Results: 2015 Egirdir ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Eğirdir, Turkey • 16 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Denis Vasiliev 1989 RUS 11 02:00:38 00:20:02 00:00:31 01:04:24 00:00:31 00:35:12
2 Oleksiy Syutkin 1985 UKR 8 02:01:20 00:20:07 00:00:28 01:06:21 00:00:28 00:33:56
3 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 3 02:01:44 00:20:05 00:00:35 01:06:33 00:00:35 00:34:04
4 Ivan Ivanov 1989 UKR 7 02:01:54 00:20:07 00:00:30 01:06:40 00:00:30 00:34:10
5 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 5 02:02:03 00:20:08 00:00:28 01:06:42 00:00:28 00:34:16
6 Danylo Sapunov 1982 UKR 1 02:02:08 00:20:10 00:00:31 01:06:36 00:00:31 00:34:22
7 Bence Bicsák 1995 HUN 23 02:02:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
8 Matija Lukina 1987 CRO 21 02:02:42 00:20:09 00:00:30 01:06:37 00:00:30 00:34:57
9 Donald Hillebregt 1992 NED 25 02:02:56 00:20:05 00:00:32 01:04:21 00:00:32 00:37:23
10 Sylvain Fridelance 1995 SUI 34 02:03:03 00:20:10 00:00:28 01:06:36 00:00:28 00:35:22
11 Tomas Svoboda 1985 CZE 14 02:03:09 00:20:08 00:00:32 01:06:35 00:00:32 00:35:26
12 Brice Daubord 1985 FRA 9 02:03:15 00:20:45 00:00:26 01:07:45 00:00:26 00:33:47
13 Yegor Martynenko 1987 UKR 4 02:03:20 00:20:12 00:00:30 01:06:33 00:00:30 00:35:33
14 László Tarnai 1993 HUN 19 02:05:15 00:20:46 00:00:25 01:07:46 00:00:25 00:35:49
15 Jan Stratmann 1995 GER 29 02:06:21 00:20:38 00:00:28 01:07:49 00:00:28 00:36:57
16 Sylwester Kuster 1985 POL 26 02:06:59 00:20:14 00:00:29 01:10:55 00:00:29 00:34:52
17 Max Neumann 1995 AUS 22 02:07:07 00:21:02 00:00:27 01:10:04 00:00:27 00:35:04
18 Temirlan Temirov 1996 KAZ 12 02:07:36 00:20:08 00:00:30 01:06:41 00:00:30 00:39:43
19 Dylan Evans 1992 AUS 17 02:10:36 00:22:21 00:00:30 01:10:01 00:00:30 00:37:14
20 Adrian Haller 1988 SUI 20 02:12:21 00:21:14 00:00:31 01:11:08 00:00:31 00:38:56
21 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 15 02:12:32 00:20:37 00:00:30 01:09:29 00:00:30 00:41:22
LAP Kutluhan Konuk 1997 TUR 32 LAP 00:22:00 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Muhammet Onay 1994 TUR 30 LAP 00:23:08 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kutsal Batuhan Sanli 1995 TUR 33 LAP 00:23:12 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mohamed Elsaied 1993 EGY 31 LAP 00:23:13 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea Secchiero 1988 ITA 2 DNF 00:20:12 00:00:28 01:06:39 00:00:28 00:00:00
DNF Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 18 DNF 00:20:08 00:00:29 01:06:42 00:00:29 00:00:00
DNF Gültigin Er 1997 TUR 28 DNF 00:20:04 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valentin Mechsheryakov 1985 KAZ 6 DNF 00:20:13 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ali Mutlu 1995 TUR 27 DNF 00:22:13 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tahsin Deniz Sarac TUR 35 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances Swim 1500 m (2 laps) Bike 40 km (8 laps), Run 10 km (4 laps). Water temperature 22.2ºC. Air Temperature 29 ºC. Non Wetsuit swim. Technical Delegate: Miguel Alejandro Fernandez Vazquez/ESP. Race Referee: Umit Akar/TUR. Competition Jury: Miguel Alejandro Fernandez Vazquez/ESP, Alicia Garcia/ESP, Hamdi Gunes/TUR.