Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Roberts 1996 AUS 1 00:57:48 00:08:52 00:01:49 00:30:33 00:00:40 00:15:56
2 Jack Willis 1997 GBR 12 00:58:00 00:09:16 00:01:54 00:30:04 00:00:39 00:16:09
3 Daniel Bækkegård 1996 DEN 3 00:58:15 00:09:10 00:01:52 00:30:48 00:00:43 00:15:44
4 Charles Paquet 1997 CAN 2 00:58:22 00:08:56 00:01:49 00:31:14 00:00:43 00:15:42
5 Antonio Hernaert 1996 BEL 5 00:58:26 00:09:51 00:01:47 00:30:06 00:00:46 00:15:57
6 Jeremy Obrand 1996 CAN 37 00:58:32 00:09:26 00:01:52 00:30:00 00:00:42 00:16:34
7 Alexis Dupuy 1997 FRA 22 00:58:44 00:09:36 00:01:58 00:30:06 00:00:42 00:16:23
8 Côme Mercier 1996 FRA 21 00:58:46 00:10:09 00:01:50 00:29:58 00:00:42 00:16:09
9 Jean Duchampt 1996 FRA 24 00:58:48 00:09:12 00:01:49 00:30:09 00:00:41 00:16:59
10 Tyler Smith 1998 BER 16 00:58:49 00:09:25 00:01:52 00:30:03 00:00:44 00:16:46
11 Killian Djellali FRA 44 00:58:53 00:09:48 00:01:51 00:30:00 00:00:43 00:16:33
12 Arthur Berland 1999 FRA 14 00:58:56 00:09:54 00:01:43 00:29:57 00:00:38 00:16:46
13 Vincent Lafleur FRA 28 00:59:00 00:09:31 00:01:52 00:29:59 00:00:40 00:17:01
14 Thomas Michel 1996 FRA 45 00:59:05 00:09:18 00:01:50 00:30:09 00:00:41 00:17:09
15 Arno Nackaerts 1996 BEL 10 00:59:15 00:09:51 00:01:46 00:30:15 00:00:42 00:16:43
16 Arnaud Mengal 1997 BEL 4 00:59:21 00:09:43 00:01:47 00:30:07 00:00:41 00:17:05
17 Simon Folens 1999 BEL 49 00:59:24 00:09:13 00:01:52 00:30:11 00:00:42 00:17:29
18 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 6 00:59:30 00:09:26 00:01:50 00:31:07 00:00:42 00:16:28
19 Quentin Garel 1996 FRA 51 00:59:31 00:09:33 00:01:53 00:30:17 00:00:47 00:17:03
20 Martin Sobey 1996 CAN 50 00:59:37 00:10:04 00:01:53 00:30:46 00:00:42 00:16:14
21 Yorben Verboven 1998 BEL 29 00:59:52 00:10:02 00:01:52 00:30:48 00:00:41 00:16:31
22 Jaime Bonilla Jimenez 1998 ESP 15 00:59:54 00:10:07 00:01:48 00:31:24 00:00:44 00:15:53
23 Darren Dunne 1997 IRL 34 01:00:21 00:10:13 00:01:56 00:30:36 00:00:40 00:16:59
24 Carlos Mas 1996 ESP 8 01:00:34 00:09:26 00:01:50 00:30:24 00:00:43 00:18:13
25 Jarne Verhaegen 1997 BEL 36 01:00:49 00:09:28 00:01:46 00:29:58 00:00:40 00:18:59
26 Federico Scarabino 1996 URU 26 01:00:50 00:10:06 00:02:06 00:30:32 00:00:47 00:17:21
27 Sam Laidlow 1998 FRA 20 01:00:59 00:09:44 00:01:52 00:30:02 00:00:40 00:18:43
28 Pim Lebouille 1997 NED 25 01:00:59 00:10:22 00:01:54 00:30:24 00:00:43 00:17:38
29 Vincent Fazari 1998 FRA 46 01:01:11 00:08:58 00:01:50 00:31:10 00:00:43 00:18:32
30 Hamish Babin 1997 CAN 18 01:01:28 00:09:37 00:01:52 00:31:06 00:00:44 00:18:10
31 Paul Etaix 1996 FRA 9 01:01:33 00:09:29 00:01:50 00:33:03 00:00:40 00:16:33
32 Loïc Prince 1998 SUI 19 01:01:44 00:09:31 00:01:57 00:30:58 00:00:47 00:18:33
33 Quentin Amaral 1998 FRA 39 01:01:49 00:10:52 00:01:47 00:31:38 00:00:41 00:16:53
34 Alejandro Cortijo 1996 ESP 35 01:01:55 00:10:16 00:01:54 00:31:36 00:00:45 00:17:25
35 Yannick Vos 1997 BEL 11 01:01:57 00:09:52 00:01:48 00:30:50 00:00:43 00:18:45
36 Davy Heijsteeg 1999 NED 47 01:02:02 00:10:00 00:02:02 00:31:20 00:00:45 00:17:57
37 Tomoki Trees 1996 JPN 17 01:02:24 00:09:56 00:01:54 00:31:31 00:00:44 00:18:22
38 Guillermo Cortijo 1998 ESP 42 01:02:29 00:10:05 00:01:58 00:31:14 00:00:49 00:18:24
39 Valentin Thomassin 1998 FRA 43 01:02:35 00:09:17 00:01:55 00:31:13 00:00:48 00:19:24
40 Lucas Reboul 1997 FRA 48 01:02:51 00:10:43 00:01:55 00:33:07 00:00:43 00:16:25
41 Stijn Jansen 1997 NED 40 01:02:59 00:10:02 00:02:03 00:30:42 00:00:47 00:19:27
42 François Martin 1996 FRA 33 01:03:43 00:10:44 00:01:54 00:32:11 00:00:44 00:18:11
43 Raphaël Couto FRA 30 01:04:19 00:10:09 00:01:59 00:33:14 00:00:46 00:18:13
44 Arthur Kooser 1997 EST 38 01:05:15 00:10:04 00:02:12 00:32:01 00:00:45 00:20:15
DNF Valentin Damman 1998 FRA 23 DNF 00:09:43 00:01:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Benjamin Hay 1997 FRA 27 DNF 00:10:05 00:01:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Robin Damman 1998 FRA 31 DNF 00:09:48 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Martinez Valentín 1996 ESP 32 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4laps); Run 5 km (2 laps) Water temperature 26,5º C, Air temperature 28.6º C. Non wetsuit swim. Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE. Race Referee: Thanos Nikopoulos/GRE. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE, Alicia Garcia/ESP, Jessica Harrison/FRA
Athletes number 17 Trees/JPN, 21 Mercier/FRA and 38 Kooser/EST served a 10 seconds penalty during the run segment