Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jo Garuccio 1951 USA 455 02:25:34 00:27:17 00:02:31 01:04:58 00:01:52 00:48:56
2 Lynne Pattle 1951 NZL 448 02:25:56 00:32:45 00:02:12 01:06:27 00:01:26 00:43:06
3 Marilyn Benkelman 1952 USA 457 02:26:17 00:27:32 00:02:38 01:03:07 00:01:37 00:51:23
4 Lesley Cliff 1948 GBR 443 02:29:11 00:29:49 00:02:21 01:09:17 00:01:30 00:46:14
5 Margaret Sills 1950 GBR 446 02:30:42 00:29:26 00:02:04 01:08:14 00:01:27 00:49:31
6 Sue Bathgate 1948 GBR 442 02:31:16 00:31:03 00:02:21 01:08:06 00:01:28 00:48:18
7 Diane Sharp 1952 USA 464 02:32:50 00:30:24 00:02:36 01:09:08 00:02:03 00:48:39
8 Diane Proud 1951 USA 461 02:33:49 00:31:45 00:02:33 01:10:01 00:01:49 00:47:41
9 Betsy Laflame USA 456 02:34:45 00:30:31 00:03:04 01:07:48 00:01:52 00:51:30
10 Ginny Wood USA 466 02:35:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Evelyn Vance 1950 USA 465 02:35:39 00:30:31 00:02:36 01:08:56 00:01:40 00:51:56
12 Julie Rooney NZL 450 02:35:47 00:29:41 00:02:45 01:09:41 00:01:45 00:51:55
13 Wendy Read 1952 GBR 445 02:36:01 00:31:01 00:02:25 01:10:32 00:01:53 00:50:10
14 Maggie Ward 1952 NZL 451 02:36:14 00:30:43 00:02:09 01:13:05 00:01:37 00:48:40
15 Gwyneth Woodson CAN 440 02:38:47 00:37:16 00:02:42 01:09:23 00:01:55 00:47:31
16 Helen Freer 1951 AUS 430 02:42:04 00:30:25 00:02:27 01:11:18 00:01:42 00:56:12
17 Ramona Bohlander USA 452 02:42:20 00:33:16 00:02:41 01:13:42 00:01:48 00:50:53
18 Lindy Dunn AUS 429 02:43:48 00:30:33 00:02:38 01:08:53 00:02:31 00:59:13
19 Ann Fordiani USA 454 02:44:44 00:31:45 00:02:45 01:09:46 00:01:48 00:58:40
20 Barbara Larrain USA 458 02:45:25 00:30:45 00:03:24 01:09:57 00:02:03 00:59:16
21 Barbara Ann Hayes CAN 437 02:45:51 00:36:12 00:02:52 01:13:55 00:01:19 00:51:33
22 Marijane Maples USA 459 02:46:40 00:38:21 00:02:44 01:10:18 00:01:46 00:53:31
23 Viola A Burke 1952 CAN 436 02:49:42 00:33:12 00:02:50 01:14:19 00:02:25 00:56:56
24 Cathy Olson USA 460 02:52:30 00:34:58 00:02:38 01:11:46 00:02:32 01:00:36
25 Magdalena Alvarez MEX 447 02:56:41 00:36:27 00:02:43 01:17:16 00:01:47 00:58:28
26 Linda Malcolm GBR 444 02:57:44 00:28:57 00:02:39 01:13:53 00:02:16 01:09:59
27 Fayleyne Preston AUS 433 02:58:44 00:34:21 00:02:23 01:15:25 00:01:58 01:04:37
28 Pauline Kniaziew 1949 CAN 438 02:59:55 00:36:54 00:02:51 01:19:35 00:01:53 00:58:42
29 Dee Ragalia USA 462 03:01:36 00:28:53 00:02:53 01:13:11 00:03:02 01:13:37
30 Shirley Jean Rolston 1949 NZL 449 03:03:36 00:38:17 00:03:22 01:13:26 00:02:18 01:06:13
31 Marie Dean 1948 USA 453 03:08:15 00:32:07 00:03:06 01:12:14 00:01:51 01:18:57
32 Hilary Hazell NZL 432 03:10:16 00:30:48 00:03:17 01:26:24 00:02:43 01:07:04
33 Sharon Adamchuk CAN 435 03:11:34 00:36:52 00:03:02 01:23:58 00:02:38 01:05:04
34 Pat Angus GBR 441 03:14:20 00:38:47 00:03:08 01:23:32 00:01:54 01:06:59
DSQ Anne Simmons 1949 AUS 434 DSQ 00:44:10 00:03:02 01:20:08 00:00:00 00:56:37
DNF Beverley Mcnally 1951 CAN 439 DNF 00:29:36 00:03:06 01:12:03 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Sheila O’Kelly/CAN, Allen Vansen/CAN. Referee: Gergely Markus/HUN. Competition Jury: Brian Hinton/AUS, Antonio Alvarez/MEX, Sheila O’Kelly/CAN, Doug Hiller/USA and Masao Nakayama/JPN.