Results: 2015 Mendoza CAMTRI Triathlon American Cup | Elite Men
Mendoza, Argentina • 14 Feb, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gonzalo Raul Tellechea 1985 ARG 2 01:53:21 00:20:48 00:00:24 00:58:46 00:00:29 00:32:54
2 Bruno Matheus 1986 BRA 6 01:53:59 00:20:51 00:00:22 00:58:38 00:00:28 00:33:39
3 Kohei Shimomura 1985 JPN 9 01:54:28 00:20:38 00:00:24 00:58:57 00:00:29 00:34:01
4 Luciano Taccone 1989 ARG 1 01:54:44 00:20:36 00:00:26 00:58:56 00:00:26 00:34:20
5 Felipe Van De Wyngard 1981 CHI 3 01:54:53 00:20:41 00:00:23 00:58:56 00:00:27 00:34:26
6 Martin Ulloa 1994 CHI 11 01:55:11 00:20:33 00:00:26 00:59:01 00:00:32 00:34:39
7 Martin Oliver Rostan 1991 URU 8 01:55:26 00:20:42 00:00:23 00:58:56 00:00:31 00:34:54
8 Mauro Cavanha Conceicao 1984 BRA 14 01:55:36 00:20:47 00:00:26 00:58:49 00:00:34 00:35:01
9 Martin Bedirian 1989 ARG 7 01:55:48 00:20:17 00:00:26 00:59:19 00:00:30 00:35:16
10 Paulo Roberto Maciel 1990 BRA 10 01:56:08 00:20:19 00:00:24 00:59:18 00:00:33 00:35:34
11 Carlos Alfredo Perez Bolsegui 1993 VEN 21 01:56:35 00:20:13 00:00:25 00:59:19 00:00:29 00:36:09
12 Gaspar Riveros 1990 CHI 4 01:56:40 00:20:44 00:00:30 00:58:44 00:00:31 00:36:11
13 Luciano Farias 1982 ARG 12 01:56:55 00:20:12 00:00:25 00:59:23 00:00:28 00:36:27
14 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 5 01:58:01 00:20:16 00:00:25 00:59:18 00:00:30 00:37:31
15 Vicente Trewhela 1995 CHI 20 01:58:46 00:20:10 00:00:25 00:59:25 00:00:28 00:38:18
16 Martin Maluf 1990 ARG 18 01:59:21 00:20:43 00:00:26 00:58:50 00:00:28 00:38:54
17 Flavio Morandini 1994 ARG 15 02:00:02 00:20:36 00:00:24 00:58:58 00:00:28 00:39:35
18 Emiliano Sobrero ARG 31 02:00:47 00:22:04 00:00:25 01:00:05 00:00:30 00:37:42
19 Matheus Diniz 1990 BRA 19 02:01:08 00:20:40 00:00:24 00:58:49 00:00:27 00:40:48
20 Maximiliano Alberto Barranque Clavijo 1995 URU 40 02:01:12 00:21:58 00:00:22 01:02:29 00:00:27 00:35:56
21 Rodrigo Sendra 1990 ARG 37 02:01:46 00:21:57 00:00:27 01:00:12 00:00:30 00:38:40
22 Matias Nicolas Müller 1993 ARG 28 02:04:17 00:23:40 00:00:23 01:00:47 00:00:29 00:38:57
23 Juan Atilio Di Paolo ARG 41 02:04:25 00:22:49 00:00:25 01:01:36 00:00:28 00:39:07
24 Santiago De Guio 1989 ARG 34 02:07:54 00:23:08 00:00:29 01:01:11 00:00:31 00:42:35
25 Ramon Bustos 1994 CHI 32 02:09:05 00:21:08 00:00:23 01:01:07 00:00:28 00:45:59
26 Juan Pedro Radinovsky 1994 ARG 33 02:09:15 00:23:37 00:00:25 01:00:46 00:00:26 00:44:01
27 Bruno Baldini ARG 22 02:11:59 00:21:45 00:00:25 01:00:26 00:00:31 00:48:51
DNF Pedro Baldantoni 1992 ARG 27 DNF 00:22:05 00:00:27 00:15:15 00:03:28 00:00:00
DNF Capellades Mateo 1995 ARG 30 DNF 00:22:06 00:00:26 00:14:13 00:02:25 00:00:00
DNF Carlos Enrique Perez Bolsegui 1990 VEN 16 DNF 00:20:18 00:00:26 00:59:09 00:00:33 00:00:00
DNF Ignacio Muller 1991 ARG 17 DNF 00:21:55 00:00:24 01:00:17 00:00:32 00:00:00
DNF Santiago Beltran 1990 ARG 36 DNF 00:22:02 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emilio Aguayo 1990 ESP 25 DNF 00:21:50 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nicolas Saez 1993 CHI 35 DNF 00:22:13 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ricardo Alfredo Nuñez Bellina 1993 PER 38 DNF 00:22:09 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Juan Sebastian Sacco 1983 ARG 39 DNF 00:27:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gabriel Bonari 1989 ARG 23 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 39 km (8 laps), Run 10 km (4 laps).Technical Delegate: Fernando Suarez/CHI. Race Referee: Carlos Fernandez/ARG. Competition Jury: Fernando Suarez/CHI, Gustavo Svane/ARG, Carlos Fernandez, ARG.