Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rodolphe Von Berg 1956 BEL 534 06:28:19 00:57:27 00:03:25 03:14:10 00:01:03 02:16:42
2 Gavin Reid 1956 GBR 557 06:30:07 01:07:01 00:03:03 03:16:46 00:01:30 02:06:20
3 Pedro Oviedo Montoya 1957 ESP 547 06:30:18 00:56:04 00:03:31 03:26:03 00:01:43 02:08:11
4 Francesco Alessandri 1956 ITA 565 06:41:45 00:54:43 00:04:05 03:18:04 00:01:48 02:28:59
5 Bernard Juve 1954 FRA 555 06:55:48 01:03:08 00:03:12 03:28:56 00:01:25 02:23:44
6 Gonzalo Ceballos Cortes 1954 ESP 549 06:57:09 00:57:11 00:04:12 03:18:45 00:01:56 02:41:13
7 Richard Rundus 1957 USA 572 07:02:54 01:01:33 00:06:57 03:34:11 00:02:08 02:27:10
8 Nicholas Holmes 1958 GBR 562 07:03:11 01:01:58 00:04:00 03:35:04 00:01:22 02:26:10
9 Soren Bollerup Hansen 1957 DEN 538 07:05:01 01:04:00 00:03:48 03:36:35 00:01:32 02:24:26
10 Claude Ketter 1956 LUX 567 07:13:40 01:16:02 00:05:20 03:35:45 00:01:00 02:21:53
11 Horst Kruger 1956 GER 563 07:15:38 01:00:31 00:03:58 03:25:17 00:01:34 02:49:50
12 Steven Halvorson 1957 USA 575 07:18:39 01:08:46 00:05:38 03:39:00 00:02:01 02:30:53
13 Achille Mascherpa 1958 ITA 566 07:26:21 01:05:46 00:04:39 03:34:50 00:01:52 02:45:45
14 Philip Jones 1958 GBR 560 07:34:56 01:12:25 00:04:10 03:41:40 00:02:07 02:40:51
15 Pedro Cueli Ruiz 1956 ESP 540 07:39:33 01:13:18 00:03:39 03:48:03 00:01:10 02:38:12
16 Antonio Calzadilla Torres 1957 ESP 543 07:45:26 01:15:04 00:06:35 03:59:46 00:01:54 02:30:36
17 Charles Bengoechea 1957 USA 571 07:45:34 01:08:28 00:06:13 03:40:42 00:03:06 02:56:25
18 Nicolas José 1956 BEL 535 07:47:03 01:04:25 00:04:00 03:36:21 00:01:45 03:06:17
19 Alain Graco 1956 FRA 556 07:47:51 01:02:12 00:04:12 03:43:10 00:01:41 03:02:29
20 Johann Seyffert RSA 570 07:48:24 01:07:25 00:04:11 03:44:17 00:01:49 02:56:42
21 Jesús Esteban Baeza López 1956 ESP 541 07:50:55 01:01:06 00:04:57 04:10:36 00:01:59 02:39:13
22 Gerhard Vosloo RSA 569 07:52:38 01:14:08 00:04:33 03:47:18 00:01:34 02:51:12
23 Domingo Hernandez Paez 1956 ESP 552 08:03:08 01:13:03 00:05:11 03:50:41 00:01:31 02:59:24
24 Dennis Devito 1954 USA 576 08:07:56 01:18:48 00:04:45 03:59:23 00:01:40 02:49:45
25 Jesus Genoveses Celma 1956 ESP 551 08:09:25 01:20:45 00:04:50 04:04:11 00:02:11 02:44:29
26 Pascual Ruso Sempere 1958 ESP 550 08:20:46 01:20:14 00:04:32 04:03:56 00:01:23 02:56:36
27 Jaime Bautista Fernandez Rabago 1958 ESP 542 08:22:45 01:12:19 00:06:44 03:48:41 00:01:36 03:21:45
28 Robert Owens 1957 AUS 531 08:24:26 01:10:05 00:03:59 03:59:51 00:01:48 03:14:30
29 Antonio González Benedito 1956 ESP 539 08:31:06 01:20:31 00:05:03 03:53:01 00:02:16 03:17:34
30 Marcel Brugger 1958 CAN 537 08:31:58 01:05:58 00:05:47 04:02:35 00:03:37 03:23:26
31 Joan Mairena Leiva 1957 ESP 548 08:32:19 01:12:44 00:05:39 04:15:27 00:02:35 03:04:08
32 Jose Manuel Gomez Garcia ESP 545 08:32:19 01:20:49 00:09:11 04:06:04 00:03:05 03:05:26
33 Tim Belcher 1955 AUS 533 08:48:55 01:18:42 00:04:30 04:20:01 00:02:04 03:10:12
34 Michael Schiff 1954 USA 577 08:52:41 01:11:06 00:06:36 04:18:33 00:03:23 03:23:02
35 Allen Cuttler RSA 568 08:57:57 01:25:13 00:08:53 04:21:29 00:03:05 03:11:15
36 Mark Lindsey 1956 USA 573 09:02:45 01:26:28 00:07:40 04:08:43 00:02:43 03:27:34
37 Nick Pendleton 1957 GBR 558 09:20:26 01:14:59 00:05:25 04:22:04 00:02:55 03:43:23
38 Ray Bernasconi 1955 AUS 532 10:11:26 01:35:31 00:05:19 04:52:19 00:03:06 03:43:36
39 Brian Tsuji 1956 CAN 578 10:49:43 01:39:03 00:07:27 05:01:27 00:03:10 04:09:13
DNF Denzil Hunt 1955 GBR 561 DNF 00:55:57 00:02:39 05:26:46 00:02:12 00:00:00
DNF Ciaran Cassidy 1957 IRL 564 DNF 00:54:57 00:04:52 03:44:48 00:00:00 00:00:00
DNF Ventura Serrano Lobera 1958 ESP 546 DNF 01:30:10 00:07:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Eugene Kraus/LUX. Race Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition Jury: Eugene Kraus/LUX, Ria Damgrem/SWE, Sheila O’Kelly/CAN, Jacques Laparade/FRA, Enrique Quesada/ESP. Distances: Swim 4 km (1 lap), Bike: 120 km (2 laps), Run 30 km (3 laps). Water temperature 19ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits allowed.