Results: 2015 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 3 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 08 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alex Yee 1998 GBR 65 00:37:39 00:07:10 00:01:00 00:18:12 00:00:31 00:10:49
2 James Teagle 1996 GBR 64 00:37:52 00:06:41 00:01:03 00:18:37 00:00:33 00:11:00
3 Nicolò Ragazzo 1999 ITA 73 00:37:59 00:06:28 00:01:04 00:18:53 00:00:30 00:11:06
4 Attila Arany 1998 HUN 75 00:38:00 00:06:26 00:00:59 00:19:00 00:00:31 00:11:06
5 Ran Sagiv 1997 ISR 63 00:38:02 00:06:37 00:01:00 00:18:48 00:00:34 00:11:05
6 Bernardo Portela 1996 POR 90 00:38:03 00:06:27 00:01:05 00:18:54 00:00:31 00:11:08
7 Guillermo Ferrer 1996 ESP 87 00:38:05 00:07:05 00:01:06 00:18:13 00:00:38 00:11:05
8 Samuele Angelini 1999 ITA 83 00:38:08 00:06:43 00:01:04 00:18:37 00:00:33 00:11:12
9 Ferenc Sámuel Bujdosó 1996 HUN 80 00:38:22 00:06:20 00:01:04 00:18:57 00:00:31 00:11:32
10 Shunsuke Nakao 1997 JPN 62 00:38:48 00:06:45 00:01:01 00:18:39 00:00:30 00:11:54
11 Moritz Ringelband 1997 GER 78 00:38:55 00:06:35 00:01:02 00:18:48 00:00:32 00:12:01
12 George Goodwin 1996 GBR 66 00:39:00 00:07:04 00:01:07 00:18:12 00:00:32 00:12:07
13 Duje Maric 1997 CRO 68 00:39:03 00:07:02 00:01:08 00:18:18 00:00:38 00:12:00
14 Dominik Ehinlanwo GER 84 00:39:17 00:06:38 00:01:06 00:18:39 00:00:31 00:12:25
15 Jacob Jamnicky 1997 CAN 85 00:39:33 00:07:08 00:01:12 00:18:08 00:00:39 00:12:30
16 Oliver Gorges 1998 LUX 69 00:39:53 00:06:22 00:01:09 00:18:57 00:00:33 00:12:54
17 Kristóf Hajdú 1996 HUN 81 00:40:10 00:06:24 00:01:02 00:19:01 00:00:33 00:13:11
18 Koki Yamamoto 1996 JPN 61 00:40:12 00:06:19 00:01:04 00:19:01 00:00:34 00:13:16
19 Tamás Papp 1998 HUN 86 00:40:38 00:06:31 00:01:07 00:18:47 00:00:36 00:13:39
20 Henry Räppo 1998 EST 67 00:40:44 00:06:45 00:01:02 00:18:38 00:00:40 00:13:41
21 Klemen Bojanc 1998 SLO 71 00:41:03 00:07:20 00:01:05 00:19:30 00:00:42 00:12:28
22 Máté Márk Tóth 1996 HUN 74 00:41:09 00:07:03 00:01:14 00:19:35 00:00:40 00:12:39
23 Matus Kozlovsky 1998 SVK 89 00:41:38 00:07:20 00:01:06 00:20:46 00:00:40 00:11:49
24 Domen Obreza 1999 SLO 82 00:42:23 00:07:03 00:01:04 00:19:49 00:00:41 00:13:47
25 Hristo Yovev 1999 BUL 72 00:44:07 00:07:31 00:01:09 00:20:54 00:00:42 00:13:53
DSQ Shaun Galea 1998 MLT 76 DSQ 00:07:39 00:01:11 00:20:41 00:00:48 00:13:17
DSQ Nurlan Aliev 1997 AZE 79 DSQ 00:07:11 00:01:04 00:19:41 00:00:40 00:13:49
DSQ Péter Kovács 1998 HUN 88 DSQ 00:06:19 00:01:05 00:19:02 00:00:32 00:11:54
DNF Bastian Schwöllenbach 1997 AUT 70 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 500 m (2 laps) Bike 12 km (2 laps) Run 3.2 km (2 laps). Water temperature 28.1ºC. Air Temperature 33.5ºC. Non Wetsuit swim. Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN.  Competition Jury: Dirk Bogaert/BEL, Tamas Liptak/HUN, Renato Bertrandi/ITA. Top 7. Athletes qualified for the final by rank. Athlete ranked 8th also qualified for the final by time. Athletes number #76 Galea/MLT, #79 Aliev/AZE and #88 Kovacs/HUN have been DSQ because they did not stop at the penalty box.