Natori JPN 126 02:24:18 00:20:49 00:02:07 01:09:41 00:01:25 00:50:16
DNS Jennifer Maclean CAN 109 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Galina Sklyarova KAZ 127 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ana Paula Ortega 1983 ARG 101 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Marina Damlaimcourt 1979 ESP 114 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aline Garza 1980 MEX 130 DNF 00:21:04 00:02:05 01:11:01 00:01:23 00:00:00
DNF Claudia Perez 1981 VEN 138 DNF 00:21:14 00:02:47 01:21:07 00:02:20 00:00:00
DNF Tímea Hubai 1982 HUN 121 DNF 00:22:30 00:02:00 01:05:26 00:01:21 00:00:00
DNF Ana Isabel Herrera VEN 137 DNF 00:22:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marianne Braun 1980 GER 118 DNF 00:20:43 00:01:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Beatrice Lanza 1982 ITA 122 DNF 00:22:36 00:00:00 01:02:41 00:01:13 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Sheila O’Kelly/CAN, Allen Vansen/CAN. Referee: Gergely Markus/HUN. Competition Jury: Brian Hinton/AUS, Antonio Alvarez/MEX, Sheila O’Kelly/CAN, Doug Hiller/USA and Masao Nakayama/JPN.
Distances: Swim 1500 m (1 lap), bike 40 km (4 laps), Run 10 km (2 laps)
Air temperature 34ºC