Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jana Machacova 1996 CZE 2 01:04:24 00:10:28 00:02:01 00:32:42 00:00:49 00:18:27
2 Quinty Schoens 1999 NED 4 01:06:14 00:10:39 00:01:53 00:33:50 00:00:42 00:19:12
3 Pauline Landron 1999 FRA 24 01:06:16 00:10:42 00:02:03 00:33:20 00:00:46 00:19:26
4 Chloé Fouillot 1997 FRA 25 01:06:24 00:10:35 00:02:02 00:33:47 00:00:48 00:19:14
5 Emma Ducreux 1999 FRA 17 01:06:25 00:10:18 00:02:02 00:34:03 00:00:47 00:19:18
6 Claudia Luna 1996 ESP 11 01:06:35 00:11:32 00:02:05 00:34:57 00:00:43 00:17:20
7 Amber Rombaut 1998 BEL 5 01:06:43 00:10:29 00:02:00 00:33:37 00:00:46 00:19:53
8 Lena Berthelot-Moritz 1997 FRA 26 01:07:17 00:10:29 00:02:02 00:33:36 00:00:50 00:20:21
9 Lucía Salafranca Le Toulouzan 1999 ESP 20 01:07:24 00:10:26 00:02:01 00:34:19 00:00:45 00:19:55
10 Constance Minet 1998 FRA 8 01:07:31 00:10:44 00:02:00 00:33:59 00:00:49 00:20:01
11 Megan Kinghorn 1996 CAN 18 01:07:48 00:10:45 00:01:54 00:33:28 00:00:49 00:20:54
12 Paula Batlle I Plantada 1997 ESP 28 01:07:48 00:10:41 00:02:01 00:35:19 00:00:49 00:19:00
13 Agathe Thibert 1999 FRA 14 01:07:53 00:11:01 00:01:57 00:34:43 00:00:47 00:19:27
14 Marine Echevin 1996 FRA 21 01:08:41 00:11:17 00:02:00 00:35:12 00:00:49 00:19:25
15 Mathilde Dupuich 1996 FRA 7 01:08:52 00:10:28 00:02:05 00:34:55 00:00:53 00:20:33
16 Abby Speirs 1998 CAN 29 01:08:58 00:10:53 00:02:02 00:35:06 00:00:45 00:20:14
17 Claire Neff 1997 FRA 12 01:09:00 00:10:43 00:02:03 00:34:41 00:00:50 00:20:45
18 Marije Dankelman 1997 NED 15 01:09:14 00:10:30 00:02:11 00:35:44 00:00:47 00:20:04
19 Eline Desaunois 1997 BEL 27 01:09:35 00:11:27 00:02:09 00:34:54 00:00:45 00:20:21
20 Cybèle Schneider 1996 SUI 30 01:10:10 00:10:49 00:02:12 00:35:27 00:00:52 00:20:53
21 Julie Iemmolo 1999 FRA 22 01:10:21 00:09:46 00:02:19 00:34:03 00:00:51 00:23:23
22 Lone Meertens 1998 BEL 23 01:10:39 00:11:03 00:02:05 00:35:22 00:00:49 00:21:23
23 Chayenne Poorts 1998 NED 9 01:11:03 00:10:02 00:02:14 00:35:45 00:00:46 00:22:19
24 Holly Henry 1998 CAN 16 01:11:27 00:10:28 00:01:58 00:36:07 00:00:49 00:22:07
25 Brenda Zwarthoed 1996 NED 10 01:20:12 00:10:30 00:02:26 00:39:09 00:00:55 00:27:13
DNF Jeanine Kocken 1996 NED 1 DNF 00:10:24 00:02:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lea Coninx 1998 FRA 6 DNF 00:10:26 00:01:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Keisha Besler 1997 CAN 31 DNF 00:10:25 00:02:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature 26.5ºC. Air Temperature 28.6ºC. Non Wetsuit swim. Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE. Race Referee: Thanos Nikopoulos/GRE. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE, Alicia Garcia/ESP, Jessica Harrison/FRA. Athletes number 14 Thibert/FRA and 24 Landron/FRA served a 10 seconds penalty during the bike leg.